Diş Çürümesi Nasıl Engellenir

Diş Çürümesi Nasıl Engellenir

Dişlerde meydana gelen çürükleri tamamen engelleyebilecek bir aşı ya da ilaç henüz geliştirilemedi. Bu nedenle bakımsız ve korunması ihmal edilen, temizlenmeyen dişlerin çürümesi gayet doğaldır.

Dişlerdeki çürüklerin sayısını azaltmaya yönelik bazı malzemeler günümüzde kullanılmaktadır. Bunlardan birisi; ‘fissür örtücü’ dediğimiz malzemedir. Diş çürükleri genellikle azı ve küçük azı dişlerinin, çiğneyici yüzlerinde bulunan “fissür” adı verilen oluklarda başlar.

Bahsettiğimiz malzemeyle olukların üzeri kapatılıp, o bölgeye mikrop, yemek artığı gibi maddelerin sızması engellenerek çürük başlaması önlenir. Bu işlem, 6 yaşından itibaren çıkan kalıcı azı ve küçük azı dişlerine de uygulanabilir.

Çürüğü engellemenin başka bir yolu da dişlerin çürüğe karşı direncini artırmaktır. Dişlere yüzeysel flüorür uygulanması suretiyle bu direnç kazandırılır.

Bu yazı diş çürümesi nasıl meydana gelir, diş neden çürür, diş nasıl çürür, diş çürümesi nedir, diş çürüğü nasıl geçer konusunda bilgi vermek için yazılmıştır.

diş çürümesi nasıl engellenir, diş çürüğü nasıl geçer, diş çürürse nasıl geçer, dolgulu diş çürürse, diş çürükleri nasıl meydana gelir, diş çürümesi, diş yandan çürürse, diş çürümesi nasılo engelllenir, diş çürükleri nasıl geçer, sigara diş çürümesi

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz