Çilek ve Çileğin Faydaları

  • ALTERNATİFTIP
  • Çilek ve Çileğin Faydaları için yorumlar kapalı
  • 749 kez görüntülendi

Çilek ve Çileğin Faydaları

Çilek: Pembe renkli ve kokulu bir bitki olan çilek oldukça yararlı ve besleyici bir meyvedir. Çilekte bol miktarda demir ve fosfor bulunmaktadır. Ayrıca C, B ve K vitamini açısından da zengindir.

Çileğin Faydaları: Çilek vücuda kuvvet verir. Kolesterolü düşürür ve damar tıkanıklığını önler. Aynı zamanda çok iyi bir antioksidan olan çilek bağışıklık sistemini güçlendirir. Kansere karşı koruyucudur. Sindirim sisteminin düzenli çalışmasına çok faydalıdır.

Bağırsak kurtlarını döker, idrar söktürür ve vücuttaki zararlı maddeleri vücuttan uzaklaştırır. Kanı temizler. Diş etlerini güçlendirir ve ağız kokusunu giderir. Sakinleştirici etkisi ile tansiyonu düşürür ve stresi azaltır. Ateşi düşürür. Romatizma ve karaciğer rahatsızlıklarına iyi gelir. Cildi nemlendirir, tazelik ve güzellik verir.

Çilek Nasıl Kullanılır: Çileğin yaprakları, iyi kurutulmak şartıyla, çay yapımında kullanılabilir. Çilek aç karına yenirse daha iyi sindirileceği için daha yararlı olur. Çilek ezilerek püre haline getirildikten sonra süt ile karıştırılıp cildi temizlemek ve canlandırmak için kullanılabilir. Çilek komposto ve reçel yapılarak da tüketilebilir. Çilek yiyenlerde bazen kurdeşen görülebilir fakat kalıcı değildir ve kısa sürede geçer.

Bu yazı çileğin faydaları, çileğin yararları, çileğin kalorisi, çilek nasıl yenir, nasıl saklanır, çilek nasıl alınır, çileğin özellikleri, besin değeri, çileğin faydası  konusunda bilgi vermek için yazılmıştır.

gebelikte çileğin faydaları, gebelikte çilek, çileğin kalorisi, gebelikte cilek faydalari, ÇİLEGİN FAYDALARI, cılegın faydası, cılegın yararlı, cılegın gebelıge faydaları, cilegin kalorisi ve faydalari, GEBEYİM VE ÇİLEK İSTİYORUM

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.