Cilt lekeleri için içlen dışa doğal reçeteler

Cilt lekeleri için içlen dışa doğal reçeteler

Cilt lekeleri için içlen dışa doğal reçeteler

cilt lekeli bir cilt ister ki? Tabii ki kimse istemez.. Ama herkes bir şekilde bu sorunla uğraşır ne yazık ki. Güneşin olduğu bir yerde leke de oluyor. Sadece güneş de değil zaman ve beslenme de lekelerin yapımından sorumlu faktörler araşında.
Neyse ki çözümü var. Ciltte lekelenme hepimizin istemediği ama uğraşılması sanıldığı kadar da zor olmayan bir sorun. Çözüm iki taraflı çalışmada yatıyor. Cilt lekelenmeleri için hem içten hem de dıştan çalışmak gerekiyor. Lekeler henüz yeni ise bahar aylarında tere tüketmenin hayli etkili bir çözüm olduğunu söyleyebilirim. Ayrıca sinameki de kaynatılarak içılebilir. Lekelerin niteliğine bakarak kaynağını tespit etmek mümkün. lekeleri büyüteç altına alın. Lekeler açık renkmi koyu renk mi? Bu bilgi epey işimize yarayacak bir bilgidir zira. Vücuttaki lekeler açık renk ise balgamdan kaynaklanan bir sorun var demektir, eğer lekeler kahverengimsi ya da siyahımsı ise dalaktan kaynaklanan bir sorun olabilir.

MUTFAFAĞINIZDAKİ GÖĞAL BAKIM MALZEMELERİ

LİMON

işte çok amaçlı bakımın sarı şekeri. Neye iyi gelmiyor ki… Sayalım. Dezenfekte eder, temizler, lekeli, sivilceli, cansız ve yağlı ciltlere çok faydalıdır. Eğer cildiniz hassassa lımon suyunu kullanırken biraz daha su ekleyin. Limonun en önemi özelliklerinden biri porları sıkıştırmasıdır. Limonu toniklerde, maskelerde kullanabilirsiniz, ayrica limon iyi bir temizleme losyonu işlevi görür.

ZEYTİNYAĞI

Cennetin meyvesi denilen zeytinden üretilen yaşam iksiri dediğim zeytinyağına yüz ve beden bakımındaki etkileri saymakla bitmez. Yumuşatıcı, besleyici, koruyucu özelliklere sahip olmanın yanı sıra ince yağı zar tabakasından geçerek cildi besler. Bu besleme hem içten hem de dıştan olur. Cildi korur. Zeytin ağacının yapraklarından yapıIan çay insanda gerginlik ve sinir bırakmaz. Rahatlatıcı, sakinleştirici etki yayar. Beslenmede kullanılan zeytinyağı, safra salgısın artırarak bağırsaklardaki kas kasılmasını önler. Rahatlık verir. Ayrıca zeytinyağını böcek ışımalarına karsı da kullanabilirsiniz.

ZENCEFİL

ZencefiI de tek başına iyi bir kurtarıcıdır. Sıkıştırma, dezenfekte etme özelliği vardır. iştan dengesini kurmada, yağ yakmada etkiler Soğuk algınlığına ve selülitlere iyi gelir.

YOĞURT

başlı başına bir şifa Kayrağı olan yoğurt cildi nemlendirir, besler ve temizler. Ciltteki Kızarmalara iyi gelir, cildi sakinleştirme özelliği vardır. Yoğurt, güneş yanıklarına karşı da bir hayli etkilidir

SALATALIK

Salatalık çok iyi bir C ve A vitamini kaynağıdır. Kalsiyum, magnezyum, beta karoten ve potasyum yönünden güçiüdür, Cildi nemlendirir, besler, canlılık verir. Rivayet odur ki güzelliğiyle ünlü mısır kraliçesi Kleopatra, salatalık ve sütle banyo yaparmış…

KAYMAK

Kaymak deyip de geçmemeli. Kaymağın yaraları dezenfekte eden ve iltihabı alan bir etkisi vardır. Kaymak ve balın karışımı sadece bir lezzet durağı değil, güzelliğinize güzellik katan sihirli bir merhem gibidir. Kaymak ve bal karıştırılıp yüze sürüldüğünde, cildi yumuşatarak ciltteki mat görünümü yok eder. Cildin nemliliği dengelenir.

TARÇIN

Cildi dezerfekte edici özelliği vardır, Canlandırıcıdır, kan dolaşımını ayarlayarak cildin nefes almasını sağlar. Mikrop önleyicidir, cildi temizler, besler. Ciltte oluşan mantar ve bakteri hastalıklarının yayılmasını engeller. Yüksek oranda magnezyum içermesinin de ayrıca cilde çok yararı vardır. Migren, Daş ağrısı gibi durumlarda iki damla tarçın yağı koklatılır. Hassas cıltlerin ise tarçını dikkatli kullanması gerekir.

KARANFİL

Karanfilin antibakteriyel özelliği vardır. Cildi temizler, dezenfekte eder. Porları sıkıştırarak cildi sakirleştirir. en basit kullanım yolu olarak, br çay kaşığı karanfili bir bardak suda 30 dakika demleyin Akşamlan temiz cilde pamukla sürün.

BAL

işte cennetten çıkma bir ürün daha Balda yok yoktur. Vitaminler, enzimler, mineraller, aminoasitler ve vücut için gerekli yaşamsal değede diğer pek çok elementi içedir. Dezenfekte edici, sıkıştırıcı ve sakinleştirici özellikleri vardır. Cildi koruyucudur.

YUMURTA

Yumurtanın da yararları say say bitmez. Cildi sıkıştırır, besler, rengini açar; protein, folik asit, fosfor, demir, çinko açısından zengin bir besindir.  Vücudun ihtiyacı olan aminoasitleri içerir. Sağlıklı bireyler her gün et veya peynir yerine yumurta tüketebilir. Yüksek kolesterolü olanlarsa haftada iici üç kez yumurta yiyebilir. Yumurta, hem maskelerde hem peelinglerde hem saç hem de tırnak bakımında rahatça ve güvenle kullanabileceğimiz bir besin ve üründür.

TEREYAĞI

A vitamininin en yoğun olarak Dulundugu gıda tereyağıdır. Antioksidan içerir. İyot bakımından zengin içeriğe sahiptir İçeriğindeki çinko değerleri sayesinde, çinko eksikliğinden oluşabilecek cilt bozukluklarını azaltır. nem oranını dengeler, besler, iyileştirme özelliği vardır Maske olarak kullanılabilir. Tereyağını balla karıştırarak mucizeler yaratabiliriz.

TÜRK KAHVESİ

işte size tam bir antioksidan deposu. Telvesiyle birlikte pişirilmesi şüphesiz ki Türk kahvesinin antioksidan özel üçlerini artırıyor. Böylelikle içeriğindeki pclifenollerle antikanserejen özellik kazan yor. Türk kahvesinin yuvarlak ve kûçük gözenekleri  cilde daha çok  temas ederek cildin daha iyi temizlenmesini sağlar. Aynı zamanda içeriğindeki yoğun miktardaki kafein, kan dolaşımını hızlandırır ve hızlanan kan dolaşımıyla da oksijenlenme meydana gelir. Cilt nefes alır. Üstüne üstlük fal da bakılır.  türk kahvesi hem ruha hem hedene iyi gelir kısacası. Mutfağın olmazsa olmazlarından bence.

IHLAMUR

İşte size cilde nem veren, cildi sakinleştirip toksinlerden arındıran başka bir bitki. Ihlamur, cildi yeniler, kan dolaşımını ayarlar. Renk kaybin arattır ve renk farkının zamanla tamamen yok olmasına yardımcı olur. göz çapaklanmalarında pamuk yardımıyla gözlere kompres yapılırsa çapaklanmayı önler, gözleri dinlendirir. Saçlar yıkandığında beslenip kuvvetlenmesini sağlar. Sabah aç karnına içilen ıhlamur kilo vermek isteyenlere kesinlikle yardımcı olur.

ADAÇAYI

Adaçayı bütün cilt tipleri için uygundur Sakinleştirici, hücre yenileyici, iyileştirici özelliğe sahiptir. Zararlı toksinlerin atilmasını sağlari, bakleri ve enfeksiyona karş, cildi korur ve üst tabakanın zamanla kalınlaşıp güçlenmesini sağlar.

SARMISAK

Temriye, uyuz ve yaraların tedavisinde kullanılır. Dezenfekte edici özelliği vardır. Kullanıldığı yere dikkat edilmelidir. Ne için, ne zaman ve nasıl kullanılacak çok önemlidir, aksi takdirde cilde zarar verebilir.

KETENTOHUMU

içercigi Omega 3 yağ asidi sayesinde cildi kurumaktan korur. Sağlıklı bir cilt oluşumuna katkı sağlar. Kan basıncını ayarlamada yararlıdır. Cildin nefes almasını sağlar. Nefes alan cilt de elbette sağlıklı, canlı ve oarlak görünür.

DOMATES

Başka bir vitamin deposu olan domates. cildinizin en çok ihtiyacı olan A vitamini acısındar epey zengindir. Ancak cilde sürüldüğünde bazı ciltlerde alerjiye ye yol açabileceğini de göz önünde bulundurmak gerekıyor bun u test etmek için kolunuzun iç kısmına bir miktar domates sürün, eğer yanma varsa alerjik bir durum oluşmuş demektir. Tam tersine kaşıntı varsa bu, domatesin cildirize yararli olduğunu gösterir

İRMİK

Besin ceğeri yüksek olan bir yiyecektir. Yüzde 73 oranında karbonhidrat İçerir. 100 gram irmik içince yaklaşık 360 kcal enerji vardır. Irmik tanecikleri cildi temizler, gözenekleri açarak içeriye sıkışan bakler leri, kirleri temizler Peeling için vazgeçilmez bir üründür.

MAYA

maya yüzde 50 olanında protein. B grubu vitaminler. demir, kron, magnezyum, fosfor, çinko ve selenyum gibi mineraller içerir. Bununla beraber cildi besler, botoks etkisi yapar, cildi nemlendirir. yenileyici özelliği vardır, kürler seklinde uygulanması halinde dada da etkili olur.

SÜT

Cildi besler,  enerji verir ve bakterileri öldürür. Cilde yumuşaklık ve nem verir. Maskelerde, kremlerde, vazgeçilmez bir üründür. Alerjik bir durum yoksa her ciıt tipi rahatlıkla kullanabilir.

ELMA

Eski bir İngiliz atasözü “elma giren eve doktor girmez” der. Hakikaten doğrudur bu Söz. Çünkü elmanın yararlar saymaka bitmez. Hem içerden hem dışarıdan sağlık için elma olmazsa olmaz bir meyvedir. Elma göz çevresindeki kırısklıkları ve yorgunlukları almada birebir etkilicir. Elmanın suyu losyon olarak kullanıldığında cildı şahane bir oiçimde nemlendirir.

PORTAKAL

C vitamini kaynağı portakal cildi canlandırır, porları sıkıştırır, cilt pH ını dengeler. iyi bir antiokidan olmasının yanı sıra cildin direncini artırarak güzelleştirir ve güçlendirir. Yapısıncaki karolen maddesi kanı temizleme özelliğine sahiptir ve bu yüzden portakal suyu cildi güzeleştirerek cildi tatlı bir pembelik verir. Kabuklarındaki esans sivilcelere sürüldüğünde biraz yanma yapar, ama sivilcelere karşı etkin bir silah Olduğundan sivilceleri iki ay gibi bir sürede tamamen ortadan kaldırabilir.

BUĞDAY ÇİMİ SUYU

Bağışiklık sistemini güçlendirir. Kandan ve hücrelerden teksirleri temizler. Aikalize eder, kanın pH ını dengeler. Kanın oksijen taşıma kapasitesini artırır. Kan şekerini dengeler. Kırmızı kan hücrelerin artırır. Antibakteriyel etkiye sahiptir. Antioksidan açısından zengindir, anti-aging  etkisi vardır. Cilde canlılık ve renk verir, nem oranını dengeler.

AVOKADO

Avonado cildi Korur. besler, özellikle nuru ciltlere tavsiye eaiImesi-ne rağmen oütün cilt tipleri rahatlıkla kullanabilir. Bileşiminde A, B. D. E. H. K ve P vitaminlerinin yanı sıra ayrıca lesitin, histidin, fitostero1. klorofil ve protein bulunur. Bunlar cildin dostu ve cildin ihtiyacı olan maddelerdir. Avokado yağ. da cilde iyi gelir, cildi besler ve cildin par-laKİ.k kazanmasını sağlar. Avokado ayrıca sedef hastalığının tedavisine yardımcıdır.

BADEM

Cildi besler, yaraları iyileştirir. Bademin bileşiminde yüzde 54 yağ, yüzde 16.9 nişasta bulunur. Madensel tuzlar ve vitamin açısından epey zengindir. Bademin yorgun ve yaşlı ciltler üzerinde müthiş olumlu bir etkisi vardır. Bademyağı cilde ve Özellikle saçlara iyi gelir. Antıoksidan E vitamini yönünden oldukça zengin olan badem, cildin en iyi dostlarından biridir, hatta karkasıdır.

ÇİLEK

Çileğin cildi şıklaştırıcı özelliği vardır Ancak bazı ciltlerin çilek gibi meyvelere alerjisi olabilir, o nedenle çoklukla önerilmez. Çilekteki kükürt cildin sararmasını önler. Çilek yapraklarıyla yapılan çayı soğuduktan sonra losyon olarak kullanabilirsiniz. Aynı zamanda bu çayı bir buz Kabına koyup,buzluğa  koyun, buz tutsun. Ardından iki günde bir cilde soğuk kompres yapın. Cildinizin canlanıp sıkılaştığını göreceksiniz.

SİYAH ÇAY

Cildi sıkıştırır, özelıİKle bu özelliğınden dolayı koruyucu losyon olarak çok faydalıdır. Sabah akşam yüzünüzü siyah çayla şilebilirsiniz. Çayın yorgun gözlere de favdası vardır. Pamukları çaya batır  ve göz kapaklarınızda bekletin

CEVİZ

İçerisindeki yağ ve magnezyum deposu olma özelliğiyle zihinsel fonksiyonların artmasında büyük payı olan ceviz egzama hastalığından Alzheimer’a kadar birçok rahatsızlığa iyi geliyor. Ceviz ezip avokado ve balla karıştırarak vitamin deposu bir maske hazırlayabilirsiniz.

GÜL

Antiseptik ve mikrop öldürûcü özelliklere sahip gül suyu özellikle yaraları temizlemekte kullanılır. Ergenlik sivilceleriyle savaşmakta da çok etkilide. Gül suyunu saçtaki kepeklenmeye karşı da kullanabiliriz. Gül suyu, cilde canlılık kazandırarak cildi gerginleştirir, ciltteki doğum lekelerini alır. Makyaj temizliğinde mükemmel bir  üründür. Alerjik ciltlerin rahatlıkla kullanabileceği doğallıktadır. Gülyağı, gül suyunun aksine hafif müshil etkisi yapar. Göz nezlesine ve kanlanmalarına iyi gelir.

HİNDİSTANCEVİZİ YAĞI

işte cennetten Çikma bir ürün daha. Hindistancevizi yağı öncelikle doğal bir nemlendiricidir. Tüm vücuda ve yüze uygulanabilir. Hücrelerdeki kolajen miktarı seviyesini yükseltir ve kırışıkların oluşmasını engeller. Ayrıca antibakteriyel özelliğe sahiptir ve mantar oluşumunu da engeller. Bir parça karbonatla karıştıracağınız hindistancevizi yağıyla dişlerinizi fırçalayabilirsiniz. Bunu ayda bir kez uygulayın. Ayrıca bu yağ doğal bir deodoran da sayılabilir. Bu yağın içerisinde bulunan laurik asit, kötü kokuLarın oluşumuna engel olur. Egzamaya da iyi gelir kısacası her derde devadır.

KAKAO

İyileştirici, dezerfekte edicidir. iltihaplanmaya karşı korur, hücre zarını güçlendirir. İçime bulunan kafein nedeniyle kan dolaşımını Hızlandırdığından cildin nefes almasını sağlar. kakao tozundan bir iki kahve kaşığı bardağa konur ve üzerine 200-300 ml Kaynatılmış su ilave edilir, buna süt de katarak losyon olarak kullanabilirsiniz.

ISIRGAN OTU

Isırgan bitkisinin tüm yüzeyini saran ve değdirilciğinde insan tenin yakan tüylerinde formik asitin yanı sıra, histamin, klorofil, asetılkolin,  demir ve C vitamini bulunur. Kan temiz eyıci olduğundan, egzama ve bazı mantar hastalıklarına iyi gelir. Sivilcelere karşı etkilidir. Cilde canlılık ve eneji verir. Yorgunsanız, özelikle de  içiyorsanız, cilt için inanılmaz iyidir. Ancak ısırgana alerjiniz olup olmadığını kortrol etmenizde yarar  var.

KEKİK

Antioksıdan etkisi nedeniyle losyon yapılabilir ve maske ve peeling içine katılır. Antibakteriyel özelliği olcuğu için cildi iyileştirir ve sakinleştirir.

KUŞBURNU

Gözenekleri sıkıstırır, daha çok yağlı ciltlere önerilir. Cilde canlılık ve parlaklık verir. Aynı zamanda temizleyici ezelliği de vardır. Kuş burnu, özellikle C vitamini ile tanen, pektin, karaten, meyve asitleri ve yağ yönünden zengindir   ciltler için çok uygundur ve besleyicidir. 2,b tatlı kaşığı dolusu kuşburnu, ortalarından kesilip bir bardak suya konularak su kaynama noktasına kadar ısıtılır. Sonra ateş kısılarak 10-15 dakika daha ısıtma sürdürülür. İnsan rahatsız eden tüylü çekırdeklerinin ayrılması için karışımı süzmek gerekir

MAYDANOZ

C vitamini, kalsiyum, demir, A vitamini, K vitamini, tolat içerir. Maydanoz aynı zamanca E vitamini, B6 vitamini, çinko, fosfor, besinlifi, magnezyum ve bakir mineralleri açısından çok yi bir kaynaktır. cildi besler, renk açıcıdır, dezenfekte eder Yağlı ciltlerin fazla yağ Tabakasın etkisizleştirir. Cilde esneklik veren ve yaşlanma etkilerini geciktiren kolajen üretiminde C vitamini Kullanılır.

MUZ

Ciltten toksinleri atar ve B6 vitamini bakımından zengindir, potasyum içerir. Ayrıca Kalsiyum, magnezyum ve doğal minemi deposudur. Cildi besler, ölü hücrelerin ciltten atılmasını sağlar. Hücreleri aktifleştirerek hücre yenilenmesini başlatır. Cilt, ihtiyaç olar mineralleri muzdan alır. Cilt canlanır.

NAME

Tazelik ve ferahlık veri’ ancak alerjik ve hassas ciltler için uygun değildir. Cildi yeniler, canlandırır. hûcre duvarını güçlendirir, cildi korur. temizler. Dezenfekte eder. Naneden losyon olarak faydalanmak  da mümkündür. Bir tutam nanenin, üzerine bir bardak kaynar su dökülüp 10 dakika demlendirilerek çay hazırlanır. Soğuduktan sonra akşamlar pamuğa damlatılarak cilt silinir.

MISIR

A vitamini ve sterolleri içeri’. Mısır püskülünün ıçeröiğ’ maddeler şunlard.r: Glikoz ve maltoz gibi sekerler, steroller, reçine, potasyum tuzlar ve uçucu yağ Maskelerde ve cilt canlandırıcı Kremlerde kul­lanılabilir. Butun cilt tiplerine uygundur. Cilde canlılık ve tazelik verir.

PATATES

Bol miktarda nişastanın yanı sıra B ve C vitamini içerir. Cilde nem verir, cildi besler. Gözkapaklarındaki şişkinliğe ck faydalıdır üstelik baş ağrısına da iyi gelir, Patatesleti dilim dilim kesip bir tülbende de dizin, basınıza sıkıca bağlayın, bir müddet sonra ağrının geçtiğini nissetmeye başlarsınız. Patatesi rendeleyip suyunu süzün. Bir cam kâseye koyup losyon olarak kullanaDilir, gözlere de kompres yapabirsiniz. İçindeki magnezyum cilde canlılılık verir.

PİRİNÇ

Pirinç, içinde boL miktarda nişasta ve vitamin barındırır. Pirinç kabuğundan tabii pnytine elde edilir. Bu madde cildi besler ve renk açıcıdır. Pirincin dövülüp un yapılmasıyla üretilen kremler  çıbanları, ciltteki leke ve yaralan iyileştirir.

POLEN

Polende çok yüksek miktarda B vitamini, ona oranla daha düşük miktarda A ve C vitamini bulunur. B vitaminleri, bilindiği gici “uzun ömür vitaminlere dir B vitaminleri hücreyi dış etkenlere karşı korur, bağışıklık sistemini uyarır ve sürekli hücre yeniler Hemoglobini çoğaltarak hücreye bol oksijen gelmesini sağlar Maske ve kremlerde kullanılan polen, nem vererek cildin dinçliğini korur. Zamanla ince çizgilerin yok olmasını sağiar.

SUSAM

İçerdiği yağla cildi besler,  protein, magnezyum, kalsiyum, potasyum mineraller ve B vitamini deposudur. Cildi korur ve enerji verir Cildi yumuşatır. İltihaplı cilt hastalıkları için çok uygundur. Dezenfekte edici etkisi vardır. Her cilt tipi için kullanılabilir

KANTARON

İlk dikkati çeken özelliği mikrop kırıcı oimasıdır. Kantarondaki antiseptik mevcut yaraların üzerinde mikrop üremesini önler, yaralarda herhangi bir iltihap oluşmasının önüne geçer, hücre yenileyici ozelliği sayesinde açılmış yaraların hızla kapanmasını sağlar. Vara yerinin kapanmasda  ve cildin eski haline gelmesinde oldukça faydalı olur. Bütün, bunların yanı sıra yaralarda meydana gelen ağrıların da büyük ölçüde azalmasını sağlar. Kantaron yağının cilt üzerinde oldukça önemli bir etkisi vardır, cılrte pürüzsüz bir görünüm, cüt hücrelerinde ise yenilenme yaratır

İNCİN

İncir, içerdiği yüksek oranlardaki protein, vitamin ve minerallele hücrelerin yenilenmesini sağlayan bir besindir. 100 gram kuru incir yerdiğinde bedenin güncük gereksinimlerinden kalsıyumun yüzde 17’si, demir ve mugneryumun yüzde 30’u, foslorun yüzde 20’si, B1 vitamininin yüzce 5’i ve b2 vitamininin yüzce 4‘ü alınmıs olur. Cilde renk ve canlılık gelir, cilt güzelleşir.

KINA

Kınanın merhem olarak cilde sürüldüğünce cildi yenilediğini ve yaraları iyileştirdiğini, ciltteki renk kaybını tamamen giderdiğini gözlemledik. Kınayı farklı ürünler katarak da kullanmak mümkün. Bal ve bazı özel yağlardan yapmış olduğum kına yağının özellikle egzamaya çok faydalı olduğunu söyleyebilirim. Kına macun kıvamında ateşli yaralar üzerine sürüldüğünde özellikle faydalıdır. Ağız yaraları ve bilhassa çocukların ağzında ve dilinde meydana gelen  sivilçeler (pamu)çuk) için bir hayli yarar sağlar. Kına yağı, sara hastalığı ve baş dönmesine karşı da yararlıdır, ayrıca sinirlere de iyi gelir mide ve bağırsaklardaki yaralara karşı fayda lı olduğu saptanmiştır. Her sabah bir yemek kaşığı içilmesini tavsiye ediyorum… Kına yağı kabızlık sorununu çözer, yara ve çıbanların olgunlaşıp çözülmesini sağlar Yorgunluğa iyi gelir. Ayak ve bacaklara sürülmesini tavsiye ederim.

HURMA

Hücreleri yenileme Özelliği olan nadide meyvelerden biri de yine bir cennet meyvesi olan hurnadır. Humna önemli bir antioksidan görevi görü. Şeker, protein. lif ve farkl yağlar başta olmak üzere 16 farklı mıneral içerir. Ayrıca zengin bir C, B1. B2 ve A vitamin, kaynağıdır. Üstüne üstlük cildi besleyen ve hücreleri yenileyen selenyum açısından da zengin bir şifa kaynağıdır Kan dolaşımını düzerler, cildin nefes almasın sağlar. Hücre duvarını güçlendirerek dış etkilere karşı iyi bir koruyucu duvar örer. Hurma suyunun da cilt üzerinde olumlu etkileri vardır. Hurma suyunu losyon olarak kullanabiliriz. Bal yada sadece zeytinyağı karıştırarak maske de yapabiliriz. Hurma artioksidar ve besleyici özelliğinden dolayı cilde sadece sağlıklı bir görünüm kazandırmakla yetinmez, aynı zamanda cilt üzerince meydana gelen tanrişleri giderir, hücreleri canlı tutar. Kısacas cildi yeniler.

KİVİ

Kivinir içerisinde bulunan flavonoidler hücre içi hasarı azaltır. Cildi yeniler,  besler. Kivinin antioksıdan özelliği vardır. Kivi meyvesi, içerisin de bol miktarda C, E ve A vitamini barındırır. C vitamini suda çözülebilen antioksidan bir maddedir ve vücudumuzu yabancı ve zararlı maddelere karşı korur. Kivi kabukları göz morluklarına birebir devadır. Kivi kabuklarını soyup gezlerdeki kaz ayağı dediğiniz bölgeye koyun ve 15 dakika yatarak bekleyin… Ayrıca kivi cilde nem verir, lekeleri açar. Bu amaçla losyorlarda, maskelerde ve peelinglerde kullanılabilir.

NAR

Cennetten çikma meyvelerden biri daha. Hem estetik bir meyve hem de çok yararlı. Hem içinden hem dışından faydalandığımız bir bitki. Nar cildi besler, nücre yenilenmesini sağlar. Nar kabuğunu portakal ve limon kabuklarıyla karıştırıp meyve asidi yapmamız mümkün. Gölgede kurutulan nar kanukları daha sonra ufalanmalıdr 100 gram kaynamış suya. 1 çay kaşığı nar kabuğu atın ve yaklaşık 10 dakika kaynatıp içir. Suyu her gün çay olarak tüketilebilir ya da soğuduktan sonra losyon olarak cildimize kulIanabiliriz.

HAVUÇ

İşte size enerji topu başka bir sebze. Havucun içindeki beta kareter ona turuncu rengi veren pigmenttir. beta karoten vücut tarafındar A vitaminine dönüştürülür. Bu nedenle havuç, hayvansal gıdalar dışında A vitamini bakımından bulabileceğimiz en iyi kayraklardan biridir. Etkili bir antioksiden olan beta karoten cildi korur ve renk dengesini kurar. Dolayısıyla havuçtan iyi bir güneş kremi elde edebiliriz Havuç rendelenip sıkıldığında losyon olarak kullanılr. Losyona biraz su katmakta ’”fayda var.. Sade kullanıldığında renk verebilir.

ALOE VERA (SARISABIR)

Aloe vera iyi bir temizleyicidir. Güneş KREMi ve nemlendirici olarak da cildimize yararlı bir bitkidir. Aloe vera yara iyileştirir. Jel olarak sürüldüğünde yaraları kapatır, cildi dış etkenlere karş korur, mikrop kapmasını engeller ve cildin bir an önce iyileşmesini sağlar Bu şifalı bitkinin deri Özerinde iyileştirici, yumuşatıcı, nemlendirici ve yaşlanma önleyici etkisi vardır. Aloe veranın yaşlılık önleyici etkisinden gelin biraz daha bahsedelim. Zira bu btikinin yaşlanmayı önleyici etkisi cok yönlü olarak çakşır. Öncelikle çok iyi bir temizleyici olduğu için ölü hücreleri yerinden kaldırır ve derinin küçük gözeneklerini temizler. Bir yardan derideki atık ve toksinleri ayıklarken, içerdiği vitamin, mineral ve aminoasitlerle deriyi besler ve yeri hücre yapimini artırır. Dudakta bulunan uçuktan, genital organ ve ciddi bacak ülserlerine kadar çeşitli yaralarda başarıyla kullanılmıştır. Özellikle antivirüs etkisi nedeniyle uçuklarda üç gün gibi kısa bir sürede iyileşme sağlar.

KABAK

Meyveleri bol lifli bir bitki olan kabak, bağırsakları tembel olanlar için tercin edilmesi gereken yi yeceklerdendir. Kabak B1, ve C vitaminleri, potasyum, fosfo-, kalsiyum, magnezyum, sodyum, demir gibi madensel elementler içerir. Kabak bedeni temizler. Cildi temizler, dezenfekte edici özelliği vardır ve renk açıcıdır.

KABAK ÇEKİRDEĞİ

Kabak çekirdeği öğütülerek peeling olarak kullanılır. Cilt nemini dengeler. Bütün cilt tipleri için uygundur.

ZERDEÇAL

Zerdeçal çok zengin bir antioksidan içeriğe sahiptir. Hücreleri dışardan gelecek zararlara karşı korur. Maskelerde ve peelinglerde kullanılabilir. Akne, sedef oluşumu gibi cilt sorunlarını gidermede etkilidir. Kırışıkları azaltır.

Kaynak

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Etiketler:

Yorum Yaz