Çocuğun, Bebeğin Uyurken Ağızdan Su Gelmesi Nedenleri Ve Tedavisi

Çocuğun, Bebeğin Uyurken Ağızdan Su Gelmesi Nedenleri Ve Tedavisi

Uyurken ağızdan su gelmesi, ağız akması, ağızdan salya gelmesi,bebekler ve çocuklar dahil her yaş grubunda görülebilir. İşte uyurken ağızdan su gelmesinin nedenleri ve tedavisi:

Ağzı açık uyumak

Sinüsleriniz tıkandığında yani sinüzit olduğunuzda uyurken ağzınızdan nefes almak zorunda kalırsınız. Ayrıca ağzı açık uyuma alışkanlığı, alerjik rinit, uyku apnesi, tonsilit gibi sağlık sorunları da uyurken ağzı açık uyumaya neden olabilir. Ağzı açık uyumak da, aşırı tükürük üretimini tetikleyip, uykuda ağızdan salya akmasına yol açabilir.

Yanlış uyku pozisyonu

Yüzü koyun, yani midenin üzerine yatma alışkanlığı, uyurken ağızdan salya gelmesinin en sık karşılaşılan nedenlerdendir. Yüzü koyun yatmak sağlık açısından da pek çok sakıncası vardır.

Diş problemleri

Diş eti enfeksiyonu, diş çıkarma, dişte iltihap vb diş problemleri, tükürük üretimini artırıp uykuda ağızdan salya gelmesine neden olabilir.

Alerji

Alerjiden muzdaripseniz, alerji hastasıysanız, toza, polen, hayvan tüyüne vb. maddelere alerjiniz varsa, vücudunuzda aşırı histamin, mukus ve tükürük üretimi meydana gelir. Aşırı tükürük üretimine bağlı olarak uyurken ağızdan salya çıkabilir.

Reflü

Asit reflü olarak da bilinen Reflü, tükürük bezlerinin fazla çalışmasına neden olabilir. Bu durum uyurken daha şiddetli bir hale gelebilir. Normalin üstünde tükürüğü yutmak zor olacağından uyurken istemsizce ağızdan salya akar.

Parkinson Hastalığı

Parkinson hastalığı, yutkunma sistemini bozan sinir hastalıklarındandır. Özellikle ağızdan salya gelmesinden de sorumludur. 2012 tarihinde parkinson hastaları üzerinde yapılan bir çalışmada, bu hastaların %58’inde uyurken ağızdan salya geldiği tespit edilmiştir.

Diş çıkarma

Bebeklerde ve çocuklarda diş çıkarma dönemlerinde de ağızdan salya gelmesi görülebilir. Ateş, huzursuzluk, iştahsızlık da bebek ve çocuklardaki diş çıkarmanın diğer belirtilerindendir.

İlaçların yan etkisi

Uyurken ağızdan salya gelmesi, bazı ilaçların yan etkisi olarak da ortaya çıkabilmektedir. Genellikle Pilokarpin ve Morfin gibi çeşitli depresyon ilaçları, yan etki olarak uyurken ağızdan salya gelmesine neden olabilmektedir. Kullandığınız diğer ilaçları gözden geçirin, prospektüsünü okuyun, bunlar da yan etki olarak uyurken ağızdan salya akmasına yol açabilir. Uyurken ağız akıntısından ilaçlar sorumluysa, doktora bildirip bu ilacı muadili ile değiştirin.

Sinir sistemi bozuklukları

Otizm, Down Sendromu, Alzheimer hastalığı, Parkinson hastalığı, beyin felci, beyin felci, inme, Multipl skleroz vb. nörolojik bozukluklardan herhangi birinden muzdaripseniz, tükürüğü zaptetmek zor olabilir, bunun sonucu uyurken ağzınızdan salya gelebilir.

Ağız anatomisinde problem

Ağız yapınızın bozuk olması, bademciklerdeki şişme, ağzınızda normalden fazla diş bulunması da, uyurken ağızdan salya gelmesinin sorumlularındandır.

Kıl kurdu

Kıl kurtları, uyurken ağızdan ağız suyu akmasına, salya gelmesine neden olabilir. Doktorlar uyurken ağızdan salya gelmesinin en sık karşılaşılan nedeninin kıl kurtları olduğunu bildiriyor. Bir Dahiliye doktoruna başvurmalısınız, doktor sizden gaita testi isteyecektir. Kıl kurdu varsa gerekli tedaviyi uygulayacaktır.

Uyurken ağızdan su, salya gelmesi nasıl geçer?

Uyurken ağzınızdan su, salya akıyorsa bir Dahiliye doktoruna başvurmalısınız. Bebeğinizde veya çocuğunuzda bu durum söz konusuysa onu Çocuk Doktoruna götürmelisiniz. Doktor çeşitli testler yapıp durumun nedenini tespit edecek ve gerekli tedaviyi uygulayacaktır.

Uyurken ağızdan salya gelmesi nasıl önlenir?

  1. Burundan nefes alıp ağızdan verme alışkanlığı edinin.
  2. Burunda anatomik bozukluk varsa, geniz eti varsa, Kulak Burun Boğaz doktoruna tedavi olun.
  3. Alerjiniz varsa alerji ilacı kullanın.
  4. Yüksek bir yastık da uyumakta nefes alıp vermenizi kolaylaştıracak, salya akıntısını kesmeye yardımcı olacaktır.

Ağızdan salya, su gelmesi ile ilgili doktorlara sorular ve cevapları

Sual: Yaşım 57, son 3 veya 4 senedir gece uyurken ağzımdan su akıyor. Yattığım yastık ıslanıyor, bu bir hastalık mıdır? Şayet hastalıksa hangi branştaki doktora gitmeliyim?

CEVAP

Kulak Burun Boğaz Doktoru Koray Cengiz’in cevabı: (Ağızdan su gelmesi,bağırsak paraziti ve burun tıkanıklıklarından, enfeksiyon hastalıklarından olabilir. Kulak Burun Boğaz doktoruna müracaat edebilirsiniz.)

Sual: Bir aydır uyurken ağzımdan sık sık salya geliyor, bunun sebebi ne olabilir?

CEVAP

Kulak Burun Boğaz Doktoru İsmail Koçak’ın cevabı: (Gece horlama veya burun tıkanıklığı var mı?)

Sual: Ben uyurken ağzım açık uyuyorum ve ağzımdan salya akıyor, bunun tedavisi nedir?

CEVAP

Genel Cerrahi Doktoru İhsan Oruk’un cevabı: (Geniz etinden dolayı iyi nefes alamıyorsanız ağzı açık uyursunuz. Kulak Burun Boğaz doktoruna başvurmalısınız.)

Bebeklerde Salya Akmasının En Önemli Nedenleri Nelerdir? Tıklayınız

Çocuğun Ağız Suyunun Akması, Ağzından Salya Akması Nedenleri Ve Tedavisi Tıklayınız

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Etiketler: , , , , , ,

Yorum Yaz