Demir Emilimini Azaltan Yiyecekler

Demir Emilimini Azaltan Yiyecekler

Demir insan sağlığı için temel elementlerden biridir. Vücut demiri farklı amaçlar için kullanır. Vücudun demir ihtiyacı karşılanmadığında demir eksikliği anemisi ortaya çıkabilir.

Demir Emilimini Azaltan Yiyecekler

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

  • Dikkat
  • Normal
Neden Önemlidir?

Demir hücre farklılaşması ve hücre büyümesinde önemli bir role sahiptir. Ayrıca oksijenin akciğerlerden tüm vücuda taşınmasını sağlayan hemoglobinin üretilmesinde demire ihtiyaç duyulur. Demir kas ve kemik yapımında kullanılır.

Eksik Olduğunda

Demir yetmezliği anemisi kendini enerjisizlik ve sürekli yorgun olma semptomlarıyla gösterir. Günlük demir ihtiyacınızı karşılayacak birçok besin olsa da, bazı yiyecekler demir emilimini azaltarak vücudun ihtiyacı olan demire ulaşmasını engeller.

İşte o besinler:

1 Süt Ürünleri

U.K. Thalassemia Society’ye göre yoğurt, peynir ve süt demir emilimine müdahalede bulunuyor. Ayrıca kalsiyum takviyeleri demir emilimini azaltıyor.


2 Kahve, Çay ve Mercan Köşk (Oregano)

Kahve ve çay bir yemekle içildiğinde vücudun demir emilimini önemli ölçüde azaltmaktadır. Notre Dame Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmaya göre, kahve demir emilimini %39 oranında, çay ise %87 oranında azaltmaktadır. Mercan Köşk de demir emilimini azaltan bir baharattır.

3 Mısır Gevreği ve Soya Fasulyesi

Her ne kadar iyi demir kaynağı olsalar da mısır gevrekleri ve soya ürünleri içerdikleri fitat ve soya proteini sebebiyle demir emilimini azaltmaktadır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Etiketler:

Yorum Yaz