Diyabet Hastaları İçin Vitaminler

Diyabet Hastaları İçin Vitaminler

Diyabet hastaları yaşam tarzlarına ve diyetlerine dikkat etmelidir; aksi takdirde hastalığın yan etkileri ile baş etmek zorunda kalabilirler. Diyabet diyetinin yanı sıra diyabet hastaları bazı vitamin ve mineralleri de tüketmelidir.

img1627

C vitamini diyabet hastaları için oldukça önemlidir. Diyabet hastalarında C vitamini seviyesi düşüktür. C vitamini hastalıklar ile savaşmaya yardımcı olur ve bağışıklık sistemini güçlendirir. Diyabet hastalarında yaralar kolay iyileşmez ve bu nedenle C vitamini takviyesi bu kişiler için oldukça önemlidir. B6 vitamini diyabet hastaları için önemli olan diğer bir vitamindir. Araştırmalar nöropati problemi bulunan diyabet hastalarının kanında B6 vitamininin düşük olduğunu göstermiştir. Hamilelik döneminde diyabet sorunu olan kadınlarda B6 vitamini takviyesi faydalı olmaktadır.

Araştırmalar diyabet hastalarında E vitamininin de az olduğunu göstermiştir. E vitamini insülinin etkinliğini arttırır. Ayrıca E vitamini güçlü bir antioksidandır. Kandaki düşük E vitamini hücrelerin zarar görmesini kolaylaştırır. Biotin diğer önemli bir vitamindir. Bu vitamin vücuttaki glikozu işlemek için diğer vitaminler ve insülin ile birlikte çalışır. Diyabet hastalarında biotin seviyesi oldukça düşüktür. Bu vitaminlerin yanı sıra doktorlar diyabet hastaları için magnezyum, potasyum takviyelerini de önermektedir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz