Diyetinize Patlıcan Eklemek İçin 7 Sebep

Diyetinize Patlıcan Eklemek İçin 7 Sebep

Patlıcan, patlıcan veya brinjal, geceleyin aileye ait bir sebzedir. Patates ve domates aynı sebze ailesinden geliyor. Derin mor bir cilde veya kırmızı, yeşil ve hatta siyah renklere sahip uzun bir ampule benziyor.

Tüm dünyada bir sebze olarak kabul edilmekle birlikte, patlıcan teknik olarak bir meyvedir çünkü çiçekli bir bitkiden yetişir ve tohum içerir. Patlıcan temelde tatsızdır ancak tariflere benzersiz bir doku ve yumuşak bir lezzet katar . Çoğu Hintli körilerinde yaygın olarak çok yönlü ve işlevsel bir besin olduğundan en azından Hint Yarımadası’nda yaygın olarak “sebzelerin kralı” olarak adlandırılır.

Patlıcan, yemeğinizle tamamen karışarak daha yoğun ve mükemmel bir çorba oluşturur. Tüm bunlara rağmen, patlıcan ayrıca sağlıklı bir yaşam sürmenize yardımcı olabilecek büyük bir sağlık katılımı içeriyor.

Eşsiz sağlık yararları arasında güçlü kemikler vardır, osteoporozu önler, anemi semptomlarını azaltır ve bilişi arttırır. Patlıcan ayrıca kalp kaslarınızın sağlığını artırabilir ve pürüzsüz bir sindirim yeteneği sağlar. Patlıcan, kilo kaybını artırmak , diyabeti yönetmek , stresi azaltmak ve düşükleri durdurmak için iyi bir araç olarak kabul edilir .

İşte diyetinize patlıcan eklemeniz için bazı nedenler –

  • Patlıcan Beslenmesi:

Tüm sebzeler besin sağlar, ancak patlıcan besin açısından zengin bir besindir . Bol miktarda vitamin, mineral ve lif içerir ancak daha az kalorilidir. Bilim adamları tarafından yapılan bir araştırmaya göre, 82 gram çiğ patlıcan vücudunuzu 20 kalori, 5 gram karbonhidrat, 3 gram lif, 1 gram proteinle doldurabilir. RDI endeksi ile% 10 manganez,% 5 folat,% 5 potasyum,% 4 K ve% 3 C vitamini bulunur. Niasin, magnezyum ve bakırın mevcudiyeti de daha az miktarda görülebilir.

  • Kalp sağlığı :

Patlıcan lif, potasyum, C vitamini ve B6 bakımından zengindir, tüm bu bileşiklerin kalp problemleri riskini azalttığı bilinmektedir.  Kalp krizi , plak birikimlerinin bir sonucudur ve patlıcan yardımı ile kontrol edilebilir. Bu sebze aynı zamanda, plak birikimini önleyen arterlerin kireçlenmesini önleyen K vitamini içerir.

Bu sebze aynı zamanda kalp kaynaklı bir çok hastalığa yol açabilecek iki tür kan belirleyicisi olan LDL kolesterol ve trigliserit seviyelerini de düşürür. Patlıcanlardaki biyoflavonoidler kan basıncını düşürmede ve gerginliği azaltıp kardiyovasküler sistemi çekerek mükemmeldir, sonuçta kalbinizin sağlığını iyileştirir .

  • Kemik sağlığı :

Patlıcan, kronik bir kemik bozulması veya osteoporozdan muzdarip insanlar için çok faydalıdır. Patlıcan veya diğer bitkilere eşsiz renklenme veren fenolik bileşiklerin varlığı, osteoporoz belirtilerinin azalmasına, daha güçlü kemiklere ve artmış kemik mineral yoğunluğuna katkıda bulunabilir. Kemiklerimiz kalsiyumdan yapılmıştır ve patlıcan kalsiyum ve demir için mükemmel bir kaynaktır. Potasyum miktarı kalsiyum alabilir, patlıcan osteoporoz ve kemik sağlığı için kapsamlı ve oldukça faydalı bir güçlendiricidir .

  • Sindirimdeki Yardımlar:

Patlıcan gibi bitkilerde bulunan bazı diyet lifleri olmadan dengeli bir diyet eksiktir. Lif dışkıyı şişirdiğinden ve hareketi için yumuşak bir geçiş sağladığından gastrointestinal sağlığınız için çok iyidir . Ayrıca, besinlerin emilimini kolaylaştıran mide sularının salgılanmasını da uyarır.

  • Büyük Kilo Verme Diyeti

Patlıcan lif bakımından zengin ve kalorisi düşük. Elyafın sindirim sisteminizdeki hareketi çok yavaştır; bu da sizi küçük öğünlerde bile tam veya tatmin hissetmenize neden olarak kalori alımınızı azaltır . Fiber ayrıca beyninize tekrar aç olduğunuzu söyleyen hormon olan ghrelin salınımını da engeller. Kilo kaybı için çalışan insanlar için çok yararlı olan asgari miktarda yağ veya kolesterol içerir .

  • Anemi önler:

Anemi, baş ağrısı, migren , yorgunluk, halsizlik, depresyon ve biliş içeren bir sendromdur . Aneminin arkasındaki ana neden, vücudunuzda bir süre sonra çok ölümcül olabilecek demir eksikliği olabilir. Patlıcan iyi bir demir ve bakır kaynağı olabilir. Bu iki bileşik, kırmızı kan hücresi sayımını koruma yeteneğine sahiptir. Damarlarınızdaki sağlıklı RCB’ler sayesinde yeni bir enerji hissedebilirsiniz.

  • Beyin İşlevini Geliştirir:

Patlıcan bilişsel aktivite ve genel zihinsel sağlığı arttırdığı bilinen bitki besinleri bakımından zengindir. Basitçe serbest radikallere karşı savunmak ve toksik maddeleri uzak tutmakla kalmaz, aynı zamanda beyninize kan akışını artırır . Toplu olarak çalışan tüm bu faaliyetler beyne aynı anda belleği ve analitik düşünceleri artıran, oksijen bakımından zengin kan sağlayabilir. Dünyanın bazı bölgelerinde patlıcan “beyin yemi” olarak bilinir.

Tavsiye sözü

Nighthade familyasına ait tüm sebzelerin bazı alerjik reaksiyonları vardır, bu nedenle diyetinize kalıcı olarak dahil edilmeden önce doğru şekilde teşhis edildiğinden emin olun. Vücudunuzun cildindeki patlıcan reaksiyonuna dikkat etmek çok önemlidir.

Patlıcan pişirmenin sayısız yolu var; birçok insan kızartma yaparak hata yapar. Evet, daha iyi bir tadı var ama aynı zamanda birçok sağlık yararına da engel oluyor ve kilo almanıza ve kalp rahatsızlıklarına neden olabilir . Kızartıldığında patlıcan, vücudunuzu yağlamak için çok fazla yağ emer. Bundan başka, sağlıklı bir yaşamı teşvik ederek çok besleyici ve faydalı bir yemek olduğu kanıtlanabilir.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz