Çocuklarda Dikkat Eksikliği ve Tedavi Yolları

Çocuklarda Dikkat Eksikliği ve Tedavi Yolları

Anne babalar ve çevre tarafından afacan, yaramaz,yerinde duramayan, haşarı, ele avuca sığmaz,kıpır kıpır diye nitelendirdikleri çocukların bir kısmı aslında hiperaktif çocuklardır. Dikkat eksikliği ve hiperaktivite

bozukluğu, erkek çocuklarında kız çocuklarına oranla 3-6 kat daha fazla görülmektedir.Bu tip çocuklarda sürekli hareketlilik ile beraber dikkat eksikliği ve sinirli olma durumu sıklıkla görülmektedir.

Dikkat eksikliği belirtileri
Dikkat eksikliği olan çocuklar herhangi bir iş üzerinde dikkatlerini uzun süre toparlayamazlar , başladıkları işlerin sonunu getirmekte güçlük çekerler , dikkat gerektiren günlük işleri yapmak istemezler , eşyalarını sık sık kaybederler , unutkanlıkları vardır, işlerini düzensiz ve dağınık yaparlar , genelde bir işten diğerine çok sık geçiş yaparlar, karşısındakini dinlememe ve sık sık konu değiştirme görülür, dikkatleri ilgisiz uyaranlarla sık sık dağılır, çalışmaları plansızdır , emirleri anlamakta güçlük çekerler, yaptıkları işlerde dikkatsizce hatalar yaparlar.

Hiperaktivite belirtileri 
Çocukta yerinde duramama hali vardır, devamlı kıpır kıpırdırlar, yaşıtlarına göre hareketliliklerinde belirgin farklılık söz konusudur. Her şeye karışma , mobilyaların üzerinde gezme , ev içinde koşuşturma , bir iş yaparken sık sık ayağa kalkma gezinme halindedirler, karşısındakinin sözü bitmeden araya girerler, başkaları onların sözünü kesememekten yakınır,elleri ayakları kıpır kıpırdır, ellerinde sürekli bir şeylerle oynarlar, korkmadan düşünmeden tehlikeli işlere girme görülür, sakinlik isteyen grup içi etkinliklere katılmakta zorlanırlar, etraftaki insanlar tarafından sık sık hareketlilik konusunda uyarılırlar.

Hiperaktivite ve dikkat eksikliği olan çocuklarda okul çağından önce ve okul çağında aşırı hareketlilik ve dikkat eksikliği belirgin olarak göze çarpmaktadır. Bu dikkat eksikliği ve hiperaktivite özellikleri her ortamda kendini belli etmektedir . Hiperaktif çocukların , özellikle okul döneminde göreceli bir başarısızlık ve sık sık öğretmeninden uyarı alma durumları görülmektedir. Çoğu zaman zekaları normal hatta normalin üstünde olmasına rağmen derslerine konsantre olamadıkları ve dikkat eksikliği olduğu için okulda başarısızlık görülür. www.saglikvegebelik.com

Tedavi konusunda ilaç tedavisi gerekmektedir. Türkiyedeki mevcut ilaçlar ile dikkat eksikliği ve hiperaktivite semptomları büyük oranda kontrol altına alınabilmektedir. Gerekirse ilaç tedavisinin yanı sıra ek olarak pedagojik eğitim ile dikkat süresini artırma ve davranışçı yaklaşımlar vardır. İlaç tedavisinin ne kadar devam edeceğine klinik görünüm ve belirtilerin devam etmesine göre karar verilir.

Bu yazı dikkat eksikliği nedir, çocuklarda dikkat eksikliği, dikkat eksikliği tedavisi, dikkat eksikliği sebepleri, dikkat eksikliği nedenleri, dikkat eksikliği neden olur, dikkat eksikliği nasıl geçer konusunda bilgi vermek için yazılmıştır.

dikkat dağınıklığına bitkisel çözüm, dikkat daginikliginda bitkisel tedavi, cocuklarin okulda dikkat daginikligini nasil onleyebiliriz, dikkat dağınıklığına bitkisel tedavi, cocuklarda dikkat daginikliginda bitkisel tedavi nelerdir, okul çağındaki çocuklarda dikkat dağınıklığına bitkisel çözüm, cocuklarda dikkat dağınıklıgı nasılgeçer, çocukların sakinligi ve dikkati icin bitki, dikkat bozuklugu cocuklarda bitgisel kür, dikkat dağınıklığı için bitkisel çözümlerçocuklarda

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz