Dağ Çileğinin Faydaları Kalorisi Nedir

Dağ Çileğinin Faydaları Kalorisi Nedir

Bu yazımızda tam anlamıyla bir vitamin deposu olan dağ çileği hakkında bilgiler vermek istiyorum.

Ülkemizin hemen hemen yer yöresinde dağlarda yabani olarak yetişen ve görüntüsü ile normal çilekten ayırmanın imkansız olduğu dağ çileğinin en önemli özelliği normal çileğe göre daha ufak boyutta olması ve asla normal çilek ile kıyaslanmayacak kadar muhteşem olan tadı.

Başta Ahmet Maranki tarafından ısrarla özellikleri ve faydaları konusunda yazılar yazılan dağ çileği, içerdiği vitamin sayesinde, bir çok konuda eşi bulunmaz faydalar barındırıyor. İsterseniz şimdi dağ çileğinin faydalarını anlatmaya başlayalım.

Dağ Çileğinin Faydaları: Ciltte oluşan sivilce ve aknelere çok iyi gelen dağ çileği aynı zamanda damar tıkanıklığını da önler. Romatizma ağrılarını üzerinde azaltıcı bir etki yaratır. Sinirleri kuvvetlendirir ve bağırsak kurtlarını dökmede fayda sağlar. Böbrek sancılarını azaltır bunun yanı sıra kum dökme konusunda etkindir.

İdrar yolu iltihaplanmaları için söktürücü etkisi vardır. Sigaranın damarlara verdiği tahrip edici özelliği azaltır. Ateşli hastalıklara ateşi düşürücü etki gösterir. Sadece meyvesi fayda sağlamaz, yaprakları kurutularak çay olarak içildiğinde de aynı faydaları sağlar.

Tabi sadece faydaları yok dal çileğinin. Aşırı derecede çok vitaminli olması dolayısıyla bazı vücutlarda alerjik etkiler yaratabilir.

Unutmadan şunu da ekleyelim. Besin değeri ve kalorisi normal çileğe göre daha fazladır. Bu sebepten çok fazla tüketilmemesi gerekir.

Ayrıca şunu da mutlaka ekleyelim; dağ çileği son zamanlarda kanser hastalarına şiddetle tavsiye ediliyor. Çünkü içerisindeki vitaminler kanser hücrelerini öldürücü nitelikte.

Bu yazı dağ çileğinin faydaları zararları yararları diğer adı nedir yan etkileri nelerdir besin değeri kalorisi reçeli yaprağının faydaları dağ çileği nerede yetişir ne zaman toplanır neye iyi gelir fiyatı nereden alınır nasıl yetiştirilir dikilir yenir konusunda bilgi vermek için yazılmıştır.

dağ çileğinin faydaları, dağ çileği faydaları, dağ çileği zararları, dağ çileği, dağ çileğinin zararları, dağ çileği faydaları ve zararları, dağ çileğinin reçelide aynı etkiyi sağlarmı, dağ çileği faydaları zararları, dağ çileği diğer adı, yer çileği zararları

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz