Diş Bakımı İçin Bitkisel Çözüm Önerileri

Diş Bakımı İçin Bitkisel Çözüm Önerileri

Genel temizlik bakımında ağız ve diş sağlığı oldukça büyük bir önem taşımaktadır. Ağız ve diş sağlığı için üretilen ürünler oldukça fazladır. Bu malzemeler dışında da bazı yöntemler ile ağız bakımı yapılıp, dişler daha parlak görünebilir. Bu yöntemlerden bir tanesi de bitkisel çözümlerdir. Gün içerisinde yenilen içecekler dişler üzerinde bazı lekeler bırakır. Özellikle ağız ve diş sağlığını olumsuz olarak etkileyen çay, sigara, kahve ve alkol gibi maddeleri sayabiliriz. Dişlerde kalıcı beyazlığın kalmasını ve dişlerin çürümeye karşı korunması için bazı bitkileri size önerebiliriz.

Bitki Yağları: En başta zeytinyağı olmak üzere susam yağı ve ayçiçeği yağını dişlerinizi beyazlatmak için kullanabilirsiniz. Dişlerinizi fırçaladıktan sonra bu yağlar ile ağzın gargara yapılması ağız içinde oluşan asidin gitmesini sağlayacaktır. Ayrıca bu yağlar ile dişlerin ovulması da dişlerin beyaz görünmesine katkı sağlayacaktır.

Fesleğen: Bu bitkinin en büyük özelliği diş lekelerini gidermesi ve dişler üzerinde kalıcı bir beyazlığa neden olmasıdır. Bu arada diş eti kanaması ve diş çürükleri için de fesleğen bitkisini kullanabilirsiniz. Dişlerinizi toz halindeki kuru fesleğen ile fırçalandıktan sonra suyla çalkalayınız.

Zerdeçal: İlaç yapımında kullanılan zerdeçal bitkisi, diş ve ağız sağlığında da kullanılmaktadır. Diş çürüklerini engelleyen ve diş kanamalarına iyi gelen bitki, dişlerin kemik yapılarının kuvvetlenmesini sağlar. Toz zerdeçalın içine su ekleyip onu macun olarak kullanabilirsiniz. Diş macununun üstüne zerdeçal tozu eklenerek dişler fırçalanır. Bu düzenli olarak uygulandığında dişlerin beyazladığı görülecektir.

Çilek: C vitamini açısından oldukça zengin bir içeriğe sahip olan çilek, diş beyazlatmada da kullanılmaktadır. Çileği ezdikten sonra macun kıvamına getirin ve bununla dişlerinizi ovun. Ayrıca ezilmiş çileğe karbonat eklenerek de dişlerinizi ovabilirsiniz. Bu işlemi günde iki defa yapmanız yeterli olacaktır.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz