Demir Eksikliği Anemisi Nasıl Tedavi Edilir?

Demir Eksikliği Anemisi Nasıl Tedavi Edilir?

Dünya’da en çok görülen kansızlık tipi olan Demir Eksikliği Anemisi, tıp dilinde sideropenik anemi olarak adlandırılmaktadır. Bu hastalığın başlıca nedeni bağırsaklardaki emilimin az olmasıyla ve ya bir başka sıkça görülen nedeni olan demirli yiyecek tüketiminin az olması nedeniyle ortaya çıkmaktadır. Elbette ki bu belirtilen türler çok sık rastlanan sebeplerdir. Bunların dışında yine demir eksikliği anemisinin sebepleri vardır. Bunlar ise Patolojik ve Fizyolojik olarak kan kayıplarının olmasıyla birlikte, vücudun istenenden az kana sahip olmasıyla ortaya çıkar.

Demir eksikliği anemisinde en çok dikkat etmesi gereken bireyler, hamile bayanlardır. Çünkü hamile bir bayanın alması gereken demir miktarı, normal insanlara nazaran daha fazladır.  Bir başka dikkat etmesi gereken bireyler arasında kan veren bilinçli kişilerde vardır. Düzenli kan veren insanlarda yine besinlerle birlikte yeterli miktarda demir alınmadığı takdirde demir eksikliği meydana gelebilir. Peki bu demir eksikliği nasıl giderilir?

demir-eksikligi-anemisi-nasil-tedavi-edillir

 

Demir Eksikliği Anemisi Tedavisi Nasıl Yapılmaktadır?

–          Öncelikle bireyin kesin olarak demir eksikliği olup olmadığı tanısına varılır. Bu tanıdan sonra elbette ki ilk amaç, demir eksikliğinin giderilmesidir. Bunun yanında gelişmiş anemi varsa bu aneminin hematolojik değerlerince inceleyip, düzeltilmesi hedeflenir.

–          Bu tedavide amaç hemoglobin miktarını artırıp kandaki demir eksikliğini gidermektedir. Bu sebeple aneminin doğru tespiti önemlidir. Bir tümöre bağlı kanamayla ortaya çıkmışsa ona göre tedavisi yapılmaktadır.

–          Tedavide kullanılan gereç ise oral yolla demir bir preparatla olmaktadır.

Tedavi bazen cevapsız kalabilir ancak bununda nedenleri vardır. Kanama kaynağının tespiti yapılamamış, tanı yanlış konmuş, hasta ilacı yanlış ve ya yetersiz almış vb. gibi eksikliklerden dolayı tedavinin tamamlanmadığı zamanlar olabilmektedir.

Acil şifalar dileriz.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz