Deniz Börülcesi

Deniz Börülcesi

Deniz Börülcesi Hakkında Genel Bilgiler

Deniz Börülcesi ıspanakgiller familyasına ait şifalı bitkilerden biridir. Denize kıyısı olan bölgeler onun yetiştiği yerlerdir. Denizin Gel- Git yapmasıyla su çekilir ve bu çekilen alanlarda Deniz börülcesi yetişmektedir. Kendi bünyesinde bulunan tuz ve de ekşilik ile çok leziz bir bitkidir Deniz Börülcesi. Bahar aylarında özellikle tüketilmelidir. Sebebine gelince, Sonbahar ayında denizdeki tuzu daha çok kendi bünyesinde topladığından dolayı yemek daha zor olmaktadır. Gökova’ da fazla miktarda yetişmekte olan Deniz börülcesi, bu bölgenin dışında Tuz gölü çevresinde, Aksaray da, Ereğli de, Burdur da ve de Tarsus kıyısında da yetişir. 

Deniz Börülcesi Yararları (Faydaları) 

  • Deniz Börülcesi denizdeki bütün mineralleri kendi bünyesi içinde barındırması sebebiyle çok yararlıdır. İçerisindeki mineraller ise, Sodyum, potasyum, magnezyum, iyot, kükürt, kalsiyum, fosfor, demir, çinko, magnezyum ve de bakır.
  • İyot eksikliği sebebiyle Guatr rahatsızlığı olan kişilere, İyotça zengin topraklarda yetişen Deniz Börülcesi çok faydalıdır.
  • idrar söktürme açısından da faydalı olan Deniz Börülcesi bununla birlikte antioksidan olmaktadır.
  • Vücudunuza güç ve de zinde kalma gücü veren Deniz Börülcesi’nin besin değerleri çok fazladır.

Deniz Börülcesinin Zararları

Deniz Börülcesi’ nin içerisinde tuz olmasından dolayı yüksek tansiyonu olan kişilerin dikkatli tüketmesi gereken bir besindir.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz