Çocuklarda Beslenme Ve Zeka Gelişimi Arasındaki ilişki

  • ÇOCUK SAĞLIĞI
  • Çocuklarda Beslenme Ve Zeka Gelişimi Arasındaki ilişki için yorumlar kapalı
  • 1.292 kez görüntülendi

Çocuklarda Beslenme Ve Zeka Gelişimi Arasındaki ilişki

Her insanın bütün hayatı boyunca bedensel, ruhsal ve sosyal yönden sağlıklı olması beyninin düzgün bir şekilde gelişmesiyle büyük ölçüde bağlantılıdır. Bu sebeple de hepimizin her gün düzenli olarak gerçekleştirdiği bir temel ihtiyaç olan beslenme sadece karın doyurmaktan ibaret olan bir davranış değildir. Beslenme anne karnında başlar ve ölünceye kadar devam eder. Yediğimiz besinler sağlığımızın korunması, zeka gelişimi ve daha güçlü bir bünye için vazgeçilmezdir. Özellikle çocukluk dönemlerinde dengeli beslenmek ileriki yaşlar için sağlam bir temel atmak için hiç kuşkusuz en çok dikkat edilmesi gereken konudur.

Dengeli Beslenme Alışkanlığı

Ayrıca düzenli ve dengeli beslenme alışkanlığı çocuklarda zeka gelişimi üzerinde de büyük ölçüde olumlu etki yapmaktadır. Bu nedenle çocuklarda beslenme ve zeka gelişimi arasında çok yakından bir ilişki vardır. Dünya üzerinde milyonlarca bebeğin sinir sisteminin gelişimiyle ilgili birçok problemler yaşadığı düşünüldüğünde beslenmenin ne kadar önemli olduğu bir kez daha görülmektedir. Çünkü bu tür hastalıklar beynin gelişme aşamasında ortaya çıkmaktadır. Beynin gelişimi açısından da tüketilen besinlerin önemi oldukça fazladır.

Çocuklar Hangi Besinlere Ağırlık Vermeli

Çocuklarda beslenme ve zeka gelişimi arasında çok sıkı bir bağ olduğu besinlerin faydalarına bakıldığında daha iyi anlaşılabilir. Yumurta; içeriğindeki yüksek protein sayesinde çocukların konsantrasyonunu arttırıcı özelliktedir. Yoğurt; tam yağlı yoğurt beynin işlevlerini artırarak hücre zarı gelişimine yardımcı olmaktadır. Ayrıca yoğurt içerisine birkaç parça bitter çikolata ekleyip çocuğunuzun beynindeki kan akımını hızlandırarak onun zihnini daha canlı tutmasına yardımcı olabilirsiniz. Yeşillikler; tam bir Folat ve vitamin kaynağı olan, ıspanak, lahana gibi yeşil bitkiler çocuğunuzun ilerleyen yaşlarında demans olma riskini azaltan besinlerdir. Yeni beyin hücrelerinin büyümesine yardımcı olmak amaçlı çocuğunuza yumurtalı ıspanak yedirebilirsiniz.Balık: doğal yağlı taze bir balık tam bir D vitamini deposudur. Çocuğunuzun zeka yönünden daha iyi ve güçlü bir hafızaya sahip olması için somon, ton balığı, sardalye gibi Omega-3 yönünden zengin balıkları yedirmenizde fayda vardır. Doğal et; hiçbir şekilde yapay madde, boya, aroma, koruyucu ve tatlandırıcı içermeyen etleri kullanın. Salam, sosis, sucuk gibi işlenmiş gıdaları tüketmekten uzak durun. Kuruyemiş; Protein, esansiyel yağ asitleri, vitamin ve mineral deposu fındık, ceviz gibi kuruyemişler çocuğunuzun sinir sistemi üzerinde büyük faydası olan besinlerdir.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.