Coversyl Plus Nedir? Etken Maddesi ve Yan Etkileri Nelerdir?

  • Genel Sağlık
  • Coversyl Plus Nedir? Etken Maddesi ve Yan Etkileri Nelerdir? için yorumlar kapalı
  • 1.508 kez görüntülendi

Coversyl Plus Nedir? Etken Maddesi ve Yan Etkileri Nelerdir?

Coversyl Plus 5mg/1.25 mg formülasyonda film kaplı tablet olarak piyasaya sunulan etken madde olarak 5 mg Perindopril arjinin ve 1.25 mg indapamid içeren antihipertansif grubuna dâhil bir ilaçtır. Etken maddenin anjiyotensin etkisi sonucunda enzim inhibitörü (ADE) kan damarlarının yeterli miktarda genişlemesini sağlamaktadır. Damarların genişlemesi sonucunda kalp damarları çok daha rahat kan pompalama görevini yerine getirmektedir. İlacın diğer etken maddesi olan indapamid ise diüretikler sınıfındadır, diüretik etkisiyle böbreklerde üretilmesi gereken idrarın miktarını arttırarak etkili olmaktadır. Ancak bu etken maddenin diğer diüretik ilaçlardan farkı idrarı çok az miktarda arttırması, bunun yerine damarlarda rahatlama sağlamaya odaklanmasıdır. Sonuç olarak ilacın içerisinde bulunan her iki etken madde birbirini destekler durumda kan basıncının düşürülmesinde ve kontrol altında tutulmasında etkili bir şekilde görev almaktadır. Birbirinin etkisini destekleyen 2 etken maddeli ilaç esensiyel hipertansiyon tedavisinde etkin olarak kullanılmaktadır.

Coversyl Plus Kullanımı ve Dozu

Conversyl Plus isimli ilacın dozu günde 1 film kaplı tablet şeklindedir. Doktor bu dozu arttırıp azaltabileceği için kesinlikle doktorunuza başvurarak gerekli testlerin yapılmasının ardından yine doktor tavsiyelerine göre belirlenen miktarın kullanılması gerekmektedir. İlaç günde 1 olmak üzere kahvaltından en az yarım saat önce aç karnına tüketilmelidir. 1 tam dolu bardak suyla ilaç alınmalıdır. Tabletleri parçalamak ya da çiğnemek kesinlikle önerilmemektedir. 18 yaş altındaki çocukların kullanımı için önerilmeyen bu ilaç 65 yaş üstü hastalarda kullanmak için bazı ek testlerin yapılmasına ihtiyaç duyulabilmektedir.

Conversyl Plus’ın Yan Etkileri Nelerdir?

Her kimyasal ilaçta olduğu gibi tansiyon ilacı olarak kullanılan Conversyl Plus’ın da etken maddesine hassas olan kişilerde bazı yan etkileri bulunmaktadır. Alerji ve vücudun tepki vermesi durumunda ortaya çıkacak düzensiz ve hızlı kalp atışları, baş dönmesi, ağız, dudak, damak ve yutakta şişkinlikler görülmesi durumunda bir şeylerin ters gittiği anlaşılmalı ve hemen doktora başvurularak tedaviye başlanmalıdır. İlacın yaygın olarak görülen yan etkileri arasında baş dönmesi, baş ağrısı, vertigo hastalığı ya da benzer belirtiler, görme bozuklukları, iğneleme, düşük kan basıncı, anoreksia, tat almada sorunlar, bulantı, mide ağrısı, kaşıntı ve deri döküntüleri, kramplar, alerjik reaksiyonlar, ağız kuruluğu, sindirim sisteminde bozukluk, ağrı ve sorunlar, ishal ya da kabızlık gibi boşaltım sistemi bozuklukları yer almaktadır. Fazla yaygın olmayan yan etkiler içinde algı ve psikolojik rahatsızlıklar da görülmektedir. Ancak bunlar çok nadiren ortaya çıkabilen yan etkilerdendir.

Conversyl Plus İlaç Fiyatı

Conversyl Plus 30 tablet şeklinde satışa sunulmaktadır. 2018 yılı içinde Ocak ayında 27.90 TL’den satılan ilaç Şubat ayında yapılan zam uygulamasından sonra şu an 32.06 TL’den satılmaktadır. Fiyatların zamlarla değişken olduğunu göz önünde bulundurarak değerlendirme yapmanız tavsiye edilmektedir. Genelde her ay zamlanan doğal olarak fiyatı değişken olan ilaçlar arasında yer almaktadır.

 

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.