Her türlü sağlık sorununun önlenmesi ve tedavisi için doğal besinlerden, doğadaki şifa kaynaklarından faydalanmak en doğrusudur. Kimyasal içerikli, katkı maddeli kozmetik ve bakım ürünlerine binlerce lira harcamak yerine, sağlık ve estetik sorunlarına doğadan çözüm bulmak hem daha faydalı hem de daha karlı olacaktır. Pek çok derde derman olan şifalı bitkilerden birisi de defnedir. Defne bitkisinden elde edilen defne yağının adını genellikle kozmetik dünyasında ve ilaç sanayinde duyuyoruz. Çünkü defne yağı daha çok güzel kokusu ve onarıcı, yenileyici etkisiyle bilinmektedir. Ancak biz günlük hayatımızda defne yağının en çok da eşsiz nemlendirici özelliğinden faydalanıyoruz. Saç diplerini, elleri, ayakları defne yağı ile doğal olarak nemlendiriyoruz.

Defne yağı nasıl yapılır?

Defne ağacından elde edilen meyveler, yaklaşık üçte biri kadar su eklenerek 2 -3 saat kaynatılır. Ardından meyvelerin çekirdekleri ayrılır ve suyun dibine çöker. Biraz ılıklaştıktan sonra elde meyveler süzülür ve su ve defnenin kaynatılmasıyla elde edilen karışım dinlenmeye bırakılır. Yaklaşık bir gün boyunca dinlendirilen karışımın içindeki su yukarı çıkarken yağ kabın dibinde kalır. Bu durumda üstteki su alınır ve defne yağı elde edilmiş olur.

Defne yağının faydaları nelerdir?

 • Yemeklere hoş koku verir.
 • Bademcik iltihabı durumunda defne yağıyla gargara yapılması tedavi edici olur. eczanelerde satılan kimyasal içerikli ve katkı maddeli gargaralarla karşılaştırıldığında defne yağı çok doğal ve zararsızdır. Ayrıca akşamları defne yağı ile gargara yapmak, sabah uyandığınızda ağız kokusunu da önleyecektir.
 • Soğuk algınlıklarında ve gribal enfeksiyonlarda 1 çay kaşığı defne yağı içmek iyi gelir. Kişiyi terleterek enfeksiyonun vücuttan atılmasını sağlar.
 • Antiseptik özelliktedir.
 • Saç ve kafa derisi sorunlarını tedavi edici özelliği vardır. Saçların daha kolay ve sağlıklı uzamasını sağlar, saç dökülmesini önler.
 • Sindirim sisteminin fonksiyonlarını destekler. Mide ve bağırsak kaynaklı gaz, kabızlık, şişkinlik, hazımsızlık sorunlarını giderir.
 • Eklem ve kas ağrılarını dindirir. Kas gevşetici özelliği vardır. Özellikle sporcular ağır antrenman sonrasında yaşanan ağrılar için defne yağı ile masaj yaparlar. Kimyasal içerikli kas gevşetici kremler ve ilaçlar kişide uyku ve halsizliğe sebep olurken defne yağının böyle olumsuz bir etkisi yoktur.
 • Kan şekerinin dengelenmesine yardım eder. Bunun için şeker hastalığı sorunundan muzdarip olanların her gün salatalarına 1 çay kaşığı kadar defne yağı eklemeleri doğru olacaktır.
 • Cildi nemlendirir ve besler. Ciltte kırışıklık oluşumunu da önler. Özellikle hızlı kilo alıp vermekten ya da hamilelik döneminde alınan kilolardan kaynaklanan cilt çatlaklarını önlemek için defne yağı ile masaj yapılması önerilir.
 • Yaz aylarında terlemeyi ve pis kokuyu önler.
 • Bebeklerin gaz çıkarmasına yardımcı olur.
 • 1 çay kaşığı kadar defne yağı içmek öksürüğü azaltır, boğazı yumuşatır.

Defne yağı nasıl kullanılır?

 • Defne yağının şifalı etkisinden faydalanmak için günde 1 çay kaşığı içilebilir ya da 1 bardak suyun içine 4 -5 damla defne yağı damlatılıp içilebilir.
 • Soğuk algınlığı kaynaklı ağız ve boğaz, bademcik sorunlarında defne yağı ve su karışımıyla gargara yapılır.
 • Defne yağı; yemeklere, salatalara ve tatlılara hoş bir koku ve tat vermektedir. Damak tadınıza göre her yemeğinize ve tatlınıza defne yağı katabilirsiniz. Hatta defne yağı ile yaptığınız yemekleri bebeklerinize de yedirebilirsiniz.
 • Defne yağını haricen kullanmak isteyenler için, parmak uçlarına sürülen az miktarda sürülen defne yağıyla masaj yapılır.
 • Özellikle yaz aylarında sıkça karşılaşılan fazla terleme sorunu için de doğal bir çözüm bulmak isteyenlere kimyasal içerikli roll –on’lar yerine, defne yağı önerilir. Terleyen bölgeye ince bir tabaka şeklinde defne yağı sürüldüğünde hem terlemenin önüne geçilebilir hem de daha hoş kokmak mümkün olur.
 • Yeni doğumdan 1 yaşına kadar olan bebeklerde sıklıkla gaz sorunu yaşanır ve bu gaz çıkarılmazsa çocuk huzursuz olur, anne sütü içmez ve uyumaz. Anne ve babaların kabusu olan bebek gazları için de defne yağını kullanmak öneriliyor. Gaz çıkarmakta zorlanan bebeklere 1 damla kadar defne yağı verilir ve yaklaşık 1 saat içinde bebek gazını çıkarabilir, rahatlar.

Saç dökülmesine karşı defne yağı

Saçlarının dökülmesinde şikayetçi olan ve buna doğal bir tedavi uygulamak isteyen kişilere saç diplerine, kafa derisine defne yağı ile masaj yapması önerilir. Defne yağı, saç diplerindeki hücreleri aktifleştirerek saç tellerinin güçlenmesini, daha sağlıklı saçlar çıkmasını sağlar. Defne yağı sayesinde; çevrenin olumsuz koşullarından, kimyasal temizleyicilerden ve bazı deri hastalıklarından kaynaklanan kepekler, deri dökülmesi durdurulabilir. Bunlarla birlikte defne yağının kafa derisinde tıkanmış olan gözeneklerin de açılmasına katkısı vardır. Bu sayede deri, daha kolay oksijen alır, saçlar da canlanır, gürleşir.

Defne yağı cildi besler!

Günlük yaşam içindeki kir, toz, kimyasal madde kalıntıları, makyaj artıkları cildin üst tabakasını ölü deri haline getirir. Böyle ciltlerde sivilce, akne, siyah nokta, yağ bezesi, leke ve ilerleyen dönemde de kırışıklıklar oluşur. Ancak cilde defne yağı ile masaj yapıp bir süre bekledikten sonra cildin arındırılması, bu ölü derilerden kurtulmaya yardım edecektir. Defne yağı; kuru, yağlı, alerjik veya hassas olmak üzere tüm cilt tiplerinde güvenle kullanılabilmektedir. Neredeyse tüm cilt sorunlarında defne yağının onarıcı etkisi bulunmakta, mantar, egzama gibi cilt problemleri için de defne yağı ile bakım önerilmektedir.

Gaz oluşumunu önlemek ve gazı gidermek için defne yağı!

Bazen yediğimiz, içtiğimiz besinlerin hazmedilememesi, bazen iklimsel değişiklikler, bazen de aşırı yorgunluk ve stres midede gaza sebep olmaktadır. İşte bu gaz vücut dışına atılamadığında çok ciddi rahatsızlık verir, günlük yaşamın rutinini çok olumsuz bir şekilde etkiler. Böyle durumlarda vakit kaybetmeden 1 çay kaşığı defne yağı içmek kısa süre içinde gazın çıkmasını sağlayacaktır. Bebeklerden yetişkinlere herkesteki gaz sorunu için tüketilebilecek defne yağını yetişkinler 1 çay kaşığı, bebekler ise 1 damla kadar almalıdır.

Defne yağı kullanacak olanlara öneriler

 • Defne yağı, tamamen doğal içeriğe sahip faydalı bir yağdır. Ancak kullanacağınız defne yağını ya yukarıdaki tarife göre kendiniz hazırlayın ya da güvenilir bir firmanın ürününü satın alın. Aksi halde istenmeyen sonuçlar ortaya çıkabilir.
 • Defne yağının hamilelik ve emzirme döneminde yaratacağı etkilerle ilgili yeterli çalışma bulunmamaktadır. Bu bakımdan hamilelik ve emzirme dönemlerinde defne yağının ağız yoluyla alınması önerilmez. Ancak hamilelik ve emzirme dönemlerinde defne yağı ile cilde ve kafa derisine masaj yapılmasında bir sakınca yoktur.
 • Her hangi bir rahatsızlık dolayısıyla tedavi gören, ilaç kullanan kişiler defne yağı tüketmeden öncesinde doktora danışmalılar.
 • Defne yağının ağız yoluyla alımında günde 1 çay kaşığını aşmamakta fayda var.
 • Defne yağı ısıtıcı bir etkiye sahiptir. Bu yağa cildinizin vereceği reaksiyonu görmek için öncelikle cildinizin çok küçük bir alanında defne yağını denemeniz önerilir.