D Vitamini Eksikliğinizi Gidermenizi Sağlayacak 8 Muhteşem Yiyecek

  • Genel Sağlık
  • D Vitamini Eksikliğinizi Gidermenizi Sağlayacak 8 Muhteşem Yiyecek için yorumlar kapalı
  • 468 kez görüntülendi

D Vitamini Eksikliğinizi Gidermenizi Sağlayacak 8 Muhteşem Yiyecek

D vitaminini sentezlemek için yapabileceğimiz en kolay şeylerden birisi de dışarı çıkmaktır! Güneş ışınları vücudumuzun doğal bir şekilde D vitamini sentezlemesini sağlar. Tüm ihtiyacınız olan haftada 2 ya da 3 kez 5 – 15 dakika boyunca güneş koruyucu sürmeden güneşe çıkmak. Cildinize zarar vermemesi için güneşe sabah saatlerinde ya da akşamüstü çıkmayı tercih edin. Güneşe 10 – 15 dakikadan fazla maruz kalacaksanız güneş koruyucu kullanmayı unutmayın.

D vitamini çok fazla yiyecekte doğal olarak bulabileceğiniz bir vitamin değildir. Bu yüzden, D vitaminini beslenme düzeninize eklemek için ne yemeniz gerektiğini bilmeniz çok önemli. En iyi D vitamini kaynakları, karaciğer, yağlı balıklar, yumurtanın sarısı ve balık yağıdır. Doğal yollardan vitamin açığınızı kapatmak en iyi yöntem olsa da, D vitaminini takviye olarak da alabilirsiniz.

D Vitamini

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

  • Dikkat
  • Normal
Neden Önemlidir?

D Vitamini, vücudumuzun hücresel işlemlerini, kas ve sinir fonksiyonlarını ve kemik sertleşmesini sağlayan serum kalsiyum konsantrasyonunu dengeler. Ayrıca bu vitamin bağışıklık sisteminin kemik erimesi, kanser, depresyon, diyabet ve obeziteye karşı vereceği tepkilerde büyük rol oynar.

D Vitamini İçeren Yiyecekler

1 Somon

Somon harika bir protein, Omega-3 ve D vitamini kaynağıdır. Somonu ister çiğ alıp kendiniz pişirerek yiyin isterseniz de konserve olarak alın.

 

2 Gökkuşağı Alabalığı

85 gram gökkuşağı alabalığı günlük D vitamini ihtiyacınızın tamamını karşılar. İçinde birçok mineral, vitamin ve proteini de barındırır.

 

 

3 Mantar

Mantar, B vitamini ve potasyumda içeren lezzetli bir D vitamini kaynağıdır. D vitamini seviyesi her mantar tipinde farklılık gösterir. Ultraviyole ışınlar verilerek yetiştirilen mantarlarda D vitamini seviyesi çok daha yüksektir. Mantarı omlete, salatanıza ve yemeklerinize katarak müthiş lezzetler yaratabilirsiniz.

 

4 Yumurta Sarısı

Yumurta yemeniz için başka bir nedeniniz daha var! D vitamini yumurtanın sadece sarısında bulunuyor. Yumurtada esansiyelamino asitler, sağlıklı yağlar ve kolin de bulunuyor. Yumurta alırken her zaman serbest gezen tavukların ya da otlayan tavukların yumurtalarını tercih edin. Bu yumurtalar, diğer yumurtalara göre 4 kat daha fazla D vitamini içeriyor.


5 Ton Balığı

Konserve ton balıkları D vitamini almanın kolay bir yolu. Raf ömrünün uzunluğu, yemeklerinize katabileceğiniz harika bir protein kaynağını her zaman evde bulundurabilmeniz kolaylığını da beraberinde getiriyor. Cıva oranının daha düşük olması için yağ oranı daha az olanları seçebilirsiniz.

6 Sardalya

Sardalya, besin değeri en yüksek deniz ürünlerinden biridir. İçeriğinde bol protein, çok sayıda vitamin ve mineralle birlikte Omega-3 bulunur. Sardalyalar planktonları yedikleri için diğer balık türleri gibi ağır metaller ve toksinleri barındırmazlar. Bu yüzden, en temiz deniz ürünüdürler. Sardalyalar taze olarak alınabileceği gibi konserve de alınabilirler.

7 İsviçre Peyniri

İsviçre peyniri, kalsiyum ve K vitamininin yanı sıra D vitamini de içerir. İsviçre peynirinin kesilmesi kolaydır. Salatalarınıza ekleyebilir, sebzelerinizle pişirebilir ya da tost yapabilirsiniz. Mümkün oldukça organik peynirler almaya dikkat edin.

 

8 Balık Yağı

Balık yağı, en iyi D vitamini kaynakları arasında olduğu gibi, aynı zamanda A vitamini ve Omega-3 yağı da içerir. Tadı size çok ağır geliyorsa, kapsül haline olanını kullanabilirsiniz.

 

 

 

D vitamini, birçoğumuzda eksikliği görülen bir vitamindir ve yediğiniz yiyeceklerle kolayca alamazsınız. Bu yüzden, D vitaminini içeren bu sınırlı sayıda yiyeceği beslenme düzeninize eklemelisiniz. Omletinizin içine mantar ekleyerek, somon, sardalya ya da ton balığı gibi balıklar yiyerek ve günde birkaç dakika güneşin tadını çıkararak D vitamini eksikliğinizi ortadan kaldırabilirsiniz.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.