Çocuk Gelişimi İçin Yapılması Gerekilen 4 Davranış

Çocuk Gelişimi İçin Yapılması Gerekilen 4 Davranış

Konumuz dahilinde sizlere çocuk gelişimi için yapılması gerekilen 4 davranış örneğini belirteceğiz. Ebeveynlerde birçok kez oluşan ufak denli tartışmalardan ötürü, genelde bunu çocukların yanında konuşmayalım gibi cümleler ile yatıştırdığınız konular mutlaka vardır. Çiftler arasında oluşan bazı etkenler çocuklarınız için o kadar da hassas konular değildir aslında. Hatta fazla abartılmayan konuları çocuğunuzun yanında bile dile getirebilirsiniz. Bu neden ile çocuğunuzun farklı metotlarda da gelişebilmesi için ebeveynlerin bir takım konularını bilmesi ve hatta şahit olması da gerekiyor. İyi bir çocuk gelişimi izlenimi için yanında yapmanız gereken 4 davranışı yazımızın hemen altında bulabilirsiniz.

ocuk-gelişimi Çocuk Gelişimi İçin Yapılması Gerekilen 4 Davranış

  1. Çocuğunuzun Yanında Birbirinize Nazik ve Kibar Olun

Mutlu çocukların şüphesiz ilham kaynağı öncelikli olarak mutlu çiftlerden gelmektedir. Eşiniz ile gün içerisinde veya eskiye dayalı tartışmanızın boyutu ne olursa olsun çocuğunuzun mutluluğu ve onunda iyi bir şekilde gelişebilmesi adına yanında eşiniz ile kibarca konuşup ve kibar bir şekilde bir şey isteyerek çocuğunuza bunu hissettirin. Örnek verecek olursak; evin biriken çöplerini eşinizin unutması üzerine eşinizle bu konuda çocuğun yanında tartışmaya girmeyin. Çocuğunuzun olmadığı veya uyuduğu saatleri bekleyerek eşiniz ile bu konuyu konuşun ve çocuğun yanında gayet normal bir şekilde kibar olun. Ayrıca bu tür ufak sorunlardan dolayı tartışmanın boyutunu asla yükseltmeyin ve hem kendi hem de çocuğunuzun mutluluğu için günü birbirinize sarılarak ve tatlıya bağlayarak sonlandırın.

  1. Çocuğunuzun Daha Pak Olması Adına Daima Temiz Olun

Çocuklar birer papağan gibidirler, ne söylersek onları ezberler ve bizim konuşmalarımız üzerine dilini geliştirmektedirler. Örnek verecek olursak bulunduğunuz coğrafya veya ilin şivesi gibi. Konuşmak gibi ayrıca çocukların bir diğer bizden aldıkları feyz, yaptığımız herhangi bir faaliyeti de ezberlemesi. Yani sadece konuşmak değil, yaptıklarımızı da örnek alabilmektedirler. Kendisinin de huy edinmesi için sofraya oturmadan önce ellerin yıkanması, sabah uyanırken yatağını toplamasını, günün belirli zamanlarında yapılan diş fırçalama işlemleri, kirlenmiş kıyafetlerinin değiştirilmesi ve sofradan kalkarken mutlaka ağzını silmesi gerektiği hatırlatmak amacıyla birlikte veya kendiniz yaparak ona da bu alışkanlığı benimsetebilirsiniz.

  1. Çocuğunuzun Yanında Birbirinize Sarılın ve Sevecenlik Gösterin

Eşiniz ile birlikte çocuğunuzun yanında mutlaka birbirinize sürekli sarılın, birbirinize kibar ve hoş şeyler söyleyin. Hatta yanında birbirinizi öperek bunu çocuğa yansıtın, bunun hiçbir sakıncası olmadığı gibi tam tersine çocuğunuz sizden şefkati ve sevgiyi feyz alacaktır. Çocuk sevgisi bu temeller üzerine gelişmekte olup, anne ve babanın sergilemiş olduğu sevgiyi ve hoşgörüyü amaç edinerek gelişim sağlamaktadır.

  1. Birbirinize Sürekli Yardım Edin ve Paylaşımcı Birere Ebeveyn Olun

Çocuğunuz yaşıtlarıyla veya büyüdüğünde paylaşımcı ve cömert bir insan sıfatına erişebilmesi için eşiniz ile çocuğunuzun yanında paylaşımlarda ve birbirinize yardım ederek ona hoşgörüyü sunabilirsiniz. Bu alanda yapacağınız işlemler sonucunda çocuklarda hoşgörü alışkanlığı niteliği kazandıracak bir adım atmış olacaksınız.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Etiketler: ,

Yorum Yaz