Çin koronavirüs (Corona virüsü) nedeniyle Vuhan’da kurulan hastaneleri kapatıyor

  • SAĞLIK HABERLERİ
  • Çin koronavirüs (Corona virüsü) nedeniyle Vuhan’da kurulan hastaneleri kapatıyor için yorumlar kapalı
  • 4.153 kez görüntülendi

Çin koronavirüs (Corona virüsü) nedeniyle Vuhan’da kurulan hastaneleri kapatıyor

Ölümcül koronavirüs sebebiyle salgının ilk çıktığı yer olan Vuhan şehrinde geçici olarak kurulan tüm hastanelerin kapatılacağı açıklandı.

Ülkenin en kalabalık şehri olan Şangay’da yayın yapan devlet destekli The Paper internet sitesi, yaklaşık 2 ay boyunca sıkı karantina kurallarıyla yönetilen şehirde vaka sayılarının azaldığını ve enfekte olan hastaların tutulduğu prefabrik hastanelerin kapatılmaya başlandığını yazdı. Söz konusu geçici hastanelerde kalan birçok hastanın taburcu olduğu ve evlerinde müşahade altında kalacağı belirtildi.

Çinli yetkililer, yeni tip koronavirüse (Covid-19) karşı aşı geliştirme çalışmalarının nisan ayında klinik test aşamasına geçileceğini duyurmuştu.

Çin’in yanı sıra ABD, İngiltere ve İtalya’da da Covid-19’a karşı aşı çalışmaları devam ediyor. Geçtiğimiz günlerde, ABD Başkanı Donald Trump, Amerikalı ilaç firmalarından aşı çalışmalarını hızlandırmalarını istemişti.

Ölümcül virüs sebebiyle 3150’si Çin’de olmak üzere bugüne kadar 4000’i aşkın kişi hayatını kaybetti. Çin’de yaklaşık 81 bin kişi enfekte olurken bunların 60 bini hastalığı yenmeyi başardı. Koronavirüste görülen ölüm oranı ilk dönemlerde yüzde 2 olarak açıklanırken, ilerleyen günlerde yüzde 6’lara kadar çıktı.

Covid 19 vakaların yüzde 80’i evde iyileşecek düzeyde hafif semptomlar gösteriyor. Ancak koronavirüs özellikle yaşlılarda hayati riske yol açıyor. Virüsten dolayı hayatını kaybedenlerin çoğunun 60 yaş üzeri olduğu görüldü.

6 Mart 2020 itibariyle açıklanan resmi verilere göre virüse yakalanan 80 yaş üzeri hastaların yüzde 14.8’i hayatını kaybetti. Bu rakam, 70-79 arasında yüzde 8’e, 60-69 arasında ise yüzde 3.6’ya düşüyor. 50-59 yaş aralığındaki hastalardan ölenlerin oranı yüzde 1.3, 40-49 aralığında yüzde 0.4, 30-39, 20-29 ve 10-19 gruplarında da yüzde 0.2 oranı karşımıza çıkıyor.

Virüsten dolayı hayatını kaybeden 0-9 yaş arasında hasta bulunmuyor.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.