Diş Ağrısına Ne İyi Gelir

Diş Ağrısına Ne İyi Gelir

Diş Ağrısına Ne İyi Gelir

Diş ağrısı çocuktan yaşlıya neredeyse hemen her insanın kabusu olan bir rahatsızlıktır. Diş ağrısı diş etlerinin iltihaplanması, diş minelerinin aşınması ve gömülmüş dişler gibi nedenlerle ortaya çıkmaktadır.

İnsanlar genelde diş ağrılarının tedavisini  dayanılmaz korkunç bir hal alana kadar erteler. Diş sancıları ve ağrıları genellikle beyni zonklatıcı şekilde hissedilir. Diş Ağrısı giderek şiddetlenir ve kıvrandırıcı bir hal alır.Bazen diş ağrıları dişlerin abse yapması gibi iltihaplı durumlarda dış görünüşten farkedilecek kadar şişliklere sebep olur. Diş ağrılarında giderek sıcak ve soğuk hassasiyeti ile dişe baskı uygulayınca hassasiyet artar.Bu şekilde tedavi edilmeden ilerleyen diş ağrılarında küçük küçük diş kırılmaları başlar.Bu gibi durumlarda diş ağrısının tedavi etmek için acilen bir diş hekimine görünmek gerekir.

Uzmanlar diş ağrısı için doktora başvurmadan önce(doktora ulaşılacak zaman zarfında) kişilerin kendilerinin uygulayacağı doğal yöntemleri şöyle sıralıyor:

1-Diş ağrılarını uyuşturan basit yöntemlerden biri sirkeli su ve tuzlu su gargarasıdır. Bu uygulama abse yapmış olan diş etlerinin şişliklerini en aza indirger.Diş etlerinde temizleme görevi yapan bu yöntem bakterilerden dişleri kurtarır.

2-Dişler üzerine asla kolonya,aspirin ve alkol uygulaması yapılmamalıdır.Karanfil yağı tercih edilmelidir.Karanfil ve karanfilden edilen karanfil yağı  enfeksiyon için birebirdir.Anestezik ve antiseptik özelliğe sahip karanfilde muhtevasında eugenol maddesi bulunur ve bu madde çok güçlüdür.Eugenol maddesi diş macunlarındada bulunur ve bakterileri öldürmeye yarar.Karanfil uyuşturucu etkisiyle konulan bölgeyi uyuşturarakdiş  ağrılarının biiznillah azalmasını sağlar.

3- Diş doktorlarının tavsiye ettiği ağrı kesicilere sahipseniz o an için ağrınızı biiznillah giderebilirsiniz.

4- Diş ağrısı yatarken artabilir böyle durumlarda yastığınızı yükseltmek iyi gelecektir.

5- Buz uygulaması ve sıcak uygulaması duruma göre diş ağrısına iyi gelebilmektedir.

6- Diş fırçalamak çürüklerde ve dişlerde yapışık artıkları temizlediğinden ağrıyı rahatlatma etkisine sahiptir

Diş ağrıları genelde asitli ve unlu  gıdalar tüketildikten sonra dişleri fırçalamamaktan kaynaklanır.Diş ağrısı olan kişiler yanlış ağrı kesici kullandıklarında diş ağrıları artabilir.Araştırmalara göre toplumun %3 sağlam dişlere sahiptir.Hayatımızda olmazsa olmaz denilebilecek diş sağlığı sadece günde iki kere ikişer dakika diş bakımı uygulaması yapmaktan geçiyor.Diş ağrısı ve sancısı çekmek istemeyenler bu acıya sızıya dayanamayanlar iki dakikalık bakımı çok görmeyip tembel davranmamalıdırlar.

Diş ağrılarının ve diş çürüklerinin altında yatan en önemli sebep ise şekerli gıdalardan sonra diş temizliği yapılmamasıdır.Sağlıklı dişler…

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz