Dil Pası Nasıl Temizlenir, Nasıl Geçer? Doktorlar Cevaplıyor

Dil pası, sıklıkla karşılaşılaşılan ağız ve diş sağlığı sorunlarındandır. Dil pasının neden kaynaklandığını ve nasıl geçeceğini doktorlara sorduk, işte cevaplar:

Sual: Dilimde pas var, dil pası neden olur?

CEVAP

Dahiliye Doktoru Prof. Dr. Tarkan Karakan’ın cevabı: (Dil üzerindeki pas,dil ve ağız hastalıklarından başka, bağırsak florası bozukluğu ve reflü hastalığından da kaynaklanabilir. Çok sık dil fırçalamak dile zarar verip bu sağlık sorunu ortaya çıkmış olabilir. Ayrıca demir eksikliği ve B12 vitamin eksikliği de bu duruma yol açmış olabilir.)

Sual: Dil pası neden kaynaklanır? Doktor Ender Saraç’a sorduğumda sindirim sistemindeki mantardan olabilir dedi. Dil pasının geçmesi için hastanede hangi bölüme ve hangi doktora gitmeliyim?

CEVAP

Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Prof. Dr. Selçuk Onart’ın cevabı: (Dişlerinizi fırçalarken dilinizi fırçalamaya devam edin. Cildiye veya Kulak Burun Boğaz doktoruna başvurun.)

Sual: 1-2 yıldır dil pası sorunundan muzdaribim. Zaman zaman azalsa da bir türlü geçmiyor. Dil pası belirti olarak koku yapıyor. Sürekli temizliyorum ama tekrar tekrar oluşuyor. Dermatoloğa gittim, mantar var dedi,mukostatin reçete etti, tekrar kontrole gittiğimde geçmiş dedi. Fakat tabaka ve koku devam ediyor, ne yapayım?

CEVAP

Diş Hekimi Doç. Dr. Tosun Tosun’un cevabı: (Dil pası rahatsızlığında dil sırtında bej-kahverengi tonlarında bir tabaka oluşuyorsa bu durumun mantar enfeksiyonundan kaynaklanma ihtimali yüksektir. Tedavisinde antifungal ilaçların yanısıra, ağız hijyeni için düzenli diş fırçalamak, gargara kullanımı; yılda 2 kez periodik olarak detertraj yapılması ve bağışıklığı güçlendiren ilaçların kullanımı, bu sorundan kurtulmaya yardımcı olur. Çok inatçı lezyonlarda ise laser uygulamaları da etkilidir.)

Sual: Dil pası neden olur, diş taşı birikimi veya diş eti hastalıkları, ya da ağızda bulunan herhangi başka bir hastalık dilde pas yapar mı?

CEVAP

Diş Hekimi Doç. Dr. Tosun Tosun’un cevabı: (Dil sırtında birikim meydana gelip, dil pasının ortaya çıkmasının nedeni; ağız için yeterli mekanik temizliğin (diş fırçalama, ip ve ağız duşu kullanımı) yapılmamasına bağlı olarak “bakteri plağı” veya “mantar enfeksiyonu”na bağlı lezyon oluşumudur.)

Sual: Dilimde beyaz pas var ve uzun süre geçmiyor, hangi doktora gideyim?

CEVAP

Dahiliye Uzmanı Dr. Enver Göncüoğlu’nun cevabı: (Bazı mantar enfeksiyonlarında da dilde pas meydana gelebilir. Dahiliye ya da kulak burun boğaz uzmanına muayene olmanızı öneririm.)

Sual: Dilimdeki beyaz pas 3 aydır geçmiyor, ne yapayım?

CEVAP

Dahiliye Uzmanı Prof. Dr. Mustafa Yenigün’ün cevabı: (Dahiliye uzmanınıza başvurunuz, midenizde iltihap ve mikrop olabileceği gibi, bu durum sindirim yetersizliğiden de kaynaklanabilir.)

Dil Hastalıkları Ve Tedavi Yolları İçin Tıklayınız

Dilde Siyah Nokta Nedenleri Ve Tedavisi Tıklayınız

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz