Dismorfofobi Nedir, Nasıl Geçer?

  • TANITIM
  • Dismorfofobi Nedir, Nasıl Geçer? için yorumlar kapalı
  • 390 kez görüntülendi

Dismorfofobi Nedir, Nasıl Geçer?

Dismorfofobi, fiziksel görünüm ile ilgili aşırı endişe ve rahatsızlık hissi duyulan psikolojik bir durumdur. Bu durumu yaşayan kişiler, gerçekte var olmayan veya başkaları tarafından fark edilmeyen kusurları algılar. Bu durum, kişinin normal bir görüntüye sahip olmasına rağmen, kendini çirkin ve kusurlu hissetmesine neden olur. Kendini çirkin hisseden biri için “Dismorfofobi nedir, nasıl geçer?” sorusunun cevabı ise son derece önemlidir.

Dismorfofobi Nedir?

Dismorfofobi, kişinin kendi dış görünüşü ile ilgili aşırı endişe duyması ve bu endişenin normalden çok daha fazla olması durumunu ifade eder. Dismorfobik kişiler, genellikle kusurlu ve çirkin göründüklerine inanır. Ayrıca fiziksel görünüşleri ile ilgili gerçek dışı bir algıya sahiptirler. Dismorfofobi aynı zamanda “vücut dismorfik bozukluk” olarak da ifade edilir.

Dismorfofobi kendini beğenmeme hastalığı belirtileri kişiden kişiye değişiklik gösterebilir. Bunun yanı sıra kişinin sürekli fiziksel görünümü ile ilgilenmesi ve çirkin hissetmesi sosyal yaşantısını da olumsuz yönde etkilemektedir.

Dismorfofobi Nasıl Geçer?

Dismorfofobi, bir uzman psikolog rehberliğinde tedavi edilir. Bu durumu yönetmek ve semptomları azaltmak için çeşitli yaklaşımlar tercih edilebilir. Dismorfofobi ile başa çıkmak için kullanılan bazı yöntemler aşağıdaki gibidir:

  1. Bilişsel Davranışçı Terapi (BDT)
  2. İlaç Tedavisi
  3. Aile Terapisi
  4. Meditasyon ve Mindfulness
  5. Estetik Cerrahi Öncesi Danışmanlık

Tedavi çeşidi ve süreci kişiden kişiye değişebilir. Bu nedenle her bireyin ihtiyaçlarına özgü bir yaklaşım benimsemek oldukça önemli bir adımdır. Dismorfofobi ile başa çıkma sürecinde uzman bir psikologdan yardım almak, kişinin semptomları yönetmesine ve yaşam kalitesini artırmasına olumlu yönde yardımcı olur. Özetle dismorfofobi, tedavi edilebilir bir rahatsızlıktır.

Uzman Klinik Psikolog Gizem İlhan, bireylerin endişelerini anlamak ve uygun bir tedavi planı oluşturmak için çeşitli terapi yaklaşımlarını tercih eder. Ayrıca online terapi seçeneği ile Uzman Klinik Psikolog Gizem İlhan, terapiye erişim sürecinizi de son derece kolaylaştırır. Online Terapi Hizmetleri hakkında bilgi almak ve üst düzey klinik deneyimi için iletişime geçebilirsiniz.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.