Diz Ağrısı: Nedenleri ve Tedavileri

 • ALTERNATİFTIP
 • Diz Ağrısı: Nedenleri ve Tedavileri için yorumlar kapalı
 • 727 kez görüntülendi

Diz Ağrısı: Nedenleri ve Tedavileri

Dizlerimiz bedenimizin tüm ağırlığını taşırlar ve ani bir hareket yapıldığında veya üzerlerine binen ağırlık arttığında bundan etkilenirler. Akut da olabilen diz ağrıları, yakın dönemde olmuş, kronik veya tam iyileşememiş bir sakatlık yüzünden veya başka sağlık sorunları yüzünden ortaya çıkarlar.Bu yazımızda sizlerle diz ağrılarının olası nedenlerini ve bu ağrıları geçirmek için şifalı bitkiler, esans yağları hatta sebzeler gibi doğal malzemelerle evde hazırlayabileceğiniz en iyi tedavileri paylaşacağız.

Olası nedenler

Diz ağrılarının en yaygın nedenleri:

 • Artrit: Eklemlerin iltihaplanması
 • Bürsit: Aşırı yük veya sürekli baskı nedeniyle dizlerde oluşan iltihap
 • Tendinit: Koşma, zıplama veya hızlı yürüme sonucu tendonların iltihaplanması. Dizde oluşan tendinit, tendon yırtılması riskini arttırır.
 • Bağ kopması veya zedelenmesi: Genelde kopma, yırtılma veya kütürdeme olarak duyulur ve akut bir acı vardır.
 • Menisküs zedelenmesi: Genelde dizin yanlış bir şekilde dönmesi ile oluşur ve anında veya birkaç gün sonra ortaya çıkan, yayılan bir ağrısı vardır.
 •  Kas burkulması veya zorlanması: Bağ zedelenmesi gibidir ancak daha az ciddidir. Burkulmayla ortaya çıkar.
 • Baker kisti: Baker kisti durumunda, sıvı birikmesi nedeniyle şişlik oluşur.

Become-an-athlete

Eğer bir sakatlanma veya zedelenme olmamasına rağmen sürekli diz ağrısı çekiyorsanız, Geleneksel Çin Tıbbında dizlerin böbreklerle bağlantılı olduğunu bilmenizde yarar olabilir. Yani eğer böyle bir sorununuz varsa, böbrek sağlığınıza da dikkat etmelisiniz. Böbrekleriniz doğru şekilde çalışmaya başladığında, diz ağrılarınız geçebilir.

Ne yapmalısınız?

 • Eğer akut bir sakatlanma yaşadıysanız ilk yapmanız gereken şey, zedelenen bölgeyi hareket ettirmeyi kesmek, üzerine soğuk uygulamak ve dinlenmektir. Doktorunuza görünürseniz gerekli testleri yapıp sorunun tam olarak ne olduğunu teşhis edebilir.
 • Eğer uzun süredir bu sorunu yaşıyorsanız, kronikse veya sakatlanma ve zedelenme olmadan ortaya çıkıyorsa, yine doktorunuza veya bir kemik hastalığı uzmanına görünmelisiniz. Bizim önerimiz pek çok profesyonel sporcunun da kullandığı ve sonuçlarından memnun kaldığı, renkli bantlarla yapılan kinesio bant tedavisini uygulayan bir uzmana gitmeniz.

Biraz da diz ağrısını geçirmek ve tedavi etmek için uygulayabileceğiniz doğal yöntemlerden bahsedelim.

Lahana kompresi

Lahana harika bir iltihap söktürücüdür. Lahana kompresi hazırlamak için yeşil lahana kullanın. Lahana yapraklarını birkaç dakika kaynar suda bekletin. Ardından süzüp üzerlerindeki fazla suyu alın. İltihaplı dizinizin üzerine yerleştirerek üzerlerini bir bez ile örtün ve streç film veya aluminyum folyo ile sarın. 30 dakika veya daha uzun bir süre bekletin.

Masaj yağları

Dizinizin sıcaklığına göre, bölgeyi ısıtacak veya serinletecek, ev yapımı bir tedavi hazırlayabilirsiniz.

 • Eğer iltihap varsa, bölge kırmızı ve sıcaksa: 50ml badem yağı ve 15 damla nane yağı
 • Bölge soğukken ağrınız varsa: susam veya zeytin yağı ve 15 damla zencefil yağı

Sarı kantaron yağı

Kendiniz hazırlayabileceğiniz, kan dolaşımına (yanıklar, yaralar ve çürüklere de iyi gelir) iyi gelen ve doğal antidepresan özellikleri bulunan bir yağdır.

Üstü açık bir kaba sarı kantaron çiçekleri ve zeytinyağı koyun ve 30 gün bekletin. Yağın rengi kırmızıya dönecektir. Günde 2-3 defa, nazikçe masaj yaparak dizinize uygulayın.

Öküzgözü tedavisi

İltihap söktürücü özelliği nedeniyle hem şifalı bir bitki olarak hem de homeopati alanında kullanılan öküzgözü, büyük ihtimalle sporcular da dahil olmak üzere iltihap sorunu olan pek çok kişi tarafından bilinen en yaygın tedavidir. Eczane ve aktarlarda bu bitkinin özünü içeren kremler veya jeller bulabilirsiniz.

Eğer krem sürmenin yanı sıra homeopati de uygulamak isterseniz, bu tedavinin adı Arnica Montana 9 CH’dir ve günde 3 sefer, 3 dil altı topu almanız gerekmektedir. Bunları yemeklerin veya içeceklerin arasında alabilirsiniz.

arnica-giorgio

Resimler ponte1112 ve giorgio’nun izniyle kullanılmıştır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.