Deve dikeni tohumu nun faydaları

Deve dikeni tohumu nun faydaları

İçerisindeki silymarin maddesinden dolayı karaciğerin biricik dostu olan bu mucizevi bitki, hepatit hastalığından karaciğer yağlanmasına kadar birçok kronik karaciğer rahatsızlıklarının modern tıpta dahi kullanılan faydalı bitkisi olarak adlandırılmaktadır.
Böbreklerin sağlıklı çalışmasında da oldukça etkili olan bu bitki, idrar yollarında oluşan sorunlara karşı tam anlamıyla tedavi edici nitelik taşımaktadır.
Uzun yıllardan bu yana, modern tıp başta olmak üzere, hakkında birçok araştırmanın yapıldığı bu bitki; prostat kanseri, cilt kanseri ve akciğer kanserine karşı da önemli etkiler sağlamaktadır.
İştah açıcıdır ve kuvvet verici etkisi bulunmaktadır.
Mide problemlerine karşı da tedavi edici özellik taşıyan deve dikeni tohumunun; mideye kuvvet verdiği, hazmı kolaylaştırdığı ve sindirim sistemini düzenlediği bilinmektedir.
Safra salınımını arttırdığından dolayı safra kesesi rahatsızlıklarında da oldukça önemli faydalar sağlamaktadır.
Vücuda kuvvet verip direnci arttırdığından dolayı migrene ve varislere karşı da koruyucu işlevi bulunmaktadır.
Süt arttırıcı özelliği de bulunan bu bitkinin anneler tarafından da kullanılması sütün artmasına yardımcı olmaktadır.
Alkol, kabız gibi sebeplerden dolayı oluşan yüzdeki kızarıklıklara fayda sağlamaktadır.
Kan temizleyici özelliği ile de bilinen deve dikeni tohumunun damar tıkanıklıklarını engellemeye de yardımcı olacağı unutulmamalıdır.
Deve Dikeni Tohumu Nasıl Kullanılmalıdır?

Kapsül ve sıvı ekstrakt olarak da satışı yapılan deve dikeni bitkisi, çoğunlukla tohum ya da çay olarak tüketilmektedir. Tohumunun havanda ezilmesi suretiyle sıcak suda haşlanan bu bitki, 10- 15 dakika kadar demlendikten sonra süzülerek sabah, öğle ve akşam olmak üzere günde üç defa tüketilmelidir. Sabah aç karnına, öğle yemeğinden yarım saat sonra ve gece yatmadan önce tüketilmesi tavsiye edilmektedir.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz