Diyabetik Diyet: Şeker Düzeylerinin Kontrolüne Yardımcı Olan 7 Gıda

Diyabetik Diyet: Şeker Düzeylerinin Kontrolüne Yardımcı Olan 7 Gıda

Diyabet problemiyle mi yüzleşiyorsunuz? Kan şekeri seviyenizi kontrol etmek ister misiniz? Cevabınız evet ise, size yardım etmek için burada olduğumuz için endişelenmenize gerek yok. Diyet şeker seviyesinin kontrolünde hayati bir rol oynar. Hastalar kan şekeri seviyelerini kontrol edebilecek sağlıklı besinler yediklerinde diyabetten kurtulabilirler.

Dengeli şeker seviyeleri, vücuttaki iyi ruh haliniz ve enerjiniz için gerekli olan birçok hormonal cevabı kontrol eder. Dengeli kan şekeri ayrıca diyabet (Tip II), hipoglisemi ve hipertansiyonu önleyebilir. Sağlıklı beslenmeyi sürdürerek şişmanlıktan da kaçınabilirsiniz. Şimdi şeker seviyenizi kontrol etmenize yardımcı olabilecek yiyecekleri sizlerle paylaşıyorum.

Şeker Seviyelerinin Kontrolüne Yardımcı Olan 7 Gıda

1. Turunçgiller

Diyabetik hastalar vücutlarında daha düşük C vitamini seviyesine sahiptir; bu nedenle narenciye meyveleri onlar için en iyisidir. Portakal, mandalina, limon, kinnow, kalamondin, tangor, üzüm meyvesi, limon, limon yağı, hyuganatsu ve daha pek çok yiyebilirler. Bütün bu meyveler C vitamini bakımından zengindir ve C vitamini takviyesinden daha iyidir. Bunlar aynı zamanda lif ve insan vücudu için sağlıklı olan diğer besinler açısından da zengindir.

2. Sarımsak

Sarımsak kan şekeri için en iyisidir. Kan şekeri ve kolesterol seviyenizi düşürmek için iyidir. Diyabet hastaları, insülinlerini artırabilen sarımsak özü tüketmelidir. Bu şekilde şeker seviyeleri azaltılabilir. Burada ayrıca sarımsak sağlığına faydalarının derinlemesine detaylarını da öğrenebilirsiniz .

3. Elma Sirkesi

Elma şarabı ile yapılan sirke, sağlık için çok faydalıdır. Sirkede bulunan asetik asit, midedeki belirli enzimlerin kesilmesine yardımcı olur. Her yemekten önce elma sirkesinin içilmesi, insülin duyarlılığınızı artırmanıza yardımcı olabilir. Bu nedenle, Tip 2 diyabetik hastalarda yaygın olarak bulunan kan şekerindeki dikenleri azaltır.

4. Yeşil Çay

Yeşil çay uzun zamandan beri kalp krizi riskini azaltmak için kullanılıyor. Araştırma çalışmaları yeşil çayın vücudun kan şekerini emmedeki yeteneğini tahrip edebileceğini buldu . Yeşil çay ayrıca antienflamatuar özelliklerle zenginleştirilmiş flavonoidler içerir.

5. Tarçın

Tarçın kan şekeri seviyesini düşürmede çok yardımcıdır. Tip 2 diyabetten muzdarip olma ihtimalleri düzenli diyetinizde tarçın kullanıldığında önemli ölçüde azaltılabilir. Asya yemeklerinde çoğunlukla kullanılan ve kan şekeri, kolesterol ve trigliseritleri düşürmek için iyi olan bir baharattır. Piyasada farklı tarçın türleri bulunur, bu tarçınların her birinin farklı bir etkisi vardır. Seylan tarçın sağlık için güvenlidir; Ancak Saigon tarçın, kanınızı inceltebilen coumadin bakımından zengindir. Çok miktarda tarçın tüketmek riskli olabilir. Bu nedenle, bu takviyeleri kullanmadan önce doktorunuza danışmalısınız.

6. Kuruyemiş ve Avokado

MUFA’lar (Mono Doymamış Yağ Asitleri) kandaki sağlıklı şeker seviyeleri için temel unsurlar olarak kabul edilir. MUFA’lar fındık, tohum, zeytin yağı ve avokadoda bulunur. Kan glikoz seviyesi bu MUFA’lar ile geliştirilebilir. Bunlar ayrıca prediyabetik hastalar için tehlikeli bir şey olabilecek insülin direncini azaltabilir. Fındık ayrıca kalp hastalıkları riskini azaltabilecek tokotrienolleri de içerir. Burada fındık yemenin daha fazla yararını öğrenin .

7. Çemen otu

Çemen otu, Asya yemeklerinde kan şekeri seviyesini düşürebilecek bir baharat olarak da kullanılır. Bu baharat hem tip 1 hem de tip 2 diyabet için faydalıdır. Çemen otu tohumları, karbonhidratların sindirimini yavaşlatabilen lif bakımından zenginleştirilmiştir. Günlük olarak çayda da kullanılabilir. Çemen otu ayrıca antioksidanlar, mineraller ve vitaminler açısından da zengindir.

Kan şekeri seviyesini kontrol etmede en iyi olduğu tespit edilen toplam yedi yiyeceği paylaştım. Bütün bu yiyecekler ekonomik olarak piyasada kolaylıkla bulunabilir. Bu yiyecekleri normal diyetinizde kullanmaya başlayın ve olumlu sonuçlar elde edin.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz