Damar İltihabı Hastalığı Nedir

  • HASTALIKLAR
  • Damar İltihabı Hastalığı Nedir için yorumlar kapalı
  • 827 kez görüntülendi

Damar İltihabı Hastalığı Nedir

Damar hastalıkları arasında pek sık rastlanmayan fakat oldukça ağız hastalıklardan birisidir damar iltihaplanması. Bu yazımızda kısa bilgilerle damar iltihabının nedenleri ve tedavisini anlatmaya çalıştık.

Kalp her attığında kan damarları yolu ile vücuda kan pompalanır. Eğer kan damarlarında tıkanma gözlemlenirse vücuda ve organlara yeterli miktarda kan ve oksijen pompalanamaz ve bazı organlar gerektiği şekilde işlev gösteremez.

Damar İltihabı Nedir
Damar iltihabı kan damarlarında gözlemlenen iltihaplanmadır. Bu iltihaplanma vücudun bağışıklık sisteminin kendi kan damarlarına saldırması sonucu oluşur. Rahatsızlığı nelerin tetiklediği tam olarak bilinmemektedir. Damar iltihabı sonucu kan damarlarının duvarları kalınlaşır ve damarlarda kan akışı zorlaşır. Bunun sonucu olarak da organlarda hasarlar oluşmaya başlar.

Damar İltihabının Belirtileri
Damar iltihabı teşhisi oldukça zordur. Rahatsızlığın belirtileri arasında ateş, kilo kaybı, aşırı yorgunluk, eklem ağrıları, kas ağrıları ve sinir problemleri yer alır. Damar iltihabının birçok türü bulunmaktadır ve her bir damar iltihabı türünün belirtileri bir birinden farklıdır. Örneğin Behçet sendromu olan kişilerde ağız ve genital bölgede ülser gözlemlenir.

Damar İltihabı Tedavisi
Damar iltihabı tedavisinde steroitler yaygın olarak kullanılır. Steroitler kan damarlarındaki iltihabı kontrol altına alır ve organlara dana fazla kan gitmesine yardımcı olur. Bununla birlikte steroitlerin uzun bir süre kullanılması gerekir ve bu da bazı yan etkilerin ortaya çıkmasına yol açabilir. Eğer damar iltihabı bağışıklık sistemi rahatsızlıklarına bağlı olarak ortaya çıkıyorsa steroitler etkili olmayabilir.

Bu yazı damar iltihabı belirtileri, damar iltihabı neden olur, damar iltihabı tedavisi, damar iltihabına ne iyi gelir, damar iltihabının nedenleri, damar iltihabına bitkisel çözüm, damar iltihabı nedir ne demek nasıl geçer tedavi çözüm konusunda yazılmıştır.

gebelikte vaskülit, sedef hastalığı resmi, vaskülit hastalığı resimli, www saglikvegebelik com

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.