Çoğumuzun yol kenarlarında gördüğü, yabani bir bitki diye hiç önemsemediği bitkilerden birisi olan deve dikeni aslında sağlığımız açısından faydalı bir bitkidir.

Akdeniz bölgesine özgü olan deve dikeni, ayçiçeği ve papatya ile aynı bitki ailesinden gelir. Normalde Akdeniz iklime özgü olsa da günümüzde dünyanın her yerinde hem yabani olarak yetişir hem de faydaları sebebiyle özel olarak yetiştirilir. Özellikle de biraz kuru ve güneşli yerlerde kolaylıkla kendisine yaşam alını bulur. Bu bitki ezildiği zaman içinden süte benzer beyaz bir sıvı çıkar. Kullanım geçmişi yaklaşık olarak 2000 yıl öncesine dayanan deve dikeni başta karaciğer rahatsızlıkları, böbrek ve safra kesesi sorunları olmak üzere pek çok sağlık sorununa doğal bir Deve dikeninin faydalarına dair yapılan birçok bilimsel araştırma, deve dikeninin özellikle silimarin isimli bir flavonoid içermesi nedeniyle karaciğer hasarını önlediğini gösteriyor. Silimarin adlı madde, antioksidan ve anti enflamatuar özelliklere sahiptir. Dolayısıyla da yeni hücrelerin büyüyebilmesi için karaciğeri onarır.

Karaciğeri korur!

Deve dikeninin en sık kullanıldığı ve faydasının kanıtlandığı organların başında karaciğer gelir. Karaciğerde yaşanan ağrı, şişlik ve sarılık dâhil olmak üzere genel olarak karaciğer sorunlarına yardımcı olabilir. Deve dikeni bitkisinin içeriğinde bulunan flavonoidler karaciğeri koruma konusunda özellikle etkilidir. Bu flavonoidler, vücudun bağışıklık sistemini güçlendirerek bünyenin hastalığa karşı direncini artırır. Hücre zarlarını ve hücre fonksiyonunu kontrol altında tutmaya yardımcı olur. Flavonoidler; akut viral hepatit, metabolik hastalık, sürekli kalıcı hepatit ve karaciğer sirozu gibi durumlarda da önleyici ve tedavi edici özelliktedir.

Kanseri önler!

Deve dikeninin faydalarına dair yapılan araştırmalara göre içerisinde bulunan bazı aktif maddeler kanser karşıtı özellikler barındırıyor. Silimarin isimli bir aktif madde, güçlü antioksidan özelliklere sahip. Bu bakımdan bilimsel çalışmalar deve dikeni bitkisinin meme, prostat ve rahim kanser hücrelerinin gelişimini devre dışı bırakabileceğini gösteriyor.

Safra sağlığını destekler!

Deve dikeni yine içindeki silimarin maddesi sayesinde vücudu dolaşıma teşvik ederek safra çözünürlüğünü olumlu yönde etkiler. Safra taşı oluşumunu engellemek ya da gidermek için deve dikeninden faydalanmak önerilir. Bu bağlamda en olumlu etkinin alınması için safra taşı oluştuğunda erken dönem içinde müdahale etmek gerekiyor.

Kolesterol seviyesini dengede tutar!

Vücudumuzda faydalı olan iyi kolesterol ve zararlı olan kötü kolesterol olmak üzere iki tür kolesterol vardır. Sağlıklı olabilmek için iyi kolesterol değerinin yüksek, kötü kolesterol değerinin ise düşük olması gerekir. Kötü kolesterolün yüksek olması başta kalp ve damar sorunları olmak üzere çok ciddi hastalıklara davetiye çıkarır. İşte bu bağlamda Amerika’da yapılan bazı bilimsel çalışmalara göre, deve dikeni bitkisi sahip olduğu güçlü anti-inflamatuar özelliği ile kalp hastalığının nedenlerinden biri olan enflamasyonu durdurabilmektedir. Deve dikeni çayının faydalarından biri olan kolesterol seviyelerini düşürme yeteneği aynı zamanda vücuttaki inflamasyonu azaltmakta ve kanı temizlemektedir. Deve dikeninin vücuda yaptığı bu detoksifikasyon sayesinde arterlerin içindeki oksidatif stres hasarı da önlemektedir ve böylece yüksek kötü kolesterol düzeylerinin kontrolüne yardımcı olunabilmektedir.

Mantar hastalığıyla mücadele eder!

Deve dikeni sütü, vücutta enfeksiyon ve mantar oluşumunu önler, var olanları da yok etmeye yardımcı olur. Özellikle mantar sorunları için eski çağlardan beri kullanılan deve dikeni, alternatif tıbbın mantar ilacı gibi hareket eder. Bununla birlikte mantar zehirlenmelerinde de deve dikeni bitkisi ölümleri önlemekte çok etkili olabilir.

Diyabeti düşürür!

Bir kişinin kanında şeker birikimi, kan şekeri değerinin yükselmesi pek çok ciddi hastalık için risk teşkil etmektedir. Deve dikeninin özünde bulunan antioksidanlar, yağ asitleri ve silimarin maddesinin karşımı ise kan şekeri seviyesini dengelemek için insülin seviyelerini düzenler. Bu bakımdan kan şekeri yüksek olan kişiler doktora danışmak koşuluyla, doğal bir ilaç olarak deve dikeni bitkisini tüketebilirler. Deve dikeninin sağlıklı ve zengin içeriği hem kan şekeri seviyelerini düzenler hem de diyabete yakalanma riskini azaltır.

Kalp sağlığını korur!

Kan şekerini ve kolesterol seviyesini düzenleyen deve dikeni doğal olarak kalp sağlığını da korumaktadır. Deve dikeninin özü, kalp sağlığını korumak için gerekli olan yararlı yağ asitlerini içinde barındırır. Özellikle Omega 3 maddelerini yüksek konsantrasyonda içerir. Omega 3 yağ asitleri vücuttaki kolesterol düzeylerini dengeler; dolayısıyla inme ya da kalp krizi yaşama riskinizi azaltır ve aterosklerozu önlemeye etki edebilir.

Kilo vermeye yardımcı olur!

Kilo vermek isteyen kişinin özellikle vücuttaki yağ oranını azaltması gerekmektedir. Bunu başarabilmek için de karaciğerin tam fonksiyonla, sağlıklı bir şekilde çalışıyor olması gerekir. Karaciğerinde her hangi bir sorun olan, karaciğeri doğru çalışmayan kişiler kolay kolay kilo veremezler. Çünkü vücut yağ depolama eğilimi gösterir. Karaciğer vücuttaki kanı temizleme görevi ve metabolizmayı çalıştırma işlevini sağladığı, hızlandırdığı için yağ yakmak için de karaciğerin doğru çalışması önem taşır. Deve dikeni içinde bulunan silimarin adlı madde de karaciğer sağlığını destekler ve onun yağları yakabilmesine yardımcı olur. Bu bakımdan deve dikeni karaciğeri korur, iyi çalışan karaciğer de kilo vermeye, yağları yakmaya yardım eder.

Cilt sağlığını destekler!

Sağlıklı bir cilt için öncelikle iç organların tamamının iyi çalışıyor olması, kanı toksinlerden, atık maddelerden arındırıyor olması gerekiyor. Özellikle de karaciğer fonksiyonlarının normal olmaması cilt rahatsızlıklarına, lekelere ve cildin erken yaşlanmasına sebep olur. Deve dikeni sayesinde tam fonksiyonlu olarak çalışan karaciğer cildin de sağlığını korur.

Deve dikeni tüketecek olanlara öneriler

 • Deve dikeninin ağız yoluyla alınması çoğu yetişkinler için faydalı ve güvenlidir. Ancak bunun için deve dikeni tüketiminde aşırıya kaçmamak, fazla almamak önerilir.
 • Deve dikeni bazı bünyelerde müshil etkisi gösterebilir. Bu bakımdan ishal sorunu yaşandığı dönemlerde tüketilmemesinde fayda var.
 • Bazı kişilerde mide bulantısı ve kusmaya sebep olabilir.
 • Nadiren de olsa sindirim sisteminde bazı bozukluklar yaşanabilir. Deve dikeni tüketiminden sonra hazımsızlık, bağırsakta gaz, şişkinlik, dolgunluk, ağrı yaşanabilir.
 • Bazı kişiler deve dikeni tükettikten sonra iştahsızlık yaşayabilmektedirler.
 • Deve dikeni sütünün cilde uygulandığında ya da enjekte edildiğinde tamamen güvenli olduğunu ispatlayan çok fazla çalışma yoktur. Bu bakımdan öncelikle bir cilt uzmanına danışmakta fayda var.
 • Deve dikeninin hamilelik ve emzirme dönemlerinde nasıl bir etki göstereceğine dair yeterli bilgi ve bilimsel çalışma bulunmamaktadır. Bu sebeple hamilelik ve emzirme dönemlerinde tüketmemekte fayda var.
 • Her hangi bir rahatsızlığı olan ve bu rahatsızlığın tedavisi için ilaç kullanan kişiler, deve dikeni tüketiminden önce doktora danışmalılar. Çünkü deve dikeninin içerdiği maddeler ve ilaçların birleşiminin nasıl bir etki yaratabileceğini önceden kestirmek mümkün olmayabilir.
 • Yakup otu (kanarya otu) ve benzeri bitkilere olan alerjisi olan kişilerin deve dikeni bitkisine de alerjisi olabilir. Bu kişilerin tüketmemesinde fayda var.
 • Deve dikeni içerdiği bazı kimyasallar nedeniyle şeker hastası olan kişilerde kan şekerini fazlaca düşürebilmektedir. Bu bakımdan şeker hastalığı ilaçlarını kullanan kişiler deve dikenini ne kadar tüketecekleri konusunda doktora danışmalılar.
 • Meme kanseri, rahim kanseri, yumurtalık kanseri, endometriyozis veya uterus fibroidi gibi hastalıkları bulunan kişiler deve dikeni tükettiklerinde bu bitkinin özü vücutta östrojen hormonu gibi davranabiliyor. Östrojene maruz kalmanın olumsuz sonuçlara yol açtığı kişilerin deve dikeni bitkisi kullanımından uzak durmaları önerilir.