Cinsellik

  • CİNSEL SAĞLIK
  • Cinsellik için yorumlar kapalı
  • 1.630 kez görüntülendi

Cinsellik

Cinsellik

İnsanın cinselliğinde en önemli organ beyindir. Beynin cinsel gelişimi doğum öncesi ve doğum sonrası hormonların düzeni, genetik yapı, yetiştirme tarzı, dış uyaranlar, dini öğretiler ve cinsel tecrübelerle oluşmaktadır.

Cinsel ilişki sırasında, cinsel organlara yansıyan tecrübeler genelde sorgulanırken, cinselliğin sadece cinsel organlarla sınırlanmadığını, beynin ve önemli cinsel organ olduğunu unutmamak lazımdır. Cinsel problemlerin çözümünde beynin öğrenme yeteneği, bu sebeple çok önemlidir.

Cinsel ilişkide karşı taraftan alman cevap, kadın ve erkek arasında fiziksel ve ruhsal karmaşık bir iletişim ortaya çıkarır. Bu basit olmaya iletişim, bir takım cinsel sorunların görülmesini olağan kılmaktadır.

Kadında cinsel cevap kabaca dört safha şeklinde kendini gösterir:

Uyarılma

Plato

Orgazm

Gevşeme (çözülme)

Uyarılma Aşaması

Uyarılma dönemi birkaç dakika ile birkaç saat arasında sürebilir. Hem fiziksel hem de ruhsal durumlardan etkilenir. Meme uçlan adale kasılmasıyla dikleşir, her iki memenin aynı şekilde olması şart değildir. Kanlanmanın artmasıyla göğüsler büyür, bu büyüme kadından kadına, aynı kadına ilişkiye de değişebilir. Dış cinsel organlarda bızır biraz büyür ve sertleşir. Büyük dudaklar dışa ve yukan doğra, içerdiği damarlara kan hücumu ile açılır, hazneye yol açar. Doğum yapmamış hanımlarda dudaklardaha ince hal alır. Kenarlara doğra açılma daha belirgin olur.Bu gerilme açılmı sonucu, büyük dudakların altındaki küçük dudaklar belirgin hale gelir. Ayrıca küçük dudaklarında gerilmesi ve uzaması bunu kolaylaştırır. Böylece hazne uzunluğuna katkıda bulunur. Haznede ne değişiklikler olur? İyi bir cinsel uyarılmanın haznedeki ilk belirtisi, 10-20 saniye içinde berrak bir hazne salgısı oluşumudur. Bu salgı hazne etrafındaki damarların uyarısı sonucu dolmasına bağlıdır. Bu salgı damlacıkları hazne duvarını kayganlaştıran, yumuşatan bir krem işi üstlenir. Daha önce de bahsettiğimiz gibi vagina asittir. Ayrıca bu salgı asitliği azaltıp normal hale getirerek spermin yaşama ihtimalini arttırmış olur. (Hem cinsel ilişki için hazırlık hem de bebek oluşumu için hazırlık ne muazzam bir dizayn!…)

Haznenin üst üste iki kısmı genişler ve uzar. Bu sırada da rahim ağzı ve rahim yukarıya ve arkaya doğru yer değiştirir. Böylece hazne kıvrımları düzleşerek, hazne uzunluğu 3 cm, çapı 4 cm kadar artabilir. Kan hücumu nedeniyle de hazne rengi değişir.

Plato Aşaması

Cinsel uyan yeterliyse, cinsel gerilim artar ve safhaya ulaşır. Bu safha sadece 30 cm-3 dk kadar sürer. Kadınların çoğunda bu dönem de, özellikle göğüs altlarından başlayıp, yukarı yüze, kollara doğru yayılan ciltte pembeleşme kızarma dalgası olur.Cinsel uyarılma derecesine göre, cilt kızarıklığı değişmektedir. Memeler daha da irileşir. Meme başı etrafındaki halkalar genişler, meme üzerindeki damarlar iyice belirginleşir. Bızır yukarı doğru kalkar biraz bızır derisi altında gizlenir. Bızır derisi, küçük dudaklarla ilişkidedir.

Erkeğin penisi hazneye girerken, burayı gererek orgazma ulaştırması kolaylaşmış olur. Vagina da sıvı salgılanması, uyarılmaya göre azalmakla birlikte devam eder. Damarların kan hücumu ile şişmesi haznenin alt kısmını biraz daraltcı etki yapar ki bu da orgazmik platformu oluşturur. Rahmin yukarı doğru hareketi ile hazne üst kısmında açılan yer ilişkide meninin toplanması, göllenmesi için bir havuzcuk görevi görür. Rahmin yer değiştirmesi bu dönemin sonunda en üst seviyededir, Rahimde ayrıca bu dönemin sonlarına doğru 1-2 dakika süreli kasılmalar meydana gelir ve rahim ağzı şişkin hale gelir.

Orgazm Aşaması

Orgazm dönemi, önceki dönemlerde gelişen damar dolgunluğu ve adele kasmalarının çözlem dönemidir. En üst düzeyde cinsel gerilim uyarı eşiğine ulaşıldığında meydana gelen istem dışı bir doruk noktadır. Tüm bu aşamaların içinde en kısa sürenidir. Sadece saniyeler alır. Ciltten göğüslerde, büyük dudaklarda haznenin üst kısımlarında hiçbir değişme gözlenmez. Hazne girişine yakın küçük dudak kısımlarında ve hazne alt kısımlarında orgazm kasılmaları olur. Bu kasılmalar istemsiz 0-8 sn. aralarla olan kasılmalardır. 3-15 kasılma meydana gelir. Bir önceki safhada başlayan rahim kasılmaları, bu safha da da devam eder.

Çözülme Aşaması

İlk iki aşamada (uyarılma ve plato) gerçekleşen değişimlerin geri döndüğü, normal hale dönüş aşamasıdır. Uzunluğu çok değişkendir ve önceki aşamalara göre değişir. Orgazma ulaşılmışsa bu sapfa 15 dakika kadar kısa olabilmektedir. Orgazm gerçekleşmemiş ise bir güne kadar uzayabilmekte- dir.

Cinsel uyarı ile, plato aşamasından geri dönüş sırasında, bu dönemde, arka arkaya orgazmlar elde edilir. Ciltte kızarıklık, yayılış şeklinin tersi şekilde solar. Bu sırada orgazm derecesine bağlı olarakciltte hafif nemlenme,terleme fark edilebilir. Göğüslerdeki değişmeler yaklaşık birkaç dakika içinde geriler, klitoris, 5-10 saniye içinde normal pozisyona döner. Uyarılma öncesi durumuna gelmesi ise 10 dakikayı bulur. Ama orgazm olmamışsa bu daha da uzar. 6 saat gibi bir müddet alabilir. Bu da bazen rahatsız edici olabilir. Diğer organlardaki değişmelerde kısa sürede normale döner.Hazne üst kısmındaki genişleme ise daha yavaş bir şekilde kaybolur. Bu da meninin burada göllenmesi, rahim ağzından spermlerin girişinin kolaylaşması için işe yarar.

Görüldüğü gibi cinsel cevap karşılıklı iki kişinin ruhsal ve fiziksel uyumu ile mükemmellik kazanabilecektir. Gebelik ve genel hastalık durumlarında günlük streslerde, eşler arasındaki

Ub uyum bozukluklarında problemler çıkması beklenebilir. Eşlerin uyum bozukluklarında problemler çıkması beklenebilir. Eşlerin sadece cinsel ilişkide problemi olabilir,birbirini mennun edecek uyaranları ve cevaplan tam kestiremeyebilirler. Bunlann da yerleşmesi zamanla olacaktır.

 

 

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.