Dilde Çıkan Yara Nasıl Geçer, Dilimde Yara Var Ne Yapayım?

Dilde Çıkan Yara Nasıl Geçer, Dilimde Yara Var Ne Yapayım?

Dil konuşmamıza yardımcı olan en önemli organlarımızdandır. İletişimimizi sağlayan dilimizdeki yaralanmalar günlük hayatımızı olumsuz etkileyen bir rahatsızlıktır. Dil yaralanmasının en sık karşılaşılan nedenleri arasında, dilimizi ısırmak, sıcak besinler sebebi ile yanması, dişlerimizi fırçalarken veya dişimizde kürdan kullanırken dili tahriş etmek, ağız ülserleri (aftlar), ağız kanseri, büyük kazalara bağlı dil yaralanmaları yer alır. Bu yazımızda dilde meydana gelmiş yaralara ve dildeki ağrıya sebep olan sorunların tedavisinde kullanabileceğiniz doğal tedavi yollardan bahsedeceğiz.

Aloe Vera

Aloe vera dil yaralanmasının geçmesine yardımcı olabilecek en etkili bitkilerdendir. Aloe verayı bitki satan yerlerden veya internetten temin edebilirsiniz. Aloe vera jelin dil yaraları, aftlar ve boğaz ağrılarının tedavisinde kullanımı oldukça yaygındır. Güçlü antienflamatuvar özelliğiyle Aloe Vera dildeki yarayı geçirir, iltihaplanmayı ve ağrıyı önemli derecede hafifletir. Aloe vera yaprağını uzunlamasına kesip içinden çıkaracağınız jeli, dilinizdeki yaranın üstüne sürün. 3-4 dakika sonra ağzınızı su ile çalkalayın. Her seansta 2 kez olmak üzere günde iki sefer uygulayın. Diğer bir yolda aloe vera jeli su ile karıştırıp bunla günde 3-4 defa gargara yapmaktır.

Karbonat

Hayatımızda bir çok alanda kullanabildiğimiz karbonatta dil yaralanmaları, yaralar ve enfeksiyonların tedavisinde kullanabileceğimiz doğal bir maddedir. Güçlü anti-enflamatuar özelliği sayesinde, iltihabı ve ağrıyı etkili bir şekilde geçirir, diş çürümelerine ve enfeksiyonlara iyi gelir. Yarım tatlı kaşığı karbonatı az su ile ıslayın ve bunu dilinize sürün. 2-3 dakika sonra ağzınızı ılık su ile çalkalayın. Ayrıca bir tatlı kaşığı karbonatı bir bardak suda çözüp bu su ile ağzınızı çalkalayın. Sorun giderilene kadar her gün 3-4 defa uygulayın

Tuz

Doğal antiseptik özelliğinden dolayı, dil yaralarına, dildeki enfeksiyonlara, aftlar ve boğaz şişmelerine doğal şifadır . Bir tatlı kaşığı tuzu bir bardak ılk suda çözeltin. Elde ettiğiniz bu tuzlu su ile günde 3-4 defa ağzınızı çalkalayın. Şayet yüksek tansiyon hastası iseniz, tuz tedavisi tavsiye edilmez.

Lavanta Yağı

Lavanta yağının kullanımı da dildeki yarayı, ağrıyı ve iltihaplanmayı azaltmada uygulanan bir yoldur. Bir bardak ılık suya, birkaç damla lavanta yağı damlatın ve bu karışımla ağzınızı çalkalayın. İsterseniz bu karışıma 1 tatlı kaşığı bal ilave ederek etkisini arttırabilirsiniz. Not: Ağzınızda kullandığınız bu karışımı yutmayınız. Lavanta yağı besin olarak kullanılmaz. Lavanta yağını aktardan satın alabilirsiniz.

Yoğurt

Özellikle ev yapımı yoğurt kullanımı, dil yaraları ve mide problemlerine bağlı aftların tedavisinde etkilidir. Dilinize yoğurt sürüp 10 dakika bekletin daha sonra ağzınızı suyla çalkayıp tükürün.

Poşet Çay

Çay, içerdiği tanen sayesinde dilinizdeki yaralardan ve ağrıdan kurtulmanıza yardımcı olur.  1 bardak kaynar suya 1 adet poşet çay atıp 5 dk demleyin. Ilık hale gelmiş çay poşedini dilinizde bekletin.

Şap

Şap antiseptik ve damar büzücü özelliklerinden dolayı dil yaralarında kullanılabilen doğal bir ilaçtır. Toz halindeki şaptan bir miktar etkilenen bölgeye sürün. 2 dakika bekledikten sonra tükrük yardımı ile ağzınızdan atın ve su ile ağzınızı temizleyin.

Şalgam

Marketlerden temin edebileceğiniz acılı şalgam suyu da dil yaraları ve boğaz enfeksiyonlarında kullanabileceğiniz doğal dezenfektan görevi görür.

C Vitamini

C vitamini eksikliği, dilde ağrı da dahil olmak üzere dil üzerinde enfeksiyona neden olan önemli bir etmendir. C vitamini vücudunuz için gerekli olan, kollajen üretimi için kullanılır. Limon, portakal, greyfurt, çilek, ahududu gibi C vitamini yönünden zengin gıdalar tüketmelisiniz.

Limon ve Elma Sirkesi

Birçok hastalıkların tedavisinde kullanılan bu süper ikili, dil yaraları, enfeksiyonlar, boğaz iltihapları ve aftların tedavisinde tavsiye edeceğimiz en son ve en etkili önerimizdir. 1 bardağa yarım limon sıkın, üstüne biraz sirke katın ve kalanını su ile doldurun. Bu karışım ile ağzınızı günde 3 sefer çalkalayıp tükürün.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz