Diş Beyazlatmanın Doğal Yolları

Diş Beyazlatmanın Doğal Yolları

Ağız sağlığı, vücut sağlığının bir parçası olduğu için herkes için çok önemli bir konudur. Her yemekten sonra diş fırçalamak önemlidir. Bu dişlerde plak ve tartar oluşumunu önleyecektir.  Dişlerimizin bakımını aksattığımızda  genellikle plak , tartar ve dişlerin sararması ile kötü bir görüntü ile uğraşmamız gerekir. Bu moral bozucu görüntüden kurtulmak için genel olarak, bir diş hekimini ziyaret etmek gerekir, fakat evde bu yöntemlerden birini kullanarak uygulayacağınız  pratik tarifler dişlerinizdeki plak, tartar ve kötü görüntüden kurtarır.

Tartar, bakteriyel birikimin  sonucu olan  diş problemidir. Onarılmayan diş hasarına neden olmadan önce dişetinden çıkarmak önemlidir. Birçok ev ilaçları, ek bir harcama yapmaksızın kolay adımlarla dişlerden  tartarın çıkarılmasına yardımcı olur.


Dişlerdeki Tartar’ı Kaldırmak İçin İpuçları;
Malzeme;
Ceviz kabukları , 250 ml su
40 gram ceviz kabuğunu 250 ml suda 20 dk kaynatın ve süzün.Kaynayan suyu soğumaya bırakıp üstünü kapatın. Soğduktan sonra diş fırçanızı 10 dakika bu suyun içinde bekletin. Temizlenmiş dişlerinizi bu suyla fırçalayın. Günde 3 kez kullanabileceğiniz bu suyla dişlerinizdeki tartarların azaldığını göreceksiniz.  Ceviz kabuğu antibakteriyal özelliğiyle bilinmektedir. Yüzyıllardan beri yara ve ağız, diş sorunlarının tedavisinde kullanılmaktadır.

Malzeme:
Zerdeçal tozu
Diş fırçanızı ıslatın ve sonra 1 çay kaşığı zerdeçal tozuna batırın. Dişleri normal şekilde fırçalayın, ancak bittiğinde durulama yerine, zerdeçalini 3-5 dakika boyunca dişlerinizde bekletin. Sonra dişlerinizi yıkayın haftada 2 gün bunu uygulayın.

Malzeme
Kahve Telvesi
Evde diş taşı temizliği için biriktirdiğiniz kahve telvesini de kullanabilirsiniz aynı şekilde kahve telvesini diş fırçanızı koyarak bir dakika boyunca haftada 2 kez dişlerinizi fırçalayın.

Sarı dişler oldukça utanç verici bir konudur, özellikle sigara içenler için başkalarının önünde gülmeyi ve gülümsemeyi önlemeye dişlerini gizlemeye çalışırlar.
Fakat beyaz dişlere ulaşmak imkansız değildir ve dahası, fazla para harcamadan , kimyasallarla yüklü ticari ürünler kullanmadan  dişleri beyazlatmayı başarabilirsiniz.
Sarı dişlerinden dolayı kendinize güvenmeyen kişilerden biriyseniz  günlerce hatta aylarca beklemeniz gerekmiyor. Hindistan cevizi yağı ile dişlerinizi sadece 2 dakikada beyazlatabilirsiniz.


Diş Beyazlatma için İpuçları ;
Malzeme;
8 çay kaşığı Karbonat
8 çay kaşığı organik hindistancevizi yağı
Bu iki malzemeyi iyice karıştırın, karışımı diş fırçanızın üzerine koyun ve dişlerinizi çok güzel ve yavaşça fırçalayın.

Malzeme;
3 çorba kaşığı. Karbonat
2 çorba kaşığı. Limon suyu  ve Pamuk

Malzemeyi karıştırıp pamuk kullanarak dişlere hafifçe uygulayın. Fırçalamadan  sürün. Yaklaşık 30 saniye sonra suyla iyice durulayın, ardından dişlerinizi normalde yaptığınız gibi fırçalayın.İki haftada bir veya iki kez 6 hafta boyunca tekrarlayın.

Malzeme;
3 adet Çilek, karbonat, deniz tuzu
Malzemeyi karıştırıp dişlerinizi fırçalayın ve karışımı  etkisini artırmak için dişlerde yaklaşık 5 dakika bırakın, ardından dişlerinizi iyice yıkayın.
Çilek  dişlerdeki plakları temizler ve dişlerinizdeki sarı lekeleri giderir. Tuz ve karbonat  aşındırıcıdır .İşlemi haftada iki kez 4 hafta boyunca tekrarlayın.

Malzeme;
Adaçayı, Tarçın ve Karbonat

Dişlerinizi fırçalayıp ağzınızı iyice çalkalayın. Ardından bir çay kaşığı karbonat, 1 çay kaşığı adaçayı ve bir çay kaşığı tarçını iyice karıştırın. Bu işlemi her gece tekrarlayın. Çok değil 1 hafta içinde dişlerinizdeki beyazlığı fark edeceksiniz.

Malzeme;
Tuz  , Karbonat, Sirke
Karbonat kadar etkili olmasa da diş eti iltihabı ve diş eti ödemlerine karşı etkilidir. Bir çay kaşığı karbonat, 1 çay kaşığı tuz ve 1 çay kaşığı sirkeyi karıştırıp fırça ile dişlerinize sürdüğünüzde etkili bir beyazlık sağlayabilirsiniz.

Malzeme;
Portakal kabuğu , Diş macunu
Portakal kabuğu; ağız kokusu ve diş sararması için kullanılan mükemmel bir çözümdür.
Bir portakal kabuğu ile dişler her gece yatmadan önce ovulabilir. Aynı zamanda portakal kabuğu kalsiyum ve C vitamini içeriği ile ağız içindeki mikropları öldürmeye yardımcı olur.Diş beyazlamasının yanı sıra nefesin tazelenmesine de yardımcı olur. Portakal kabuğu tozu diş macununa karıştırılarak da kullanılabilir. Düzenli olarak kullanıldığında dişlerin beyazlamasına yardımcı olur. Her gün kullanılabilir.

Malzeme;
Fesleğen, Diş Macunu
Fesleğen diş beyazlatmada kullanılan etkili çözümlerden biridir. Diş beyazlatmanın yanı sıra diğer ağız ve diş sağlığı sorunlarında da oldukça etkilidir. Diş minesini ve diş yapısını korumaya yardımcı olur.Fesleğen yaprakları güneşte kurutulur. Ardından ezilerek toz haline getirilir. Bu toz diş macunu ile karıştırılır ve her gün kullanılır.

Malzeme;
Muz, Diş macunu
Muz kabukları da sarı dişleri beyazlatmak için kullanılan en yaygın yöntemlerden biridir. Mükemmel bir diş beyazlatıcıdır. Muz kabuğu ile dişler ovulur. Yaklaşık 15 dakika bekletildikten sonra ağız çalkalanır.  Muz kabuğu rendelenerek diş macununa eklenir ve dişler bu macun ile fırçalanır.

Diş bakımına özen göstermelisiniz. Dişte oluşan çürük ve yoğun tartar  tedavi edilmesse diş etinde ciddi sorunlara sebep olabilir, bu yüzden ihmal etmeden tedavinizi olunuz. İçtiğiniz suyun PH dengesini öğrenerek gerekli PH değerlerinde ki suları içiniz. Şebeke sularında bol miktarda kireç bulunmaktadır ve bu kireçler zamanla diş taşlarına sebep olmaktadır. Bu yüzden içtiğiniz suyun kalitesine dikkat ediniz. Ayrıca düzenli şekilde dişlerinizi fırçalayınız ve 6 ayda bir diş doktoruna kontrole gidiniz. Çok soğuk ve çok sıcak yiyecek ve içeceklerden kaçınınız. Ayrıca elma, salatalık, brokoli ve havucun diş temizleyici etkisi vardır tüketmeye çalışınız.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz