D Vitamini Eksikliğine Bağlı Hastalıklar ve Tedavi Yöntemleri !

  • ALTERNATİFTIP
  • D Vitamini Eksikliğine Bağlı Hastalıklar ve Tedavi Yöntemleri ! için yorumlar kapalı
  • 616 kez görüntülendi

D Vitamini Eksikliğine Bağlı Hastalıklar ve Tedavi Yöntemleri !

D vitamini vücutta çok sayıda önemli fonksiyona sahiptir. En hayati görev diyetten kalsiyum emilimini düzenler, bu nedenle sağlıklı kemikler için gereklidir. Vücudunuzda D vitamini eksikliği olduğunda bazı kemik riski taşırsınız. Örneğin raşitizm, kemik dokularının doğru şekilde mineralize olmadığı, böylece iskelet deformiteleri ve yumuşak kemiklere sebep olan bir hastalıktır.

Buna ek olarak, D vitamini çok sayıda hastalık durumunun önlenmesinde önemli bir rol oynamaktadır . D vitamini eksikliğinin önde gelen belirtilerinden biri kas güçsüzlüğü ve kemik ağrısıdır. Bazen semptomlar yoğun değildir, ancak bu sağlık açısından riskli olmadığı anlamına gelmez.

D vitamini eksikliğinde oluşan rahatsızlıklar ise ;

1. Astım
Yapılan son araştırmalara göre, D vitamini eksikliği astım için önemli bir sebep. D vitamini, çocuklarda semptomların yaygınlığını ve ciddiyetini düşürebilir ve inflamasyonu azaltarak hava yollarının ve solunum sıkıntılarının daha da artmasına neden olabilir.

2. Kanser
D vitamini eksikliği varsa, gastrik, servikal, renal, over, prostat, meme, özofagus, kolorektal, pankreatik, gastrik kanserler daha belirgindir.Aksine, bu vitaminin yüksek seviyeleri insanların kansere daha az eğilimli olmasını sağlayacaktır.

3. İnflamatuar bağırsak hastalığı
Yapılan araştırmalarda D vitamini seviyeleri ile Crohn hastalığı, inflamatuar bağırsak hastalığının diğer formları ve ülseratif kolit varsa, oranlar arasında bağlantı bulmuştur.
Ayrıca, güneşe sınırlı maruz kalmanın yüksek iltihaplı bağırsak hastalığı oranları olduğuna dikkat çekiliyor.

4. Romatoid artrit
Bir araştırmaya göre, D vitamini eksikliği ile romatoid artrit arasında yakın bir ilişki vardır . En düşük kan seviyesine sahip insanlar bu hastalığa diğer insanlara göre 5 kat daha fazla eğilimli. Romatoid hastalıktan muzdarip olmanız durumunda, D vitamini seviyenizi kontrol edin.

5. Grip
Güneş ve mor ötesi B ışınlarına maruz kalma düşük olduğu için influenza riski kış mevsiminde en yüksek seviyededir. Bu nedenle vücuttaki D vitamini miktarı azaltılır. Çalışmalar, D vitamininin bağışıklık sistemini güçlendirdiğini ve soğuk algınlığı ve grip bulaşmasını önlediğini gösteriyor.


D vitamini eksikliği ayrıca alerjik rinit, alerjik astım, atopik dermait, sedef hastalığı , kolon, bağırsak, pankreas, kadın üreme organları ile ilgili kanserler, metabolik sendrom, şişmanlık, tip II diyabet gibi metabolizmayla ilgili rahatsızlıklar ,hipertansiyon,kalp gibi hastalıkların D vitamini eksikliğiyle olan ilişkisi de yapılan araştırmalarla kanıtlanmıştır.
D vitamini ykseltmek için yaz mevsiminde mümkün olduğunca D vitamini depolanmalı.


• Deride D vitamini sentezleyen güneş ışınlarının doğrudan cilde temas etmesi sağlanmalı.
• Güneş ışınlarını, pencere, araba camı ve giysiler engellediği için her gün saat 11:00 ile 15:00 arasında, 20-25 dakika dışarıda güneş kremsiz yüz ve ellerin güneş görmesini sağlamalı.
• D vitamini açısından zengin olan somon, sardalya, uskumru, ringo, lüfer, ton balığı gibi yağlı balıkları tüketmeli.
• D vitamini takviyesi almalı.
• D vitamini eksikliği olup olmadığını anlamak için en az yılda bir kez test yaptırılmalıdır.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.