Coronavirus: Panik Yapmamanız Gereken 10 Neden

  • Corona Virus
  • Coronavirus: Panik Yapmamanız Gereken 10 Neden için yorumlar kapalı
  • 3.959 kez görüntülendi

Coronavirus: Panik Yapmamanız Gereken 10 Neden

Son üç ay, küresel bir pandemiye dönüşen mikroskobik bir virüsün endişe verici yükselişine tanık oldu. Dünya çapında binlerce hastayı enfekte ederken, 4,500 hastanın öldüğü bildirildi. Gerçekten de, koronavirüsün dünyanın her yerindeki her kıtayı, ülkeyi ve bölgeyi etkileyen muazzam bir salgına dönüştüğünü gördüğümüz için büyük endişe kaynağı var.

Daha popüler olan koronavirüs olarak bilinen COVID-19’u çevreleyen haberler endişe verici ve stresli. İnsanlar bu tür kaos ve belirsizlik dönemlerinde paniğe kapılmamakta zorlanıyor. Bununla birlikte, İspanyol bir bilim adamı ve araştırmacı bize umut ve güven veren bazı ilginç gerçekleri ortaya koydu. Günümüzde tıp bilimi ilerleme yolunda büyük adımlar attı ve dünya virüslerle savaşmak ve hastalığın yayılmasını önlemek için hastalığı kontrol altına almak için daha donanımlı.

Navarra Üniversitesi’nde mikrobiyoloji ve viroloji alanında çalışan İspanyol bir akademisyen olan Ignacio López-Goñi, COVID-19’u anlamak için güvence ve içgörü sunan 10 gerçeği vurguladı. Bu gözlemler bizi korkuya kapılmak yerine umutlu olmaya teşvik ediyor.

Burada paniğe gerek olmadığının 10 nedenine bir göz atın:

1. Daha Fazla Farkındalık Var

Vebalar ve salgınlar, zamanın başlangıcından beri dünyayı rahatsız ediyor. Tudor İngiltere’den gelen “terleme hastalığı” veya dünya çapında milyonları öldüren hain İspanyol gribi olabilir. 2020’de küresel topluluk, kamu ve özel sağlık hizmetleri uygulamalarında önemli adımlar attı.

Hastalıkları tespit etmek ve nedenlerini belirlemek bilimsel araştırmalar için her zaman daha büyük bir ikilem olmuştur. Örneğin, ilk birkaç AIDS vakası 1981’de tespit edildi, ancak bilim adamlarının hastalığa neden olan HIV virüsünü tanımlaması iki yıl daha sürdü.

COVID-19 durumunda, daha fazla farkındalık ve daha güçlü bir anlayış var. İlk vakalar, 31 Aralık 2019’da şiddetli zatürre semptomları ile Çin’de ortaya çıktı. 7 Ocak 2020’de bilim adamları koronavirüsü tespit etti ve 10 gün içinde genomu mevcuttu.

Bilim adamları ve araştırmacılar, koronavirüsün, 2B grubuna ait olan SARSCoV2 olarak da bilinen SARS ile aynı aileden geldiğini çıkardılar. Uzmanlar, yarasalardan gelen koronavirüs ile ilişkili olduğuna inanıyor.

Bir dizi genetik analiz, koronavirüsün yakın zamanda ortaya çıktığını ortaya koyarken, kesin zaman çizelgesi Kasım sonu ile Aralık başı arasında yerleştirildi. Tüm virüsler mutasyon yoluyla gelişip gelişse de, koronavirüs önemli ölçüde yüksek bir mutasyon oranına sahip olmayabilir.

2. Üstün algılama araçları vardır

Bilim adamları, koronavirüsü tespit etmek için araçlar ve prosedürler belirlediler. Virüsü tanımlamak için bir test 13 Ocak 2020’de kullanıma sunuldu.

3. Çin ilerleme kaydediyor

Çin, koronavirüse karşı mücadelede büyük adımlar attı. Ülke, hastalığı kontrol altına almak için uyguladığı etkili izolasyon önlemleri nedeniyle büyük beğeni topladı. Birkaç hafta boyunca, gözlemler virüsle teşhis edilen vaka sayısında sürekli bir azalma olduğunu ortaya koydu.

4. Hastaların çoğunda hafif semptomlar var

Koronavirüs teşhisi konan hastaların çoğunun hafif semptomlardan muzdarip olduğunu ve bazı durumlarda hiç semptom olmadığını anlamak önemlidir. Ancak hastaların% 14’ünde ciddi pnömoni semptomlarına neden olabilir.

Ayrıca hastaların% 5’inde semptomlar daha kritik hale gelebilir ve ölüme neden olabilir. Bununla birlikte, virüsün kesin ölüm oranı belirsizliğini koruyor, ancak uzmanlar bunun tahminlerden daha düşük olabileceğinden şüpheleniyor.

5. İyileştirme tedavilerinin etkili olduğu kanıtlanmıştır

Koronavirüs dünya çapında yüzlerce ve binlerce insanı enfekte ederken, hastaların çoğunun iyileşmekte olduğunu belirtmek önemlidir. Yayınlanan tahmin ve verilerin büyük çoğunluğu ölüm ve teyit edilen vakaların sayısındaki artışları ortaya koyuyor.

Bununla birlikte, tamamen iyileşmiş enfekte hastalar için istatistiklerin incelenmesi de önemlidir. Uzmanlar, ölümlerden 13 kat daha fazla iyileşmiş hasta olduğunu ve iyileşen hastaların sayısının hızla arttığını vurguluyor.

6. Çocuklar daha hafif semptomlar yaşama eğilimindedir

Araştırmalar, virüsün bulaştığı çocukların, zorlukla tespit edilebilecek daha hafif semptomlar yaşama eğiliminde olduğunu ortaya koydu. Vakaların yalnızca% 3’ü 20 yaşın altındaki hastalardan bildirilirken, 40 yaşın altındaki hastalar için ölüm oranı yalnızca% 0,2’dir. Semptomlar zararsızdır ve çoğu durumda fark edilmeyeceklerdir.

7. Koronavirüs yüzeyden tamamen ortadan kaldırılabilir

Virüsün temiz bir şekilde silindiğinden emin olmanıza yardımcı olabilecek birkaç çözüm ve temizlik ürünü vardır. Örneğin, bir etanol, hidrojen peroksit veya sodyum hipoklorit çözeltisi kullanarak yüzeyden etkisiz hale getirebilirsiniz.

Bir dakika içinde çözüm virüsü tamamen ortadan kaldıracaktır. Ayrıca, ellerinizi su ve sabunla sık sık yıkama alışkanlığı geliştirdiğinizden emin olun. Bulaşmayı önlemenin en etkili ve en basit yoludur.

8. Bilim adamları tüm dünyada çabalara destek oluyor

Koronavirüs küresel bir bilimsel araştırma konusu haline geldi ve dünyanın dört bir yanındaki bilim adamları tedaviler geliştirmek, çocukları test etmek ve tedaviler geliştirmek için çalışıyor. Görkemli bir küresel bilimsel işbirliği çağında yaşıyoruz ve bir ay içinde COVID19’un kökenleri ve semptomları hakkında 160’ın üzerinde araştırma makalesi ortaya çıktı. Bu makaleler ve araştırmalar, olası tedaviler, genetik, tanı, klinik yönler ve tedaviler, soyoluş ve epidemiyoloji ile ilgili ön söylemlerdir.

Farkındalığı yaymak için tüm dünyaya yayılan bu makaleleri 700’den fazla araştırma uzmanı ve bilim insanı kaleme aldı. 2003 yılında meydana gelen SARS salgını durumunda, akademik ve bilimsel topluluğun ön bulgularını sunması yıldan uzun sürdü. Dahası, bilimsel dergilerin çoğu, koronavirüs konusunda farkındalığı artırmak için erişilebilirliği artırdı.

