Cilt Bakımında C Vitamininin Önemi

Cilt Bakımında C Vitamininin Önemi

C vitamini vücutta birçok fonksiyonun gerçekleştirilmesine yardım eder. Bu fonksiyonlardan bazıları da cildin korunması ve güzelleşmesi ile ilgilidir. Antioksidan etkisi ve cilt için gerekli bazı maddelerin üretiminde rol alması nedeniyle, C vitamini cilt bakımında önemli bir rol oynar.

Antioksidan Etkileri

Oksijen bazı moleküllerle etkileşime geçtiğinde, serbest radikaller meydana gelir. Serbest radikaller çiftleşmemiş elektronlara sahip atomlardan oluşur. Serbest radikaller hücre zarı veya DNA ile temas ettiğinde, hücre ölümüne ya da anormal hücre fonksiyonlarına neden olurlar. Bu tip hücresel hasarlar kanser ve diğer hastalıkların oluşumuna zemin hazırlar. C vitamini ise bir antioksidandır ve serbest radikallere bağlanarak, bunların sebep olduğu hasarı önler. Bu antioksidan özelliği sayesinde, ultraviyole radyasyonundan ve güneş ışığının zararlı etkilerinden deri korunur.

Yaraları İyileştirme

Vücut C vitaminini yara dokularını iyileştirmede kullanılır. C vitamini yaraların normal cilt dokularına dönüşmesine yardım eder. Yara dokularının fonksiyonları yetersiz olduğu için, cilt solgun görünür. Yavaş iyileşen yaralar C vitamini eksikliğine işaret edebilir.


Kolejen Üretimi

C vitamini vücudun kolajen üretmesine yardım eder. Kolajen yapıcı bir proteindir ve kemiklerin, tendonların, bağların yapımında görev alır. Kolajen tipleri vücut dokularının yapımında görev alır, ama tip 1 kolajen ve tip 3 kolajenin cilt üzerinde en fazla etkisi vardır. Tip 3 kolajen genç insanların ciltlerinin yumuşak olmasını sağlar. İnsanlar yaşlandıkça tip 1 kolajen tip 3 kolajenin yerine geçer.

E Vitamininin Yeniden Üretimi

E vitamini de insan vücudunda antioksidan olarak hizmet eder. C vitamini oksitlenmiş E vitamininin yeniden üretiminde rol alabilir. Ciltle ilgili birçok önemli fonksiyonda E vitamininin görevi vardır. E vitamini ultraviyole ışınlarının zararlı etkilerine karşı korur ve cildi iyileştirip, cilt kırışıklarını azaltır.

Kan Damarı Yapısı

Kolajen ayrıca kan damarlarının oluşumunda görev aldığı için, C vitaminine sağlıklı bir damar sistemi için ihtiyaç vardır. Cildin altındaki kılcal damarlar gerekli oksijen ve besin maddelerini taşıyarak, cildin sağlıklı kalmasını sağlar. Yeterince besin maddesi olmadığında, cilt kurumaya ve sertleşmeye başlar. Bazı yüz kremleri cildin görünüşünü iyileştirmek için C vitamini içermektedir.

C vitamini vücutta depolanmadığı için günlük tüketmeniz gerekir. C vitamini açısından zengin yiyecekler kivi, portakal, limon, çilek, biber ve yeşil yapraklı sebzelerdir.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz