Diyabete İyi Gelen 10 Yiyecek

Diyabete İyi Gelen 10 Yiyecek

Doğru beslenme diyabeti idare etmek için en önemli noktadır. İşte kan şekerini azaltmaya, hatta hastalığı iyileştirmeye yardım edecek 10 yiyecek.

Diyabete İyi Gelen 10 Yiyecek

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

  • Dikkat
  • Normal
Diyabete Nedir?

Diyabet halk arasında bilinen adıyla şeker hastalığıdır. Kişiden kişiye farklı belirtilerle kendini gösteren ciddi bir rahatsızlıktır.

Neye Dikkat Etmeliyim?

Şeker hastalığı bulunan kişilerin yaşamları boyunca sağlıklı bir beslenmeye özen göstermeleri rafine şekerlerden uzak durmalıdır.

Hangi Doktora/Bölüme Gidilir?

Diyabet için İç Hastalıkları (Dahiliye), Endokrinoloji Ve Metabolizma Hastalıkları bölümlerine gidilir.

1 Tarçın

İnanılmaz bir şekilde yediklerinizin üzerine biraz tarçın serpmek kan şekerini düşürüyor. Tarçındaki bileşenler insülinin daha efektif çalışmasını, böylece daha fazla glikozun hücrelere girmesi sağlıyor. Yakın zamanlardaki bir araştırmaya göre, günde bir çay kaşığının yarısı kadar tarçın önemli ölçüde kan şekerini düşürüyor. O yüzden durmayın, tarçını yemeklerinize ilave edin.

2 Sebzeler

Vitamin ve mineral deposu olan sebzeler düşük kalori oranlarına sahiptir. Aynı zamanda lifle doludurlar, böylece tok tutarlar. Tabağınızı sebzeyle doldurmak, kan şekerini yükselten basit karbonhidratlardan ve insülin direncini azaltan doymuş yağlardan daha az tüketmeniz anlamına gelir.

3 Meyveler

Sebzeler gibi vitamin ve mineral deposu olan meyveler yağ açısından düşük, lif açısından yüksek ve birçok besine göre kalori açısından daha düşük oranlara sahiptir. Hepsinden daha önemlisi, meyveler sinirleri, gözleri ve kalbi koruyan antioksidanlarla doludur.

Birçok vitamin, mineral ve lif meyve suyuna dönüşme esnasında kaybolacağı için meyve sularından ziyade meyveyi bütün olarak tüketmeye özen gösterin.

4 Balık

Hazırlaması hızlı ve kolay olan balık, iyi bir protein kaynağı ve yağlı etlerin yerine iyi bir seçimdir. Ayrıca, yağlı balıklar omega-3 yağ asitleri için en iyi kaynaktır. Böylece kan damarları sağlıklı kalır. Diyabeti olan insanlar genel olarak yüksek trigliserid ve düşük HDL (iyi kolesterol) oranlarına sahiptir. Omega 3 ikisinin de normal seviyelerine gelmesini sağlar. Haftada iki kere balık yemeye çalışın. Somon, orkinos ve ton balığı mükemmel omega 3 kaynaklarıdır.

5 Hindi ve Tavuk Göğsü

Çok yönlü, az yağlı ve kalori bakımından düşük tavuk göğsü pratikte mucize bir gıdadır. Doymuş yağ açısından düşük olduğu için kötü kolesterolü yükseltmez ve kan şekerini kontrol atmaya yarayan insülin direncini azaltır. Hindi göğsü ise kalori ve yağ oranı açısından daha da düşüktür.


6 Kabuklu Yemişler

Kabuklu yemişler kalp hastalıklarıyla savaşan iyi yağlar açısından zengindir. Hatta bu yağlar insülin direncini azaltarak kan şekerinin kontrol edilmesini sağlar. Kabuklu yemişler ayrıca E vitamini açısından en iyi kaynaklardan biridir. E vitamini hücreleri koruyan, sinir ve göz hasarını engelleyen bir antioksadandır. Lif ve magnezyum açısından zengindir. İkisi de kan şekerini düzenlemeye yarar. Araştırmalar diyetinize bunları ilave etmenin kilo vermeye yardımcı olduğunu gösteriyor. Tabi aşırıya kaçmadan, unutmayın kalori açısından yüksekler.

7 Zeytinyağı

Kalbi korumada en ünlü gıdalardan biri olan zeytinyağı iyi yağ olarak değerlendirilir. Zeytinyağı ayrıca insülin direncini düşürerek kan şekerinin sabit kalmasına yardım eder. Bu yüzden yemeklerinizi zeytinyağı ile pişirmeye çalışın. Ama yine de dikkatli olun, iyi yağ bile olsa fazlası kilo olarak geri dönebilir.

8 Yoğurt

Yoğurt, protein ve kilo vermeye yardımcı kalsiyum açısından zengindir. Araştırmalar kalsiyum açısından zengin yiyeceklerle beslenenlerin daha kolay kilo verdiğini böylece insülin direncinin azaldığını gösteriyor.

9 Fasulye

Fasulye lif açısından en zengin kaynaktır. Böylece hem sizi daha uzun süre tok tutar hem de yemeğin ardından kan şekerinin bir anda yükselmesini öne geçer. Bu etki o kadar güçlüdür ki, kan şekerinin genel seviyenin altına düşmesini bile sağlar.

10 Sarımsak

Sarımsak diyabet riskini engelleyen ve diyabet semptomlarını azaltan doğal özelliklere sahiptir. Sarımsak içerdiği APDS ve allicin isimli bileşenler sayesinde kan şekerinin dengede kalmasını sağlar.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz