Deniz Börülcesi ve Faydaları

  • ALTERNATİFTIP
  • Deniz Börülcesi ve Faydaları için yorumlar kapalı
  • 1.875 kez görüntülendi

Deniz Börülcesi ve Faydaları

Deniz kıyılarında deniz suyun gel-git yaptığı bölgelerde sular çekildikten sonra yetişen tuzlu, ekşi ama bir o kadar da lezzetli bir bitkiden bahsetmek istiyorum bugün sizlere.

Ülkemizde de oldukça yaygın olarak tüketilen deniz börülcesinin kullanımı ve faydalarını aktaracağız sizlere.

Deniz Börülcesi Bitkisinin Özellikleri
Deniz börülcesi, ıspanakgiller familyasından bir bitkidir. Deniz börülcesinin diğer isimleri Kurşun otu, Geren otu, Çorak otu, Kara koruğu olarak sıralanabilir.

Deniz börülcesi, deniz kıyısına yakın yerlerde yetişen bir bitki türüdür. Türkiye’de en çok Gökova’da yetişir, Tuz Gölü ve çevresi, Aksaray,Ereğli, Burdur ile Tarsus kıyılarında da rastlanır.

Hem deniz suyunda hem de tuzlu topraklarda yaşayabilen deniz börülcesi, deniz suyunda bulunan pek çok minerali içinde biriktirir. Bu yüzden sodyum, potasyum, magnezyum, iyot, kükürt, kalsiyum, fosfor, demir, çinko, manganez ve bakır bulundurur.

Ortalama olarak 10-40 cm uzayabilen, dik duruşlu ve bir ya da çok senelik, otsu ve yarı çalımsı bir bitki türü olması genel özellikleridir.

Deniz börülcesi etli yarı saydam gövdesinin ucunda çiçeklenme döneminde kırmızımsı lekeler oluşur. Yaprakları karşılıklı ve pullara sahiptir; sarı, mor ve kırmızı ya da koyu mor renkli olur ; etli sulu, kalın ve yumuşak dokulu olmasıyla dikkat çeker. Her sene Nisan ve Eylül aylarında yaprakların altından üçlü gruplar halinde küçük yeşil çiçekler oluşarak açar.

Deniz Börülcesinin Faydaları – Ne işe Yarar
Bileşiminde iyot, fosfor, kalsiyum, silisyum, manganez mineralleri ve A, C, D vitaminleri bulunan deniz börülcesi; çinko, eritici, idrar söktürücü, idrarı temizleyici, vücudu güçlendirici ve iştah açıcı özellikler barındırır. İyotlu topraklarda yetiştiği için guatr hastalığına çok iyi gelir.

Deniz Börülcesi Nasıl Kullanılır?
Deniz börülcesi yenebilir bir bitkidir. Taze veya haşlanmış olarak tüketilir. Sirkeyle tatlandırılarak tek başına ya da salata içinde de hazırlanabilir. Genelde zeytinyağı ve limon sosuyla salatası karıştırılarak salata olarak tüketilir.

Tazeyken çok gevrek ve sulu olan deniz börülcesi söküldükten bir süre sonra odunsu bir hal alır ve iyice acı tada bürünür.

deniz-borulcesi

Bu yazı deniz börülcesinin faydaları yapılışı tuzu nasıl alınır tarifi ayıklanması kalorisi mevsimi besin değeri diğer adı ne işe yarar neye iyi gelir nasıl kullanılır yapılır nasıl soyulur yenir pişer haşlanır temizlenir saklanır yetişir nereden alınır toplanır yetişir ne zaman çıkar olur konusunda bilgi vermek için yazılmıştır.

deniz börülcesi nerede yetişir, deniz börülcesi faydaları, deniz börülcesinin faydaları nelerdir, deniz börülcesi nedir, deniz börülcesinin faydaları, deniz börülcesi nasıl pişirilir, deniz börülcesi nerelerde yetişir, deniz börülcesi nasıl yetiştirilir, deniz börülcesi nerede satılır, deniz börülcesi mevsimi

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.