Cilt Bakımında 5 Önemli Nokta

  • Genel Sağlık
  • Cilt Bakımında 5 Önemli Nokta için yorumlar kapalı
  • 589 kez görüntülendi

Cilt Bakımında 5 Önemli Nokta

Yoğun bir cilt bakımı için vaktiniz yok mu? En azından temel noktaları atlamayın. İyi cilt bakımı ve sağlıklı yaşam tarzı doğal yaşlanma sürecini yavaşlatacak ve çeşitli cilt problemlerini engelleyecektir.

1 Kendinizi Güneşten Koruyun

Cilt bakımında en önemli yollardan birisi güneşten korunmaktır. Güneşe uzun süre maruz kalmak kırışıklıklara, yaşlılık lekelerine ve diğer cilt problemlerine sebep olabilir. Hatta bu riskler cilt kanserini de içereblir.

Tam bir güneş korunması için:

-Güneş Kremi Kullanın: SPF değeri en az 15 olan geniş spektrumlu bir güneş kremi kullanın. Eğer dışarıdaysanız, güneş kremini 2 saatte bir cildinize uygulayın. Yüzüyor veya terliyorsanız daha sık sürün.

-Gölge Arayın: 10:00 ile 16:00 arasında, güneş ışınlarının en güçlu olduğu saatlerde güneşten korunmaya çalışın.

-Koruyucu Kıyafetler Giyin: Cildinizi dokuma, uzun kollu kıyafetlerle, uzun pantolonlarla, geniş kenarlı şapkalarla sıkıca kaplayın.

2 Sigara İçmeyin

Sigara içmek cildinizi daha yaşlı gösterir ve kırışıklıklara sebep olur. Ciltin üst katmanındaki kan damarlarını daraltarak, kan akışını azaltır. Bu da cilt sağlığı için önemli olan oksijen, vitamin ve minerallerin cilte taşınmasını sekteye uğratır. Sigara ayrıca cilde güç ve esneklik veren kolajen ve elastin adlı proteinlere zarar verir.
Eğer sigara içiyorsanız, cildinizi korumanın en iyi yolu bir an önce sigarayı bırakmaktır.

3 Cildinize Nazikçe Bakın

Günlük temizlik ve tıraş olma cildinize zarar verebilir. Bu yüzden:

-Banyo Süresini Sınırlayın: Sıcak su ve uzun duşlar cildinizdeki yağların kaybolmasına yol açar. Duş zamanını sınırlayın ve sıcak su yerine ılık su kullanın.


-Güçlü Sabunlardan Kaçının: Güçlü sabunlar ya da temizleyiciler ciltteki yağı büyük oranda azaltır. Bunlar yerine normal sabun kullanın.

-Dikkatlice Tıraş Olun: Cildinizi korumak ve yağlı tutmak için, tıraş kremi ya da losyonu kullanın. Tıraş bıçağını aşağı doğru hareket ettirerek kullanın, tersine değil.

-Sert Kurulanmayın: Duştan sonra havluyla nazikçe kurulanın ki böylece cildinizde biraz nem kalsın.

-Kuru Cildi Nemlendirin: Eğer cildiniz kuruysa, nemlendirici kullanın. Günlük kullanım için SPF içeren bir nemlendirici olmasına dikkat edin.

4 Sağlıklı Beslenin

Sağlıklı bir diyet hem en iyi şekilde görünmenizi hem de çok iyi hissetmenizi sağlayacaktır. Meyve, sebze, tam tahıl ürünleri, beyaz et ve bakliyatlardan bolca tüketmeye özen gösterin. Sivilcenin alınan gıdalarla ilgisi netlik kazanabilmiş değil. Ama bazı araştırmalara göre, C Vitamini bakımından yüksek, sağlıksız yağlar ve hazır ürünler yönünden düşük bir beslenme daha genç bir cilde kavuşmanızı sağlıyor.

5 Stresi Yönetin

Kontrolsüz stres cildinizi daha hassas yapar, akne oluşumuna ve diğer ilt problemlerine neden olur. Daha sağlıklı bir cilt (ve daha iyi bir ruh hali) için stresi yönetmek üzere adımlar atın. Makul sınırlar belirleyin, yapmanız gerekenler listesini küçültün, hoşlanacağınız aktiviteler için zaman ayırın. Sonuçlar tahmin ettiğinizden daha etkileyici olabilir.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.