Çocuklarda Boy Uzaması ve Gelişimi

  • ÇOCUK SAĞLIĞI
  • Çocuklarda Boy Uzaması ve Gelişimi için yorumlar kapalı
  • 892 kez görüntülendi

Çocuklarda Boy Uzaması ve Gelişimi

Çocukların büyümesinde önemli bir etmen olan genetik faktörler, boy uzamasında da önemli bir rol oynamaktadır. Bu nedenle, gelişim çağındaki çocukların boy ve kiloları mutlaka düzenli bir şekilde takip edilmeli ve değerlendirilmelidir. Boy kısalığının %80’e yakın bir kısmı genetik olsa da, doğru beslenme ve mutlu bir hayat, çocuğun boyunun uzamasını sağlayacaktır.

Doğru beslenme, gelişimde önemli bir rol oynamaktadır. Kalsiyum ve demir açısından eksik bir beslenme, çocuğun boyunun uzamasını engelleyecektir. Zeka gelişimi için çok önemli olan protein grubu, kas gelişimi açısından da oldukça önemlidir. Güçlü kaslar, çocukların boy uzamasında önemli bir oynar. Güçlü kaslar için, gelişme çağındaki çocukların mutlaka protein ve kalsiyum yönünden zengin besinler tüketmeleri gerekmektedir.

Büyüme ve gelişmede, çocukların takip edilmeleri ve gelişimlerinin izlenmeleri oldukça önemlidir. Doğru zamanda doğru müdahale ile boy uzamasını sağlayabilir ve çocuklarınızın daha uzun olmasını sağlayabilirsiniz. Çocuğun fiziksel aktiviteleri de boy gelişimlerinde önemli bir rol oynamaktadır. Bu nedenle çocuklarınızın,  kemik gelişimini destekleyen basketbol, voleybol ve yüzme gibi aktivitelerde yer almalarını sağlayabilirsiniz.

En hızlı boy uzaması çocuğun doğum ile 2 yaş arasındaki dönemde ve gelişme çağında görülmektedir. Bu iki dönem arasında kalan dönemlerde, çocuğun gelişimi daha yavaş gerçekleştiğinden, boy uzaması için ergenlik dönemini beklemeniz gerekebilir. Ancak yine de, çocuğunuzun gelişimini izlemeyi ihmal etmeyin. Çocuğun gelişimini takip ederken mutlaka uzman bir hekimden yardım almanız gerektiğini de unutmayın.  Çünkü büyüme geriliklerinde ve yavaşlamalarında, gelişimlerinin takip edilmesinin önemli bir rolü vardır.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.