Detoks Nedir, Detoks Nasıl Uygulanmalıdır?

  • DİYET
  • Detoks Nedir, Detoks Nasıl Uygulanmalıdır? için yorumlar kapalı
  • 637 kez görüntülendi

Detoks Nedir, Detoks Nasıl Uygulanmalıdır?

Detoks nedir?
Detoks sağlıklı yaşam için son derece önemlidir. Detoks, vücudun toksinlerden arınması demektir. Toksin, vücutta istenmeyen, zararlı etkileri olan ve sağlığı olumsuz etkileyen maddelerin genel adıdır. Hem vücutta üretilir, hem dışarıdan alınırlar.

Toksinler; yediklerimizden, soluduğumuz havadan ve fiziksel temaslar sonucunda alınırlar. Aynı zamanda vücudumuza aldığımız gıdaların enerjiye dönüşmesi sırasında serbest radikaller ortaya çıkar. Bunların vücuttan atılamaması bir çok sağlık sorunu riskini arttırır. Kanser, kalp hastalıkları, erken yaşlanma, yorgunluk, halsizlik gibi hastalıklarda önemli rol oynarlar. Toksinlerin vücuttan atılmasına ‘detoksifıkasyon’ denir.

Detoks nasıl uygulanmalıdır?
Detoks en az 3, en fazla 10 gün uygulanmalıdır. Bağışıklık sistemini güçlendirmek ve toksinlerden kurtulmak detoks için temel amaç olmalıdır. Doğal beslenme tarzı benimsenerek, ana öğünlerde meyve ve sebzenin kullanılması, İşlenmemiş tam tahıl ekmeği, kuru baklagiller ve yağlı tohumlar tüketmek, ara öğünlerde taze meyve ve sebze suları içmek, günlük protein ihtiyacını yoğurt ve balıktan karşılamak, bol su ve bitki çayları içmek( şekersiz), hazır gıda ve alkolden uzak durmak, en kolay uygulanacak detoks şeklidir.

Yılda iki defa detoks programı uygulamak yeterlidir. Genellikle, mevsim geçişlerinde vücudu uyandırmak yada hareketlendirmek için uygulanabilir. Sonbahar ve ilkbahar detoks için en uygun dönemdir.

Kimler detoks yapabilir?
Günde 4-5 porsiyon meyve ve sebze tüketmeyenler, aşırı kafein veya alkol tüketenler, hareketsiz bir yaşam sirenler, gaz, şişkinlik ve kabızlık şikayeti olanlar, yeterli su içmeyenler, dengesiz ve katı yiyeceklerle beslenen kişiler detoks yapabilirler.

Ancak!
• Hamileler ve süt verenler,
• Yüksek tansiyonu olanlar,
• Diyabet hastaları,
• Organ yetmezliği olanlar,
• Kalp damar hastalıkları olanlar ve çocukların detoks uygulaması sakıncalı olabilmektedir.

Detoks ne değildir!
Uygulama sırasında vücuttan toksinlerin atılması, varsa kabızlığın giderilmesi, ödem ve şişkinlik gibi şikayetlerin azalmasıyla geçici bir incelme görülür. Sadece sebze ve meyve suları içmek, gereğinden fazla miktarda bitki çayı ve aşırı su tüketmek, katı besinleri ve hayvansal kaynaklı gıdaları uzun süre tüketmemek sağlıklı olmak adına sağlığın bozulmasıyla sonuçlanmaktadır.

‘Bağırsakların temizlenmesi’ adına uzun süre lavman yapmak bağırsakta floranın ve bakteri yoğunluğunun bozulmasına, sindirim problemlerinin yaşanmasına sebep olmaktadır.

Unutmayın! Bedenimizi dinlemek ve özen göstermek, günlük besin öğelerini (karbonhidrat, protein, yağ, vitamin ve minareler) yeterli tüketmek sağlığın korunmasında en etkili yoldur.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.