Cilt ve Saç Güzelliği İçin Pirinç Suyu Mucizesi !

Cilt ve Saç Güzelliği İçin Pirinç Suyu Mucizesi !

Pirinç  birçok ülkede özellikle Çin , Japonya ve Kore gibi Asya ülkelerinde temel gıda maddesidir. Pirinç bu ülkelerde  kolay bulunabilirliği nedeniyle yemek ve  diyetlerin bir parçası haline gelmiştir.

Pirinç suyu ise cildiniz ve saçlarınız için yararlı olabilecek besin maddeleri içerir. Pirinç, hem genel sağlık hem de güzelliği teşvik eden mineraller ve sekiz esansiyel amino asit ve bunun yanı sıra B, C ve E vitaminlerine sahiptir.

Basitçe söylemek gerekirse, pirinç suyu, pilav pişirirken veya suda kaynattıkdan sonra elde ettiğiniz süt beyazı çözeltidir. Avantajlarının çoğunu ortaya çıkarmak için konsantre edilebilir, seyreltilebilir veya fermente edilebilir.Pirinç suyu hakkında bir başka harika şey, muhtemelen herkesin evde yapabileceği en basit  ”güzellik ürünü” olmasıdır. Bunun için  pirinç ve su ihtiyacınız olan tek şey. Kaynatmadan ve kaynatarak pirinç suyu hazırlamanın iki yolu vardır.

Kaynatarak pirinç suyu hazırlama

1. 1 fincan organik pirinci temiz su ile yıkayın.Bir tencerede 3 su bardağı su ile pişirin. Pilav piştikten sonra suyu temiz bir kaba süzünüz. Pirinç suyunu soğutun. sonra buzdolabında 1 hafta kadar hava geçirmez bir kapta saklayın.Bu konsantre çözeltinin 1 ila 2 çorba kaşığı 1 su bardağı suyun içinde (  süt görünümü karışımı elde ediniz) için karıştırın. Bu karışımı günlük cilt ve saç bakımı rutininde kullanabilirsiniz.

Kaynar suya pirinç ekleyerek demleme usulü  hazırlama

1. Bir fincan organik pirinci  suda yıkayın derin bir kaba alın .  2 bardak su ekleyin.15 ila 30 dakika boyunca demlendirin. Karıştırın ve sonra suyu başka bir kabın içine boşaltın. Bu suyu temiz bir kaba aktarın ve 3-4 gün buzdolabında saklayın. Kullanmadan önce iyice çalkalayın.

Buzdolabında saklamadan önce, fermantasyona izin vermek için pirinç suyunu oda sıcaklığında 2 gün boyunca tutabilirsiniz. Fermente pirinç suyunu kullanmak için, kullanmadan önce 1: 3 oranda sade su ile seyreltin.

Ev yapımı pirinç suyunuz hazır olduğunda, günlük cilt ve saç bakımı rutininde kullanabilirsiniz. Cilt ve saç için pahalı ve kimyasal bazlı kozmetik ürünleri yerine pirinç suyunu tercih edebilirsiniz.

Cilt ve saç için pirinç suyunun  diğer faydaları ise :

1.Saç Sağlığını İyileştirir:

Saçınızı şampuanladıktan sonra, saçınıza su ile seyreltilmiş pirinç suyu dökün.
Parmak uçlarınızı kullanarak, saçlı derinize 10 dakika boyunca hafifçe masaj yapın.
Saçınızı su ile iyice durulayın.
Haftada 2-3 kez bu saç bakımını uygulayın.
Ekstra faydası için, biberiye, lavanta  gibi uçucu yağları damla damla ekleyerek kullanmadan önce pirinç suyuna ekleyebilirsiniz.
İçine yeşil çay da ekleyebilirsiniz. Fermente pirinç suyu kullanılıyorsa, saçlarınızı su ile durulamadan önce sulandırdığınızdan emin olun.

2. Kıvır kıvır ve Bukleli Saçlar için:

Kıvır kıvır ve Bukleli saçlar söz konusu olduğunda, pirinç suyu çok faydalıdır. İçindeki protein miktarı saçınızı derinleştirebilir . Aynı zamanda saç esnekliğini gidermeye ve iyileştirmeye yardımcı olabilir.

Japon kadınların saç stilleri ve saç bakımı uygulamalarının tarihçesi hakkında kapsamlı araştırma yaptı ve bu kadınların her gün saçlarını yıkamak için pirinç suyunu kullandıklarını keşfetti. Pirinç suyu yüzey sürtünmesini azaltır (saçların elektriklenmesi )ve saç esnekliğini arttırır. Saçlarınızı şampuanlayın ve  su ile iyice yıkayın.
1 kısım fermente pirinç suyu ve 3 ölçü banyo suyu karıştırın, bu karışımı son bir durulama olarak kullanın.
En iyi sonuç için haftada bir veya iki kez bu tedaviyi tekrarlayın.

3. Tahriş olan cildi rahatlatır:

Pirinç suyundaki nişasta egzama kuru cilt lezyonlarının tedavisinde etkilidir. Deri tahrişini ve iltihaplanmayı yumuşatır. 15 dakika boyunca günde iki kez pirinç nişastası içeren banyo suyuna maruz kalmanın hasarlı cildi iyileştirme kapasitesinde% 20’lik bir iyileşme sağlamasına neden olduğu  bildirilmiştir. Özellikle atopik dermatit hastalarında bariyer hasarı gören cilt için bu cilt onarım banyosu  önerilmektedir.
Her türlü cilt tahrişi veya enflamasyon için, banyodaki sıcak suyu arıtmak için birkaç fincan pirinç suyu ilave edin. Vücudunuzu bu suda 15 ila 20 dakika, günde iki kez ıslatın.
Lokalize tahriş için, pamuğu soğuk pirinç suyunun içine batırın ve etkilenen bölgeye uygulayın. Günde birkaç kez tekrarlayın.

4.Ciltteki  Gözenekleri  Sıkılaştırır:

Ciltteki açık veya büyük gözenekler, akne ve siyah noktalar gibi farklı sorunlara faydası olabilir. Açık gözenekler yağlı ciltli insanlarda sık görülür. Bu tahriş edici problemle mücadeleye yardımcı olmak için, pirinç suyu çok etkilidir.
Pirinç suyu, ciltteki iri gözenekleri doğal bir büzücü olarak sıkılaştırır ve cildin pH dengesini iyileştirmeye yardımcı olur.

Pirinç suyunu eşit miktarda su ile inceltin.
Çözümde bir pamuk topu ıslatın ve yüzünüze sürün.
15-20 dakika bekletin, sonra durulayın.
En iyi sonuç için yüzünüzü temizledikten sonra her gece bu  losyonu kullanın.

5. Ciltteki Lekeleri giderir ve Beyazlatır:

Pirinç suyu cildinizi sağlıklı ve kusursuz hale getirir. Toksinleri deriden atmaya yardımcı olur, cildin elastikiyetini artırır ve iltihaplanmayı azaltır. Artı yaşlanma lekelerini ve hiperpigmentasyonunu önler ve cildin renk tonunu ( beyaz) açar .

Seyreltilmiş pirinç suyuna bir pamuk batırın ve bunu  toner gibi temiz yüzünüze uygulayın. 5 ila 10 dakika oturmasına izin verin. Ardından birkaç dakika dairesel hareketlerle masaj yapınız.Ilık su ile durulayın. Bunu en az günde bir kez yapın.

6. Deri Yumuşatır:

Pirinç suyu, cildinizi yumuşak ve nemli tutmak için mükemmeldir. İçindeki protein cildin daha uzun süre nemli kalmasını sağlamak için su kaybını önler .
Ayrıca, yaşlanmanın, güneşe maruz kalmanın ve çevresel faktörlerin neden olduğu serbest radikal hasarını azaltmaya yardımcı olan antioksidanları içerir.

Pirinç suyunu 1: 2 oranında soğuk su ile inceltin.
Bu çözeltiye bir bez batırın.
Bu bezi temiz yüzünüze yerleştirin ve 15 dakika veya daha fazla süreyle bırakın.
Yumuşak ve pürüzsüz bir cilt elde etmek için yüzünüzü artık pirinç suyu ile hafifçe yıkayın.
Sonunda yüzünüzü su ile durulayın.
Bu  uygulamayı günde bir kez tekrarlayın.

Ayrıca Beyaz pirinç, kahverengi pirinç, Yasemin pirinç vb. gibi çeşitli pirinç çeşitlerini kullanabilirsiniz.
Kir ve diğer parçacıkları temizlemek için daima pirincinizi suyla yıkayın.
Organik ürünlerin zirai ilaç içermediğinden düzenli pirinçten biraz daha pahalı olmasına rağmen organik pirinç kullanmaya çalışın.
Seyreltilmemiş pirinç suyunu saçınızda kullanmayın, çünkü topaklarla sonuçlanabilir ve zamanla saçınıza birikebilir.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz