Diz Ağrısı Nasıl Geçer – Diz Ağrısı Tedavisi ve Diz Ağrısı Ameliyatı

  • FİZİKTEDAVİ, ORTOPEDİ
  • Diz Ağrısı Nasıl Geçer – Diz Ağrısı Tedavisi ve Diz Ağrısı Ameliyatı için yorumlar kapalı
  • 1.695 kez görüntülendi

Diz Ağrısı Nasıl Geçer – Diz Ağrısı Tedavisi ve Diz Ağrısı Ameliyatı

Diz ağrıları, en yaygın görülen eklem ağrıları arasında yer almaktadır. Genellikle diz ağrısının ilk evrelerinde bitkisel ve doğal çözümler ile diz ağrısı evde tedavi edilebilmektedir. Ancak diz ağrısının sebepleri ciddi bir durumdan kaynaklanıyorsa bu durumda bir uzman ortopedist doktora bu durumun muayene ettirilmesinde fayda vardır.

Diz ağrısının nedenleri

Diz ağrısı neden olur diyet bir inceleme yapıldığında ortopedik rahatsızlıkların ve eklem hastalıklarının yanı sıra romatizmal iltihaplar, kıkırdak ve eklem kireçlenmeleri, aşınmaları gibi sebepler de diz ağrısı nedenleri olarak sayılabilir.

 Diz ağrısına bitkisel çözüm

– İspirto, kafirun ve aspirin karıştırılıp ağrıyan bölgeye sürülür.

– Vazelin, kafirun ve aspirin karıştırılıp ağrımakta olan bölgeye uygulanır.

– Zeytinyağı, aspirin ve kafirun karıştırılıp ağrı olan bölgeye sürülür.

– Peleseng yağı, ağrı bölgesine uygulanabilir.

– Kekik yağı, ağrıyan bölgeye sürülebilir.

– Susam yağı ağrıyan yere iyi gelebilir.

– Alabalık yağı ağrıyan bölgeye uygulanabilir.

– Ağrı olan bölgeye çörekotu yağı sürülebilir.

– Çörek otu yağı diz ağrısına iyi gelir.

– 2 yemek kaşığı kil, 2 yemek kaşığı buğday kepeği, 1 yemek kaşığı kaya tuzu yada deniz tuzu, 1 şişe kapağı kadar menekşe yağı ve 1 şişe kapağı kadar biberiye yağı. Tüm bu malzemeleri bulamaç haline gelinceye kadar karıştırın. Bulamacı tencereye koyun ve ağrıyan dizinizin dayanabileceği kadar sıcaklığa getirin. Artından ağrı olan bölgeye sürün ve streç film ile çok sıkmayarak, içi hava alacak biçimde sarın.

– Çamur, diz ağrısına iyi gelir.

-Bir torba dolu buzu 20 dk boyunca ağrıyan dizinizde bekletin. İyi geldiğini göreceksiniz.

-Hardal yağı, biberiye yağı, kekik yağı, zeytin yağı, badem yağı ve ceviz yağını bir kapta karıştırıp ağrıyan bölgenize sürünüz.

– 1 adet siyah turp, bir çay fincanı zeytinyağı, bir çay bardağı buğday kepeği, bir yemek kaşığı kekik, bir yemek kaşığı dereotu ve 2 ila 3 lahana yaprağı ve çok az miktarda su.

– Siyah turpu rendeden geçiriniz. Dereotunu ayrı bir kapta kıyınız. Lahana haricinde bütün malzemeleri haşlayıp lapa haline getiriniz. Lahana yapraklarını ise ayrı bir kap içerisinde haşlayın. Önceden hazırlamış olduğunuz lapayı, dizinizin dayanacağı sıcaklığa göre ısıtın ve diz bölgesine sürün. Haşlamış olduğunuz lahanayı dizinizin üzerine örtün ve dizinizi streç film ile çok bastırmadan sarın.

– Katırtırnağı otu, lahana yaprağı, soğan, limon ve sarımsak. Limon suyu ile soğan birlikte ezilip dövülür. Hazırlanan karışım, dizinizin ağrıyan bölgesine masaj yaparak sürülür

– Taze katırtırnağı dalları dövülüp ezilir. Hazırlanmış olan posa merhem haline gelinceye dek, nebati yağ ile karıştırılıp ağrıyan yere sürülür.

– Lahana yaprağını ılık suda haşlayın ve üstüne dövülüp, ezilmiş olan sarımsak lapasını yaydırın. Hazırlanan bu karışımı ağrıyan bölgeye sürün ve bir bez ile sarın.

Başlangıç aşamasındaki diz ağrısını hafifletmek, azaltmak, ortadan kaldırmak için evde kendi başımıza yapabileceğimiz pratik tedaviler vardır. Diz ekleminin etrafında çok önemli kaslar bulunur. Bunlar yürümemizi de sağlar. Diz eklemi çevresindeki kaslar zayıflamaya başladığı zaman dizimin üzerine binen ağırlık miktarı artar. Diz kaslarımız daha az hareket etmeye başladığımızda, merdiven yerine asansörü çok sık tercih ettiğimizde, daha az yürüdüğümüzde bu kaslar gittikçe zayıflayacaktır. Bu kasların zayıflaması demek dizin üst ve alt kemiğine, diz kapağına binen yükün artması demektir. Diz ağrısını hafifletmek için evde yapabileceğimiz en önemli aktivite egzersizdir. Egzersiz yaparak diz çevresi kaslarımızı kuvvetlendirmektir. Bunun yanısıra başka şekillerde de bu tedaviyi destekleyebiliriz.

Diz Ağrısı Nasıl Geçer

Örneğin dizimizde henüz başlamış bir kireçlenmemiz varsa, bir spor yaralanmamız varsa egzersiz yaptıktan sonra buz uygulamaları ağrımızı kontrol altına alacaktır. Ağrı kesici kullanmak yerine doğal yöntemler olan egzersiz yapmak ve buz uygulaması yapmak hastalığın başlangıç aşamasında yapılacak en doğru tedavi yaklaşımıdır. Unutmayalım ki ağrı kesiciler sadece o anlık ağrımızı dindirmeye çalışırken egzersiz yapmak ileride oluşabilecek ağrılarında önüne geçer.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.