Cilt Beyazlatma Yöntemleri

Cilt Beyazlatma Yöntemleri

Beyaz tenli olmanın önemi her ne kadar abartılsa da ve şahsen esmer tenden hoşlanıyor olsam da insanların büyük kısmı daha beyaz bir tene sahip olmak için çabalıyorlar. Kısa sürede beyaz tenli olmanın yolları ise özellikle bayanlar

tarafından bir hayli merak edilen bir konudur.

Aslında beyaz bir cilde sahip olmak tüm dünyada bir çok kişinin hayal ettiği bir trenddir. ABD deki siyahi toplumdan tutun da Çin ve japonya da kadınların beyaz bir tene sahip olma arzusu dünyanın hemen her yerinde kendisini gösteriyor. Türk kültüründe de beyaz tenli kadınlar “akça pakça” deyimiyle beğeni ve takdir görüyor. Ancak yine üstüne basarak söylemek gerekir ki esmer ten beyaz tene nazaran hastalıklara karşı daha dayanıklı, güneşin ultraviyole ışınlarından daha az etkileniyor ve bir çok cilt hastalığı ve alerji daha çok beyaz tenlilerde görünüyor. Ama esmerlerin büyük bir kısmı da teninin renginin bir ton daha açık olması için denemedik yöntem bırakmıyor.

Beyaz tenli olmanın yolları hakkında kısa bir bilgi vermek gerekirse ten rengini açma ameliyatları bu konuda ilk akla gelen çözümdür. Özellikle ABD de bir çok siyahi sanatçı ve ünlü, cildin melanin pigmenti üretimini baskılayan hidrokinon, ayı üzümü , yaban mersini , dut ya da yaban mersini çalısı yapraklarından elde eden Arbutin, Kojik asit, Azelaik asit, askorbik asit , Magnezyum askorbil fosfat, tarçın özü, Alfa hidroksi asit, Niacinamide gibi cilt beyazlatıcı ajanlar ve bir takım ilaçlar ile desteklenen cilt beyazlatma operasyonları geçiriyor. Tabi bir de cilt lekeleri dolayısıyla cildi koyulaşan ve esmerleşenler için ışın tedavisinden tutun da leke giderici kremler e kadar oldukça geniş bir yelpazede tedavi seçenekleri mevcuttur.

Diğer yandan cilt beyazlatmanın bir diğer yolu da dermabrazyon denilen yöntemdir. Bu yöntemle cildin yaşlı derisi soyularak alt tabakalardaki gen derinin çıkması sağlanıyor. Ayrıca bu yöntem kalıcı beyazlık sağlamıyor. Ancak bir süreliğine de olsa daha açık ve parlak bir cilde sahip olmanıza yardımcı oluyor.

Cilt beyazlatıcı kremler de son dönemlerde bir hayli ilgi gören cilt beyazlatma yolu olarak dikkat çekiyor.

Diğer yandan da cildi daha beyaz bir hale getirmek için kullanılabilecek bitkisel çözümler var. Aşağıda sizler için derlediğimiz bitkisel cilt beyazlatma yöntemleri ile daha beyaz tenli olmayı başarabilirsiniz. Tabi doğal tedavinin etkisi büyük oranda sizin cilt yapınıza ve ten renginize bağlıdır. Bazı kişilerde bu doğal cilt beyazlatıcı yöntemler oldukça fayda verirken bazılarında ne yazık ki pek işe yaramıyor. Yani uzun lafın kısası çok ta umut bağlamamak gerek ama denemekte de fayda var diye düşünüyorum.
Doğal Cilt Beyazlatıcı Bitkisel Kür:

Maydanozları keserek kaynar suyun içine atın ve 20-30 dk dinlendirin. Süzdükten sonra yüzünüzü günde 2-3 defa bu suyla silin. Bu suyu bozdolabında 1 hafta kadar saklayabilirsiniz.

3 yemek kaşığı taze sütü 1 yemek kaşığı saf alkolle karıştırarak yatmadan önce yüzünüze sürün.

1 yemek kaşığı sirke 1 yemek kaşığı limon suyu ve 1 yemek kaşığı suyu karıştırarak bir ay boyunca sabah akşam yüzünüze sürün.
Çil lekelerine ve ciltteki siyah noktalara iyi gelen cilt beyazlatma kürü:

Çilleri azaltmak ve daha az dikkat çekmesi için renk açıcı kremi, iki çay kaşığı salatalık suyunu ve 30 gr besleyici kremi iyice karıştırıp siyah renkli cam kavanoza doldurun. Kavanozun kapağını iyice kapattıktan sonra ışık görmeyen bir ortamda bekletin.

Bekletilmiş karışımı yüzünüze uyguladıktan 15 dakika sonra yüzünüzü temizleyin.

Yüzünüzün daha beyaz görünmesi için domates, salatalık, çiğ patates ve soğan suyunu karıştırıp yüzünüze uygulayabilirsiniz.

Cilt renginizi açmak için ise 1 adet yumurtanın akını köpükleşinceye kadar karıştırdıktan sonra 4 gr gliserin ve 100 gr votka ilave edip biraz daha karıştırın. Daha sonra elde ettiğiniz bu karışımı yüzünüze sürüp yaklaşık 20 dakika bekletin.

Bu yazı cilt beyazlatma maskesi, cilt beyazlatma kremi, cilt beyazlatıcı kremler maskeler, cildi beyazlatan yağlar, cildi beyazlatan kremler bitkiler, cildi beyazlatmak için ne yapılmalı  konusunda bilgi vermek için yazılmıştır.

cilt beyazlatma, cilt beyazlatıcı krem, yüz beyazlatıcı krem, cilt beyazlatıcı bitkisel yağlar, beyaz bir tene sahip olmanın yolları, cilt beyazlatici kremler, cildi beyazlatan yağlar, cılt beyazlatan yağlar, cilt beyazlatıcı yağlar, Yüz beyazlatıcı kremler

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Etiketler: , , , , , ,

Yorum Yaz