Dikkat! Keneyi Sakın Bu Şekilde Çıkarmayın!

Dikkat! Keneyi Sakın Bu Şekilde Çıkarmayın!

Dikkat! Keneyi Sakın Bu Şekilde Çıkarmayın!

Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Aynur Engin, KKKA’nın (Kongo Kanamalı Ateşi) viral bir hastalık olduğunu söyledi. Kenenin her zaman denenen o yöntemle çıkartılması halinde ölüme bile neden olabileceğini belirtti.

Keneyi vücuttan çıkarma yöntemlerinin önemine değinen Doç. Engin, şu uyarılarda bulundu: “Son zamanlarda kenenin üzerine zeytinyağı, nane yağı ya da başka birtakım yağlar dökülerek çıkarıldığını duyuyoruz.

İnsanların ve hayvanların üzerindeki kenelerin üzerine zeytinyağı ve nane yağı dökünce kenenin boğulup bıraktığı şeklinde düşünüp bu yöntemleri kullananlar var. Yıllardır da keneye sigarayla, ateşle ya da sıcak bir şeyle dokunulduğunda kene bırakır denilir. Bunların hiçbirine itimat etmemek gerekiyor.

Kene eğer hastalığı yapan bu virüsü taşıyorsa ve kişiyi ısırdıysa bu sırada virüsü vermemiş olabilir ama eğer bu yöntemlerle kusturulursa tükürüğündeki virüsü vermediyse de veriyor.

Kene zor bırakır, doymadan bırakmaz. Onun üzerine yağ dökerseniz, ateş tutarsanız, birtakım kimyasal maddeler dökerseniz bırakır ama bu sefer kendi taşıdığı mikrobu kişiye vermediyse de bulaştırmış olur.”dedi.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz