Çörek Otu ve Yağının Faydaları

Çörek Otu ve Yağının Faydaları

Çörek Otunun Faydaları

Çörek Otu

Birçok kişi uzman tarafından etkileri doğrulanmış, ölümden başka her derde deva olarak gösterilen Çörek Otu, sağlıklı bir yaşam arayışına giren herkesin muhakkak çevresinde bulundurması gereken bir bitki türü olduğunu söyleyebiliriz. Kadınlar, mutfakta yapmış olduğu hamur işlerinde sadece bir süs maddesi olarak kullandığı bu bitki aslına bakılacak olursa birçok farklı etkiyi içeriğinde barındırmaktadır. Ülkemizin genellikle tüm coğrafyalarında yetişebilen bu bitki, mevsimlere karşı ayrı bir dayanaklılık gücüne sahiptir. Sadece düzenli su vererek dahi evinizde, bahçenizde yetiştirebilir, doğal olarak temini sağlayabilirsiniz. Bu kadar ara bilginin ardından faydalarını listeler halinde açıklamak istiyoruz.

  • Çörek Otu günümüzde en çok alerji ve bronşit gibi akut hastalıkların tedavisinde kullanılmaktadır. Bunların yanında astım, romatizma, kan şekerini düşürücü gibi üst düzey etkileri de bulunmaktadır.
  • Yağını masaj ile sedefli bölgelere uygulanması durumunda sedef hastalığının etkilerinin azaldığını, ortadan kalktığını görebilirsiniz. Bunun için öncelikle doktor kontrolü sağlamanız gerektiğini hatırlatmak istiyoruz.
  • Günde muhakkak 1 gr. dahi tüketilmesi durumunda kolon kanseri başta olmak üzere birçok kanser türünün görülme olasılığını minimuma indirdiğini hatırlatmak istiyoruz.
  • Çörek Otu yağı genel olarak cilt üzerinde çeşitli etkiler meydana getirmektedir. Başta kırışıklıklar olmak üzere göz ile görülebilen lekelerin tamamının temizlenmesine de olanak sağlar. Doğal bir temizleyici olması nedeni ile mikrop temizleme özelliği de bulunmaktadır.

Sayısız faydası bulunan Çörek Otunun etkilerini alabilmek için öncelikle doğru miktarda kullanmanız gerekiyor. Özellikle yağ kullanımının fazlası ciltte bazı olumsuz yan etkilerin meydana gelmesine neden olabilmektedir. En uygun kullanım oranını doktor kontrolü ile edinebileceğiniz bu bitkinin bazı yan etkileri de bulunmaktadır.

Çörek Otunun Yan Etkileri

  • Hamilelik ya da gebelik planlamasında bulunan kadınların riski dönemleri geçene kadar hem otun kendisini, hem de yağ tüketimi yapmamalarını öneren kullanıcılar bebek gelişiminin çok az da olsa olumsuz etkilenebileceğini belirtmektedir.
  • Gün içerisinde belirlenen limitler üzerinde yapılan tüketimler kişilerde yoğun bir ishal ya da kabızlık durumunun meydana gelmesine neden olmaktadır.
  • Tansiyon sıkıntısı bulunan kişiler günlük tüketimlere dikkat etmelidir. Bir anda tansiyonu yükselten ya da azaltan bu bitki belirli bir yaş grubu üzerindeki kişilerin dikkatle tüketmeleri gerektiğini söylemekte.
  • Çöre Otu Yağının etkilerini alacağım diye bol miktarda vücuda yapılan masajlar böbrek ve karaciğerlerin olumsuz etkilenmesine neden olabilmekte.
  • Genel olarak fazla tüketim kişilerde kaşıntı, mide bulantısı, kabızlık, sindirim sistemlerinde sorunlar meydana getirmektedir. Cilt üzerinde bulunan sayısız faydaları fazla kullanım sonucunda tam ters etkiler meydana getirmektedir. Bir anda beliren tahriş durumlar kişilerin ters köşe olmalarına neden olabilmekte.
  • Aç karna çörek otunun tüketimi sindirim sistemlerinde çeşitli reaksiyonların meydana gelmesine neden olabilmektedir. İlk başta reflü olarak görülen bu durum zaman ile düzelebilmekte.

Giderek yaygınlaşmaya başlayan bu bitki tüketim oranlarının da giderek artmasına neden oldu. Art niyetli kişiler tarafından üretilen sahte ürünler piyasalar içerisinde her geçen gün yaygınlaşmaktadır. Sahte ürünler yukarıda yazdığımız faydaların hiçbirini sağlamadığı gibi vücut içerisinde birçok tepkimenin de meydana gelmesine neden olmakta. Bu nedenle güvenemediğiniz iç bir yerden bitkisel ürün ya ilaç almamaya dikkat ediniz.

Bu yazımızda sizlere Çörek Otu ve Yağının Faydaları hakkında bilgiler verdik umarız faydalı olmuştur.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz