Çocuklarda Tırnak Yeme Alışkanlığı

  • ÇOCUK SAĞLIĞI
  • Çocuklarda Tırnak Yeme Alışkanlığı için yorumlar kapalı
  • 1.323 kez görüntülendi

Çocuklarda Tırnak Yeme Alışkanlığı

Tırnak yeme alışkanlığı tırnak etini ya da tırnağı dişiyle koparma ya da kemirme davranışıdır. Bu davranış çocuklarda genelde 3-4 yaşlarından sonra ortaya çıkmaktadır. Genellikle ergenlik döneminin bitmesiyle sona eren tırnak yeme alışkanlığı çocukların % 35’inde, ergenlerin ise % 45’inde rastlanan psikolojik bir sorundur.

Tırnak yeme alışkanlığının altında yatan psikolojik nedenler şu şekilde sıralanabilir:
1-Ailede tırnak yiyen bir bireyin örnek alınması,
2-Aile içinde baskıcı ve otoriter bir eğitimin uygulanması,
3-Çocuğun sürekli azarlanarak eleştirilmesi,
4-Kıskançlık, yeterince ilgi ve sevgi görememe, korku ve endişe, öfke ve saldırganlık, üzüntü ve sıkıntı, gerilim ve kaygı, değersizlik ve güvensizlik gibi duygular,
5-Aile içi huzursuzluk ve iletişim problemleri, anne baba geçimsizlikleri, yakın kaybı ve deprem gibi travmatik yaşantılar
6-Anne-babanın çocuklar arasında ayrım yapması

Tırnak yeme alışkanlığı sağlık açısından zararlıdır. Çocuk tırnağını yemeyip sadece kopardığını iddia etse de arada yutulan tırnaklar başka bir hastalığın çıkmasına yol açabilmektedir.

ÖNERİLER
Özellikle küçük yaşlarda başlayan tırnak yeme davranışı ilk etapta anne-baba tarafından görmezlikten gelinmelidir. Çocuk bu alışkanlığını sürdürmekte ısrar ederse bu davranışın altında yatan sebeplerin neler olabileceği irdelenerek çözüm yoluna gidilmelidir.

Tırnak yeme davranışından dolayı çocuğu azarlamak, korkutmak, cezalandırmak gibi baskı yöntemlerinin uygulanması bu davranışın daha da artarak devam etmesine yol açabilmektedir.

Çocuğu korku ve kaygı yaratan ortam ve durumlardan uzak tutmaya çalışılmalıdır.

Küçük yaştaki çocuklar kaygı ve korku verici, şiddet içerikli filmler, televizyon programları, bilgisayar oyunları vb. gibi görüntülerden korunmalıdır.

Çocuk tırnağını yerken çocuğun ilgisi başka yöne çekilebilir. Örneğin: “Gel seninle oyun oynayalım” gibi.

Tırnak yemenin çok kötü bir davranış olmadığı, istenirse kolaylıkla vazgeçilebileceği çocuk ve gençlere anlatılmalıdır. Buna inanan çocuk, alışkanlığından vazgeçebilmek için çaba gösterecektir.

Çocuğun kil, kum, su, hamur, çamur gibi gerginliği ortadan kaldırıcı ve rahatlatıcı malzemelerle oynamasına ortam oluşturmalıdır.

Çocuğun tırnak yeme hareketini her tekrarlaması sırasında yapabileceği alternatif bir davranış bulunabilir. Örn: Tırnağını yediğini fark ettiği anda durup yumruğunu sıkabilir ya da bir eşyayı tutabilir.

Bu yazı tırnak yeme alışkanlığı, tırnak yeme alışkanlığının nedenleri, tırnak yeme alışkanlığı nasıl bırakılır, tırnak yeme alışkanlığı tedavisi, tırnak yeme alışkanlığını bırakma, tırnak yemenin zararları, tırnak yeme tedavisi, tırnak yeme nasıl bırakılır, çocuklarda tırnak yeme alışkanlığı, tırnak yeme nedenleri konusunda bilgi vermek için yazılmıştır.

tırnak yemenin zararları, tırnak yeme alışkanlığı nasıl bırakılır, tırnak yeme nasıl bırakılır, tırnak yemek nasıl bırakılır, çocuklarda tırnak yeme alışkanlığı nasıl bırakılır, tırnak yeme alışkanlığını bırakma, tırnak yemeyi nasıl bırakabilirim, çoçuklarda tırnak yeme sebebi, tırnak yemenin zararları nelerdir, ÇOCUKLARDA tırnak yeme nasıl bırakılır

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.