Dengeli Beslenme ve Önemi

Dengeli Beslenme ve Önemi

Beslenmek, sadece yemekten ibaret değildir. Bilinçli beslenmek, sağlıklı olmanın ilk koşuludur. Biz bu yazımızda sizlere dengeli beslenmenin önemini anlatmaya çalışacağız.

İlk olarak tanımlarla yola çıkacak, daha sonra ise dengeli ve yeterli beslenen biri ile dengeli beslenmeyen biri arasındaki farkları anlatacağız. Umarım yazımızı beğenir ve daha çok kişiye ulaşması için paylaşırsınız.

Vücudun büyümesi, dokuların gelişmesi, yenilenmesi ve çalışması için gerekli olan besin öğelerinin her birinin yeterli miktarlarda ve dengeli alınması vücutta uygun şekilde kullanılması “yeterli ve dengeli beslenme” dir. Besin öğeleri vücudun gereksinmeleri düzeyinde alınamazsa, yeterli enerji oluşmadığı ve vücut dokuları yapılamadığından “yetersiz beslenme” durumu oluşur.

İnsanlar yeterince yemesine karşın, uygun seçim yapamadığı ya da yanlış pişirme yöntemi uyguladığı zaman bu besin ögelerinin bazılarını alamayabilir. Bu durumda, o besin ögesinin vücut çalışmasındaki işlevi yerine getirilemediğinden yine sağlık bozukluğu oluşur. Bu durum da “dengesiz beslenmedir”.

İnsanın gereksinmesi olan ve besinlerin bileşiminde yer alan 40’ı aşkın besin öğesi kimyasal yapılarına ve vücut çalışmasındaki etkinliklerine göre 6 grupta toplanır. Bunlar; proteinler, yağlar, karbonhidratlar, madenler, vitaminler ve sudur.

Yeterli ve Dengeli Beslenen Kişiler; Sağlam ve sağlıklı bir görünüştedir, Hareketli ve esnek bir bedene, Muntazam bir cilde, canlı ve parlak saçlara ve gözlere, Kuvvetli, gelişimi normal kaslara, Çalışmaya istekli kişiliğe, Boy uzunluğuna uygun vücut ağırlığına, Normal zihinsel gelişme, Sık sık hasta olmayan bir yapıya sahiptir.

Yetersiz ve Dengesiz Beslenenler ise; Hareketleri ağır ve isteksiz, Sağlıksız genel görünüşte (aşırı zayıf veya şişman) Pürüzlü, kuru, sağlıksız cilt yapısına, Şişman veya zayıf vücut yapısına, Sık sık baş ağrısından şikayet eden, İştahsız, yorgun, isteksiz bir yapıya sahiptir.

Bu yazı dengeli beslenmenin önemi diğer adı nedir insan sağlığı açısından yararları etkileri 8 harfli yolları önemli maddeler halinde nedir neden önemlidir kısaca ne demektir özet neye denir kısaca anlamı nasıl yapılır olur olmalı alışkanlığı kazanılır listesi diyeti dengeli beslenmek için neler yapmalıyız ne yemeliyiz sabah öğle akşam kahvaltıda neye dikkat etmeliyiz hakkında kısaca bilgi vermek için yazılmıştır.

sağlıklı ve dengeli beslenmenin yararları nelerdir, dengeli beslenmenin özellikleri, sağlıklı ve dengeli beslenmenin yararları maddeler halinde, sağlıklı ve dengeli beslenmenin yararları madde madde, dengeli beslenmek için neler yapmalıyız maddeler halinde, dengeli beslenmenin yararları maddeler halinde, sağlıklı beslenmenin yararları nelerdir, dengeli beslenmenin vücudumuza yararları, dengeli beslenmenin madde madde yararları, sağlıklı beslenmenin özellikleri

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Etiketler: , , , , , , , ,

Yorum Yaz