9. Aşı prototipleri zaten yapılıyor

2020 yılında, bilim topluluğu ve eczacılık ürünleri, dünyayı yeni aşılar tasarlama konusunda daha büyük bir verimlilik ve hız ile donatan derin bir ilerleme kaydetti. Şu anda, koronavirüsü kontrol altına almak için güçlü bir aşı tasarlamayı amaçlayan sekizden fazla farklı proje var. Bu tür virüslere karşı aşılar tasarlamak için çalışan çok sayıda bilim insanı grubu var.

Örneğin, Avustralya Queensland Üniversitesi’nden bir aşı grubu, “moleküler kelepçe” tekniğini kullanan yeni bir teknoloji ile güçlendirilen bir aşı konusundaki ilerlemesini çoktan duyurdu. Raporlar, aşı prototiplerinin yakında insan denemelerine açılacağını ortaya koyuyor.

10. Antiviral denemeler de devam ediyor

Aşılar, hastalıkları ve enfeksiyonları önlemek için tasarlanmıştır. Bununla birlikte, şu anda küresel topluluk, halihazırda hasta ve virüsten muzdarip olan hastaları tedavi etme mücadelesiyle karşı karşıyadır. Raporlar, koronavirüs hastalarını iyileştirmek için çeşitli tedavileri ve prosedürleri incelemek için 80’den fazla farklı klinik araştırma olduğunu ortaya koyuyor.

Bu antiviral denemeleri, diğer bazı enfeksiyonların tedavisi için onaylanmış ve güvenli olduğu ilan edilmiş ilaçları ve tedavileri içerir. Halen üzerinde çalışılmakta olan çok çeşitli bir antiviral olan Remdesivir, SARS / MERS ve Ebola semptomlarıyla mücadelede insanlar üzerinde test edilmiştir.

Klorokin bir başka önemli tedavi yöntemidir. Kendini güçlü bir antiviral tedavi olarak ortaya çıkaran bir antimalaryaldir. Araştırmalar, klorokin, hücre ve virüsün füzyonu için gerekli olan endozomun pH seviyelerini yükselterek viral enfeksiyonu bloke etme amacına hizmet ettiğini ortaya koymaktadır.

Bu nedenle virüsün girişini engellemeye yardımcı olur. Klorokin, koronavirüs hastalarına uygulanmıştır ve in vitro virüsün bloke edilmesine yardımcı olur. Koronavirüs kaynaklı pnömoniden muzdarip hastalara uygulanmaktadır.

İnfluenza virüsünün tedavisine dahil edilen oseltamivir, antiviral bir protein olan interferon-1B’nin yanı sıra önemli antiviral denemelerin de konusu olmuştur. Araştırmacılar, yapay zeka yoluyla seçilen ve barisitinibin gibi inhibe edici bileşiklerle donanmış yeni tedaviler önerdiler.

Tüm bu gerçekleri ve rakamları incelerken paniğe gerek olmadığını, bunun yerine kendimizi bilgiyle donatmamız gerektiğini anlıyoruz. 1918 grip salgını dünya çapında 25 haftadan kısa bir süre içinde 25 milyondan fazla ölüme neden oldu. Koronavirüs salgınının böyle bir yıkıma neden olması pek olası değil. 2020’de küresel topluluk, bu pandemiyle üstün sağlık hizmetleri yenilikleri ve ileri teknolojilerle savaşmaya tamamen hazır.

Kaynaklar:

Orta Doğu Solunum Sendromu (MERS)
https://www.cdc.gov/coronavirus/mers/index.html

Koronavirüs tedavilerini test etmek için 80'den fazla klinik araştırma başlatıldı
https://www.nature.com/articles/d41586-020-00444-3

Wuhan koronavirüs 2019'un gerçek zamanlı RTPCR ile tanısal tespiti
https://www.who.int/docs/default-source/coronaviruse/wuhan-virus-assay-
v1991527e5122341d99287a1b17c111902.pdf

Remdesivir ve klorokin, yeni ortaya çıkan yeni koronavirüsü (2019-nCoV) etkili bir şekilde inhibe eder.
laboratuvar ortamında
https://www.nature.com/articles/s41422-020-0282-0

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.