Dişlerdeki Siyah Lekeler Neden Olur Nasıl Geçer

Dişlerdeki Siyah Lekeler Neden Olur Nasıl Geçer

Dişlerde oluşan diş lekeleri kesinlikle gülümsemenin önünde büyük bir engeldir. Dişlerde oluşan bu lekelerden kurtulmadığımız sürece rahat bir gülüş sergilemenin imkansız olduğundan emin olabiliriz.

Dişlerdeki lekelerin bir çoğu gerek doğal yöntemlerle gerekse teknolojinin bizlere sunduğu tekniklerle tedavi edilebiliyor ve lekeler çıkıyor. İşte sizlere dişteki lekelerden kurtulmak için kullanılabilecek yöntemler.

Dişlerdeki siyah lekeler neden oluşur?
Dişlerde oluşan siyah ve koyu lekelerin nedenleri çok çeşitlidir. Ancak en sık karşılaşılan diş lekesi sebepleri sayılmak gerekirse: yaşlanma neticesinde oluşan lekeler, dişlerde leke oluşturucu etkisi olan yiyecekler, içecekler ve zararlı alışkanlıklar, (kahve, çay, kola, sigara vb.), dişlerin maruz kaldığı travmalar, eskiyen diş protezleri ve kaplamaları, diş dolgularının zamanla özelliğini kaybederek leke tutması gibi etkenlerdir. Diğer yandan bazı antibiyotik türleri (bilhassa tetrasiklin grubu antibiyotikler, demir içeren vitamin hapları ve florit isimli mineralin gereğinden fazla tüketimi de dişte siyah lekelere neden olabilmektedir.

Dişteki Siyah Lekeler Nasıl Geçer?
Dişteki siyah ve koyu lekeler büyük bir ekseriyetle basit bir diş temizliği ile geçirilebilmektedir. Diş temizliği evde uygulanabileceği gibi diş hekimleri tarafından etkili bir takım kimyasal maddeler kullanılarak ta yapılabilir. Dişteki siyah lekeler zamanla dişlerde plak oluşumuna ve nihayetinde diş tartarlarına, diş taşlarına dönüşmektedir. Bu durumda daha detaylı ve ciddi bir diş temizliği gerekebilir. Diş taşı temizliğinin hemen sonrasında diş hekimleri tarafından polisaj adı verilen ve leke giderici etkisi olan bir macunla dişler daha beyaz hale getirilmekte ve diş lekeleri temizlenmektedir. Şayet polisaj işlemine rağmen dişlerde oluşan siyah lekeler geçmiyorsa bu durumda dişte bir çürük olabilir ya da dişteki lekeler dişin mine tabakasının derinlerine işlemiştir. Dişin daha derinlerine işleyen lekeleri temizlemek için ise bleaching adı verilen diş beyazlatma ve temizleme kürü uygulanmaktadır.

Son zamanlarda diş macunları içerisinde dişlerde esmer lekeler oluşumunu engelleyici etkisi olan bir takım maddeler de ilave edilmektedir. Bu noktada sigara tiryakilerinin kullanmasında fayda olan ve diş sararmasını engelleyen özel bir takım diş macunlarının da gayet etkili olduğunu söylemeliyiz. Diş macunu seçiminde muhakkak florür içeren ve diş aşındıcı maddeler barındırmayan diş macunlarını tercih etmeliyiz. Dişlerdeki sararmaların bir diğer nedeni olan, kafein barındıran çay kahve tüketimi olan kişilerin de benzer diş macunlarını kullanmalarında yarar vardır.Özellikle kahve gibi kafein içeren içecekler dişler üzerinde leke bırakır.

Diş beyazlatma kalemi adı verilen ürünler ise dişlerde kalıcı beyazlama sağlamaz. Yüzeysel olarak dişleri geçici bir süre beyazlatır. Ancak aciliyet gerektiren durumlarda kullanılması kesinlikle tavsiye edilir. Diş beyazlatma tozu da dişlerdeki lekeleri çıkaran ve diş beyazlatma kalemlerine göre daha uzun süreli etki oluşturan ürünlerdir. Ancak diş beyazlatma tozları, diş beyazlatıcı kalemler kadar hızlı sonuç vermeyebilir. Diş ipi kullanımı da dişlerde tartar, diş taşı ve siyah leke oluşumunu yavaşlatan etkili ve doğal bir diş bakımı yöntemidir. Diş ipi kullanımının bir takım incelikleri vardır. Bu nedenle diş ipi nasıl kullanılır şeklinde bir araştırma yaptıktan sonra doğru bir biçimde diş ipi kullanımı yapılmalıdır.

Dişteki siyah lekelere doğal çözümler:
Diş lekelerinden kurtulmak için sadece yukarıda saydığım yöntemlerle sınırlı değilsiniz. Doğal çözümler ile ve bitkisel tedavi seçenekleri sayesinde dişlerinizi doğal yöntemlerle de lekelerden kurtarabilirsiniz. İşte sizlere doğal yöntemlerle dişler nasıl beyazlar ve lekelerden kurtulur sorusunun cevabı olabilecek çözümler:

Sararmış Dişler İçin Bitkisel Kür:
Gerekli Malzemeler:
– Bir tatlı kaşığı öğütülmüş adaçayı,
– Bir çay kaşığı kabartma tozunu.

Yapılışı: Adaçayı ve karbonat tozu karıştırılıyor ve bu karışım diş fırçasına macun gibi sürülerek dişleriniz fırçalanıyor. Diş beyazlatıcı etkisinin yanında ağız kokusuna da doğal çözüm olan bu kürü 1 ay boyunca denedim ve gerçekten memnun kaldım.

Diş Parlatıcı Doğal Çözüm Kürü:
Haftada bir kez olgun çileğe fırçanızı batırıp dişlerinizi fırçalayın. Böylece hem ağzınız güzel kokar hem de dişleriniz parlar.

Dişteki siyah lekelere iyi gelen ev yapımı doğal tedavi:
Gerekli Malzemeler:
– 1 çay kaşığı karbonat,
– Taze sıkılmış çeyrek limonun suyu,
– 2 damla zeytinyağı.

Yukarıdaki malzemeler ufak bir kapta birbiriyle karıştırılacak ve bu karışım kullanılarak dişlerimiz her gün fırçalanacak. Özellikle sigara ve kahvenin neden olduğu dişteki koyu lekeleri giderici etkisi var.

Bu yazı dişteki siyah lekeler nasıl çıkar, dişteki siyah lekeler neden oluşur, dişteki siyah lekeler nasıl geçer, dişlerdeki siyah lekeler nasıl temizlenir, dişteki siyah noktalar, dişte siyah lekeler, diş lekelerine çözüm, diş lekelerinin sebepleri, diş lekelerinin temizlenmesi  konusunda bilgi vermek için yazılmıştır.

dişteki siyah lekeler, dişteki siyah lekeler nasıl temizlenir, diş lekeleri, dişte siyah lekeler, dis kararmasi nasil gecer, diş lekeleri nasıl çıkar, diş siyah leke, diste olusan siyah lekeler, dişlerde oluşan siyah lekeler, diş siyahlığı nasıl geçer

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz