Çinko Eksikliğinin Anlaşılması

Çinko Eksikliğinin Anlaşılması

Çinko eksikliğinin anlaşılması ; Çinko hücre çoğalması ve büyümesi için gerekli olan, bu nedenle her gün belli bir miktarda besinlerle alınması zorunlu olan bir çeşit mineraldir. Çinko minerali yaraların iyileşmesinde, büyüme ve gelişmede, ensülin üretmede rol oynar. Ayrıca çinko koklama, tat alma gibi hayati faaliyetlerde de etkin rol oynar. Çinko bağışıklık sistemini bir hayli güçlendirir ve solunum yolu enfeksiyonları oluşumunu engeller. Herhangi hastalıklı bir bireyin çinko minerali alması hastalığın sonlanmasında son derece etkilidir. Burun akıntısı, vücutta halsizlik, öksürük gibi geçici hastalıklarında iyileşmesinde rol oynar. Peki, bu yararları saymakla bitmeyen çinko minerali eksikliği nasıl anlaşılır? Öncelikle İnsanlarda günlük çinko gereksinimi yeni doğan ve ilk 6 ayda günde 3 mg, 1 ile 10 yaşlarında günde 10 mg, ergenlik döneminde günde 15 mg ve hamile kadınlarda günde 20 mg’dır. Bu değerlerin altında çinko tüketen bir bireyde grip, soğuk algınlığı, solunum yolu rahatsızlıkları, büyüme ve gelişmede yavaşlık, yaraların onarılmasında gecikmeler vs.  hastalıklar baş gösterebilmektedir.

Çinko eksikliğinin anlaşılması

Çinko eksikliğinin anlaşılması

Bir bireyde çinko gereksinimi en fazla çocukluk dönemlerinde artar. Bu dönemin büyüme ve gelişme dönemi olduğundan dolayı çinko gereksinimi oldukça fazladır ve gereksinime olumlu karşılık vermek son derece yararlı olacaktır. Çünkü çocukluk döneminde yeterli olarak çinko tüketmeyen çocuklarda büyüme ve gelişme yavaşlamaktadır ve çeşitli hastalıklar baş gösterebilmektedir. Doktorlar tarafından bireyde bulunan çinko eksikliğinin anlaşılması son derece kolaydır. Çinko eksikliği bulunan bir bireye eğer birey çinko tüketmekte zorluk çekiyor ise ağız yolu ile çinko takviyesi yapmaktadırlar.

Çinko eksikliğinin anlaşılması çok önemlidir. Çünkü zamanında yapılacak çinko takviyeleri olası tüm sorunları ortadan kaldıracaktır. Çinko eksikliği olan bir bireyde en çok dikkat çeken şeyler kısırlık, soğuk eller ve ayaklar, saç dökülmesi gibi göze çok çabuk çarpacak şeylerdir.

 

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz