Diyette Kabızlık Nasıl Önlenir, Giderilir?

Diyette Kabızlık Nasıl Önlenir, Giderilir?

Diyet yapmaya başladığınızda metabolizmanız yeni beslenme şekline adapte olana kadar sindirim sisteminde bazı sorunlarla karşılaşmamız mümkündür. Bunlar arasında en yaygın olanı, özellikle yağ oranının azalması nedeniyle ortaya çıkan diyette kabızlık problemidir.

Diyetinizde her gıdadan yeter miktarda alıp, kalori hesabı ve küçük porsiyonlarla diyetinize devam ettiğiniz sürece sindirim sisteminizde belirgin ve rahatsız edici bir sorunla karşılaşmazsınız.

Kabızlığın Olmasının Nedenleri

Hem diyet sırasında hem de normal yaşantınızda kabızlık hem sindirim sisteminin tümünü etkiler hem de yarattığı şişkinlik sebebiyle kilo vermenizi engeller. Karın ağrısı ve şişkinlik günlük yaşantınızı etkileyecek dereceye kadar gelebilir. Bu aşamaya ulaşmadan kabızlık sorununun nedenini bulmalı ve hemen çözüm için harekete geçmelisiniz.

Beslenmenizde kabızlık diyet listesi günlük yaşantınızın bir parçası olmalı ve kronik hale dönüşmeden doğal yollarla kabızlıktan kurtulmalısınız. Tüketilen gıdaların lifsiz olması, posalı yiyeceklerin daha az tüketilmesi, yağ oranının sıfıra yakın hale gelmiş olması, magnezyum eksikliği ve az su içilmesi kabızlığın ana nedenleridir.

Özellikle Diyet Sırasında Ortaya Çıkan Kabızlığın Çözümleri

Öncelikle diyet listenizde her gün toplamda 2-3 yemek kaşığı kadar yağ almanız gerekmektedir. Bu durum hem yağda çözünen vitaminlerin vücut tarafından emilimini sağlar, hem de bağırsakları yumuşatır. Diyet sırasında ortaya çıkan kabızlık için ne yapmalı diye bakacak olursak en etkili yöntem kuru kayısının tüketilmesi olacaktır.

İki adet kuru kayısıyı ılık suyun içine atın ve yumuşayıncaya kadar bekletin. Hem suyu için hem de taneleri yiyin. Kısa sürede bağırsaklarınız çalışmaya başlayacaktır. En çok sorulan soru da kabızlık kilo yapar mı sorusudur. Bilinmesi gerekir ki kabızlık sorunu sadece kilonuzda artış sağlayarak değil, aynı zamanda yarattığı şişkinlik ve oluşturduğu karın ağrısı ile günlük yaşam kalitenizi düşürecektir.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz