Cilt Lekesi ve Bakımı İçin Elma Sirkesinin Faydaları !

Cilt Lekesi ve Bakımı İçin Elma Sirkesinin Faydaları !

Yüz bakımında kullanılan güzel ürünlere rağmen, Elma Sirkesi bir çok özelliğinden dolayı listenin başında ve bu durum size biraz garip ve olağandışı gelebilir. Fakat cilt için avantajlarını öğrendiğinizde bu görüşünüzü değiştireceksin.Elma sirkesi elma kabukları ve suyu fermente ederek elde edilir ve evde de kolaylıkla hazırlanabilir .Sirke sağlığınız için faydalı enzimler, bakteri, pektin ve çeşitli mineralleri içerir.

İşte Elma Sirkesi’nin cildiniz için faydaları ;

* Yaşlanma izleri için

Elma sirkesi cildinizi daha sağlıklı ve daha parlak hale getiren ölü cilt hücrelerinin ( peeling ) çıkarılmasına yardımcı olan çok güçlü bir alfa hidroksi asit içerir. Yüz yıkama için ticari ürünler, cildinizi etkili bir şekilde canlandıran, elma sirkesi’nin aksine, az miktarda işlenmiş alfa hidroksi asit içerir.

Eğer Yaşlanma izleri için elma sirkesi kullanmak için : Seyreltilmemiş biraz elma sirkesi pamuk kullanarak lekelere doğrudan uygulayın. 20-30 dakika bekletin ve yıkayın. 6 hafta için günde bir veya iki kez yapın, büyük bir fark göreceksiniz!

* Akne ve Sivilce İçin

Akne tedavisi için pahalı kremler ve çeşitli ürünleri satın almak yerine doğal ve ucuz bir şekilde bu durumdan kurtulabilirsiniz. Elma sirkesi antibakteriyal, antifungal ve antiviral özellikleri akne ve cilt enfeksiyonlarını önler. Ayrıca cilt gözeneklerindeki tıkanıklığı ve siyah noktaları kaldırdığı için cildinizin düzgün nefes almasını sağlar. Bu nedenle akne ve sivilceleri tedavi etmede çok etkilidir.

Elma sirkesi sadece cilt yüzeyindeki aşırı miktardaki yağları temizlemekle kalmaz aynı zamanda pH düzeyini dengeler. Elma sirkesi sebum üretimini dengeler ve cildinizin yağlı veya çok kuru olmasını engeller.

Cildinizi Temizlemek İçin Elma sirkesi Nasıl Kullanılır?
Elma sirkesi cilde zarar verebilecek güçlü bir asit içerir. Bu nedenle, su ile inceltin.Cild uygulayın 20 dakika bekletip durulayın. bunu hergün bir kez uygulayın.

* Yağlı ve Kuru Cilt için

Elma sirkesi kuru veya yağlı ciltlerde cildin normal pH dengesini sağlar. Sirkeyi sulandırıp tonik olarak kullanabilirsiniz. İki ölçü su ile bir ölçü sirkeyi karıştırın. Hassas bir cilde sahip olanlar bir ölçü sirke ile üç ölçü suyu karıştırabilirler. Temiz cilde uygulayın. Bu çözeltiden bir miktar hafifçe sürün. 20 dakika bekletip durulayın. Ayrıca bu karışımı saçlar içinde kullanabilirsiniz.Saçları besler ve parlatır.

*Cilt Toniği için

Elma sirkesi ile ev yapımı tonik yapmak için:Sirke ve suyun eşit kısımlarını karıştırın.Daha iyi bir etki için, yeşil çay, aloe vera jeli ekleyebilirsiniz. Cildiniz alışırsa, elma sirkesi konsantrasyonunu yavaş yavaş artırın. Eğer cildiniz alerjik değilse bu toniği hergün rahatlıkla kullanabilirsiniz. Unutmayın: Şişeyi su ve sirkenin iyi karıştırıldığından emin olmak için kullanmadan önce sallayın.

Elma sirkesini yüzün tamamına uygulamadan önce, yüzünüzün küçük bir alanında (tercihen çenenin altında) test edin. Cildinizdeki reaksiyonunu görmenin tek yolu budur.
Uygulamadan önce cildinizdeki makyaj , yağ ve kiri temizleyin .Temiz pamuklu bir yün kullanarak sirkeyi cildinize uygulayın. Göz çevresine temas ettirmeyin.

İlk defa elma sirkesi kullanırsanız yüzü 5 dakika sonra ılık suyla durulayın. Hiçbir yan etkisi yoksa, kullanmaya devam etmekten çekinmeyin. Elma sirkesi toniğini kullanmanın en iyi yolu, geceleri UV ışınlarının hassasiyetini önlemektir.
Elma sirkesi, sadece yüzünüz için değil. Tüm vücut için kullanabilirsiniz. Sırtınızda sivilceye maruz kaldıysanız, pamuklu bir bezle uygulayın veya bir sprey şişesine dökün.Cildiniz için Elma sirkesi’nin diğer yararı ciltte oluşan et beni ve siğilleri yok etmektir . Ayrıca, asit reflü için mükemmel bir ilaçtır .

Elma Sirkesi ve Yumurta ile yapılan Cilt Maskesi

2 yumurta , 1 yarım limonun suyu, 2 çay kaşığı elma sirkesi

Önce yumurtaların aklarını ayırın. Limon suyunu yumurta akının üzerine döküp biraz karıştırın. Daha sonra elma sirkesini ekleyin ve yumurta akları köpürünceye kadar karıştırın. Yüzünüzü ılık suyla yıkadıktan sonra parmaklarınızla maskeyi yüzünüze uygulayın. Göz ve ağız çevresine sürmeyin. 10-15 dakika kadar kurumasını bekledikten sonra yüzünüzü ılık suyla yıkayabilirsiniz. Maskeyi çıkarttıktan sonra nemlendirici kullanın. Bu maske gözeneklerde biriken yağı ve kiri temizleyip sivilce oluşumunu engellerken büyük cilt gözeneklerinin küçülmesine yardımcı olur.

Elma sirkesi ayrıca kolesterole iyi gelir. Anemiye karşı birebirdir.Sirkenin ateş düşürücü etkisi vardır.Ayak sağlığı için sirke önemlidir.Sirke, astım ve solunum hastalıklarına iyi gelir.

Sirke boğaz ağrılarını geçirir.Başı ağrıyanlar genel olarak ağrıyı alması için sirkeli bez kullanırlar.Sirkenin varisleri iyileştirici etkisi bulunmaktadır.Tırnak mantarı ve kepek için tedavi edicidir.Selüliti azaltır,Güneş yanığı için tedavi edicidir.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz