Çocuğunuzla Bebek Gibi Konuşmayın!

Çocuğunuzla Bebek Gibi Konuşmayın!

Bebeğinizin gözlerinin içine bakarak ve gülümseyerek onunla konuşun. Onu ismi ile çağırın.

Yatağın üzerine bebeğin göz teması kurabileceği, renkli, farklı sesler çıkaran hareketli oyuncaklar asın. Seslere yönelmesi, hareketleri izlemesi için yönlendirin. 4. aydan sonra oyuncağa uzanması ve dokunması için destekleyin.

3-4. aydan itibaren bebeğinizi kucağınıza alarak ayna karşısına geçin. Ona ismiyle seslenin, çıkardığı sesleri tekrar edin.

Bebeğinizi olabildiğince çok aile görüşmelerine dahil edin. Böylece yemektemasada diğerlerinin konuşmalarını dinleyerek çok sayıda kelime öğrenir.

12. aydan itibaren çocuğunuzun eline orta büyüklükte kırılmayan çelik bir ayna vererek “Bak benim burnum burada, senin burnun nerede?” şeklinde oyunlar oynayabilirsiniz.

Resimli kitaplar okuyun. Bırakın sayfaları kendisi çevirsin. Hikâyeler hakkında basit sorular sorun. Resim göstererek ‘Bu ne?’ diye sorun.

Altını değiştirirken yumuşak sesle şarkı söyleyin. Günlük hayatınızda yaptıklarınız hakkında, bebeğinizin hayatında olan kişiler; abla, ağabey ile ilgili şarkılar yaratarak söylemeyi deneyebilirsiniz.

 

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz