Cyramza Nedir Fiyatı ve Yan Etkileri Nelerdir?

Cyramza Nedir Fiyatı ve Yan Etkileri Nelerdir?

Cyramza 100 mg/ 10 ml dozda üretilen Ramucirumab etkili maddeli bir ilaçtır. Cyramza nedir diye sorulacak olursa en güzel cevabı mide kanseri ilacıdır şeklinde cevap aslında ne için kullanıldığını özetlemektedir. Antineoplastik ilaçlar yani kanser ilaçları kategorisinde yer alan ilaç monoklonal antikorlardandır.

Cyramza Nedir? Kullanımı

Mide kanseri ilacı olarak piyasaya sürülmüş olan Cyramza’nın içinde yer alan Ramucirumab etkili maddesi gelişmiş mide kanserlerinin dışında metastatik kolorektal kanser ve küçük hücreli akciğer kanserinin tedavisinde de etkilidir. Cyramza nedir konusunda belirleyici olan etkili madde Ramucirumab, kanser hücrelerini inhibe ederek endike olmaktadır. Semptomları azaltıp tedavi etmesinin yanında büyümeyi durdurmakta ve iyileşme sürecinin başlamasında yardımcı olmaktadır. Cyramza yeni nesil bir ilaçtır. Çünkü kanser tedavilerinde hedef monoklonal antibody’ler üzerinde yapılan çalışmalardır. Antibody’ler vücuda alındığında immun sisteme entegre olmakta vücutta buna karşı bir antijen üretmektedir. Üretilen antijene karşı antibodyler hücum ederek vücudun immune sisteminin bozulmasını engellemektedir. Cyramza da bu mantığa göre endike olmaktadır. Kanserden sorumlu reseptor-2 denilen bölgeye bağlanmakta ve VEGF üretilmesini sağlamaktadır. Üretilen VEGF ise kanserli hücrelerin üstesinden gelmektedir.

İlacın kullanımında kesinlikle doktor tavsiyelerine uyulması gerekmektedir. Genelde enjeksiyon olarak kullanılan Cyramza bazı acil durumlarda haftada 2 kez damardan enjekte edilerek de uygulanmaktadır. Yaygın kullanımı enjeksiyonluk çözelti olan ilaç kemoterapi sırasında ve sonrasın kullanılabilir olup doz hastalığın ve hastanın durumuna göre doktor tarafından belirlenmektedir. Herhangi bir tavsiyede bulunmak doktorun insiyatifinde olmak zorundadır.

Cyramza’nın Yan Etkileri Nelerdir?

Her ilaçta olduğu gibi iyileştirici gücünün yanında Cyramza yan etkileri de mevcuttur. İlacın yaygın yan etkileri yüksek tansiyon, diyare (ishal), baş ağrısı, kandaki sodyum seviyesinde düşme, kandaki beyaz kan hücrelerinin sayısında azalma, burun kanaması, bağırsak tıkanıklığı ya da kabızlık, arterial kan pıhtılaşması (damar içinde kanın pıhtılaşması) şeklinde sıralanmaktadır. Çok fazla görülmemekle birlikte ilacın yan etkilerinden bir tanesi de mide delinmesidir. Birçok ilaçta olduğu gibi bu ilaçta da günlük performans fazlasıyla etkilenmektedir. Araç kullanımında ve günlük aktivitelerin yapılmasında zorlanma görülmektedir. Ayrıca bazı hastalarda ilacı kullandıktan sonra gözyaşlarında artış olduğu ve ilacın etkisiyle zayıflama meydana geldiği kaydedilmiştir. İlaç sitelerinde yapılan kullanıcı anketlerine göre de ilacın ciddi yan etkilerinin olduğu bir kez daha tasdik edilmiştir.

Cyramza Adlı İlacın Fiyatı

Türkiye’de Cyramza 100 mg/ 10 ml infüzyonluk çözelti konsantresi içeren 2 flakon şeklinde piyasaya sunulan ilaç oldukça pahalıdır ve fiyatı da çok sık artış göstermektedir. 2018 yılı içerisinde Ocak ayında 2,939.54 TL’den satılan ilaca 16 Şubat 2018 tarihinde zam gelmiştir. Cyramza ilaç fiyatı son güncellemeyle birlikte şu anda 3,376.14 TL olarak bilinmektedir. Çok fazla zam yapılan bir ilaç olduğu için burada verilen rakamların değişken olduğu bilinerek hareket edilmelidir.

 

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz